IV Przasnyskie Spotkanie Muzealne

W dniu 7 grudnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się dwa spotkania z cyklu "Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć". W pierwszym z nich udział wzięli uczniowie przasnyskich szkół ponadgimnazjalnych, a w drugim mieszkańcy Przasnysza i okolic. Przybyli do muzeum goście wysłuchali wykładów br. Juliusza Pyrka OFMCap. pt. "Przasnyska ikona bł. Honorata Koźmińskiego (1829-1916)". 

Galeria zdjęć


Podziękowanie dla Wolontariuszy Światła

4 grudnia 2017 roku o godzinie piętnastej, w Muzeum Historycznym w Przasnyszu rozbłysło światło. Sala wystawowa na pierwszym piętrze, uroczyście przygotowana przez pracowników Muzeum zapełniła się organizatorami, współorganizatorami oraz wolontariuszami Festiwalu Fabryka Światła 2017. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Mazowieckiego Instytutu Kultury. Jego celem było podziękowanie Wolontariuszom Światła za ich tegoroczną aktywność. Wolontariusze Światła byli w tej edycji Festiwalu nie tylko biernymi pomocnikami, lecz także twórcami wielu działań Festiwalowych. Byli spoiwem łączącym wszystkie festiwalowe imprezy.

Z Mazowieckiego Instytutu Kultury przybyli:Pani Izabela Bednarczyk - Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury ds. artystycznych

  1. Pan Sławosz Balcerzak - Kierownik Działu Galerii i Wystaw, koordynator FFŚ w Przasnyszu z ramienia MIK
  2. Pani Joanna Janusewicz- Kierownik Działu Organizacyjnego MIK, koordynator wolontariuszy z ramienia MIK
  3. Pan Witold Filipunas – Pracownik Działu Marketingu i Promocji
  4. Pani Milena Stryjewska – Koordynator w Dziale Galerii i Wystaw ds. Festiwalu Fabryka Światła

Władze Miasta Przasnysza reprezentował Pan Burmistrz Waldemar Trochimiuk.

W spotkaniu udział wzięli również:

  1. Pani Joanna Cieślik – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
  2. Pani Agnieszka Brykner – Dyrektor Muzeum Historycznego
  3. Pan Krzysztof Gadomski – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury
  4. Pani Anna Juklaniuk – Koordynator wolontariuszy z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Przybyłych powitała pani Joanna Cieślik – dyrektor MOPS, instytucji zatrudniającej Wolontariuszy Światła, współorganizator Festiwalu Fabryka Światła. Złożyła również wolontariuszom życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Pani Izabela Bednarczyk - Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury ds. artystycznych serdecznie podziękowała za współorganizację Festiwalu. Stwierdziła, że w kolejnym roku, jeszcze większa część działań festiwalowych będzie oddana do zaprojektowania społeczności Przasnysza. Oczywiście pole do działania mają tu również wolontariusze. Zwróciła się do wolontariuszy z prośbą, aby przedyskutować formę udziału oraz jeszcze większą rolę wolontariuszy w organizacji kolejnej edycji Festiwalu. Oznajmiła, że pierwsze spotkanie w związku z kolejną edycją odbędzie się już w styczniu. Na koniec zaprosiła Wolontariuszy Światła do Warszawy w dniu 18 grudnia do kawiarni Wedla oraz na koncert jazzowy.

Następnie inicjatorzy spotkania i głowni organizatorzy, tzn. przedstawiciele MIK przystąpili do wręczania dyplomów i podziękowań. Pierwsze podziękowanie otrzymała Pani Dyrektor Joanna Cieślik, za przychylność dla realizowanego projektu, okazaną pomoc i życzliwą współpracę. Podziękowanie też złożono Pani Annie Juklaniuk, koordynatorowi Wolontariuszy Światła za zaangażowanie tak licznej grupy wolontariuszy, koordynowanie ich pracy i osobistą aktywność. Następnie dyplomy otrzymali wszyscy wolontariusze uczestniczący w FFŚ.

