-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Strona BIP
zobacz nasz BIP-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Informacje
Muzeum czynne:
poniedziałek 8.00 do 16.00
wtorek 8.00 do 19.00
środa 8.00 do 16.00
czwartek 8.00 do 16.00
piątek 8.00 do 16.00
Dane kontaktowe:
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
ul. Rynek 1, 06-300 Przasnysz
NIP 7611556641
REGON 146656380
tel. +48 29 752 28 66
e-mail: muzeum@muzeumprzasnysz.pl
Wystawy czasowe archiwalne
Adam Bień. Wiciarz, minister, adwokat.
Od 5 kwietnia 2024 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu eksponowana jest wystawa poświęcona pamięci mec. Adama Bienia, który przed II wojną światową pełnił funkcję sędziego Sądu Okręgowego, brał aktywny udział w tworzeniu młodocianego ruchu ludowego, pełniąc funkcję prezesa Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Był aktywnym publicystą prasy ludowej, współtworzył Teatry Ludowe, wystawiał wiele przedstawień i sztuk teatralnych, aktywizując społeczność wiejską do życia kulturalnego. W czasie II wojny światowej został I Zastępcą Delegata Rządu na Kraj w randzie ministra. Był autorem kilku aktów prawnych, które regulować miały system sprawiedliwości po zakończeniu działań wojennych. Podstępnie porwany i aresztowany przez sowieckie służby wraz z innymi przywódcami wojskowymi i politycznymi w marcu 1945 roku. Sądzony i skazany w tzw. procesie szesnastu w czerwcu 1945 roku. Na wolność wyszedł w sierpniu 1949 roku.
Nie mogąc znaleźć pracy w swoim zawodzie początkowo pracował jako tłumacz literatury rosyjskiej. W 1953 roku pojawiła się szansa na powrót do pracy w zawodzie, jednak nie na funkcji sędziego, lecz adwokata. Przypadek sprawił, iż tę szansę otrzymał w Przasnyszu, gdzie było mniejsze prawdopodobieństwo jego zaangażowania przeciwko władzy. Adam Bień mieszkał i pracował w Przasnyszu aż do przejścia na emeryturę w 1974 roku. Przez ponad 20 lat jego pobytu w Przasnyszu związał się z miastem, miał wielu przyjaciół i znajomych, których pamięć o tym niezwykłym człowieku przetrwała do dziś.
Na wystawie eksponowane są tablice informacyjne przedstawiające życie i dorobek Adama Bienia od czasów jego przyjścia na świat w 1899 roku, aż do śmierci w 1998 roku. zaprezentowano tam fotografie ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Archiwum Okręgowej Rady Adwokackiej i zbiorów rodziny Adama Bienia. Zaprezentowano ponadto pamiątki po tym wybitnym adwokacie. W dużej gablocie znajduje się toga adwokacka Adama Bienia, w której reprezentował swoich klientów w Przasnyszu. W czterech małych gablotach znajdują się: listy z frontu wojny polsko-bolszewickiej, w której brał udział ochotnik Adam Bień, legitymacje służbowe adwokackie Adama Bienia oraz odznaka środowiska adwokackiego, aparat fotograficzny Adama Bienia formy Contax z 1934 roku oraz świadectwo czeladnicze, które świadczy o ukończeniu kursy fotograficznego Adama Bienia oraz jego zdjęcie z wycieczki do Londynu, na którym widać wspomniany aparat. W większej gablocie znajdują się odznaczenia i medale, które otrzymał Adam Bień za życia m.in. najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego czy medal pamiątkowy za wojnę 1920 roku oraz zdjęcia na którym widnieje wspomniane odznaczenie. W ostatniej znajdują się publikacje i tłumaczenia Adama Bienia.
- data: 2024-04-08