Burmistrz Przasnysza, Pan Waldemar Trochimiuk, w ciepłych słowach zwrócił się do wolontariuszy dziękując im za ich zaangażowanie.

Po części oficjalnej przedstawiciele MIK zaprosili wszystkich obecnych na okazały tort z napisem „Dziękujemy”, kawę, herbatę oraz inne słodkości.

Źródło: Urząd Miasta Przasnysz

Galeria zdjęć


Mikołajkowa Fabryka Ozdób i Motomikołaje już za nami

W niedzielne popołudnie 3 grudnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty "Mikołajkowa Fabryka Ozdób", na które licznie przybyli mieszkańcy Przasnysza i okolic. Podczas warsztatów uczestnicy wykonywali ozdoby świąteczne: gwiazdy, aniołki i choinki, używając do tego przygotowanych zestawów składających się z kolorowego papieru, papierowych talerzyków, ażurowych serwetek i elementów dekoracyjnych. Praca nad świątecznymi ozdobami przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze, a zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na rynku miejskim w oczekiwaniu na przyjazd Mikołaja mieszkańcy mogli obejrzeć m. in. występ zespołu muzycznego. Organizatorami byli: Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna i AMK "Rzemieślnik".
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w mikołajkowej imprezie oraz współorganizatorom za miłą współpracę.

Galeria zdjęć


Konferencja "590-lecie nadania Przasnyszowi praw miejskich"

1 grudnia 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się konferencja pt. "590-lecie nadania Przasnyszowi praw miejskich". Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizowanego projektu "Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania Praw Miejskich" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Przasnysz. Na konferencję przybyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy instytucji kultury, młodzież z przasnyskich szkół oraz mieszkańcy Przasnysza i okolic. Sesję rozpoczęła dyrektor muzeum p. Agnieszka Brykner, która w swoim wystąpieniu podsumowała realizowany projekt, jak również przedstawiła biorących udział w konferencji prelegentów, po czym zostały wygłoszone następujące referaty: dr Radosław Waleszczak "Wielokulturowość na Północnym Mazowszu na przełomie XIX wieku, Zbigniew Miecznikowski "Ziemia przasnyska w pradziejach do przełomu er", dr Wojciech Borkowski "Pradzieje ziemi przasnyskiej w okresie wpływów rzymskich i w średniowieczu", Bartosz Drejerski "Rozwój Przasnysza w latach dwudziestych i trzydziestych. Zabudowa", dr Wojciech Łukaszewski "Przasnysz w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych 1945-1956" oraz ks. dr Janusz Cegłowski "Piesze pielgrzymki na uroczystości św. Stanisława Kostki. Przasnysz-Rostkowo". Na zakończenie spotkania odbył się panel dyskusyjny.

Galeria zdjęć

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatora muzeum -  Miasto Przasnysz.


Zaproszenie na IV Przasnyskie Spotkanie Muzealne

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na IV Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć w dniu 7 grudnia 2017 r. o godzinie 16.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.
W programie wykład i prezentacja br. Juliusza Pyrka OFMCap. pt. "Przasnyska ikona bł. Honorata Koźmińskiego (1829-1916)".


Warsztaty świąteczne w muzeum

Jak co roku Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na warsztaty świąteczne. Zajęcia będą się odbywały w terminie od 1 do 22 grudnia 2017 r. i składały z dwóch części: teoretycznej, podczas której dzieci poznają obrzędy i zwyczaje bożonarodzeniowe oraz praktycznej, polegającej na wykonaniu ozdoby świątecznej. 

Czas trwania: 60 minut
Opłata: 4 zł od osoby
Zapisy pod nr telefonu: 29 752 28 66
Wszystkie materiały potrzebne do do zajęć zapewnia muzeum.


Zapraszamy na Mikołajkową Fabrykę Ozdób i Motomikołaje

Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna zapraszają na warsztaty bożonarodzeniowe Mikołajkowa Fabryka Ozdób, które odbędą się 3 grudnia 2017 r. (niedziela) w godzinach od 14.00 do 17.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (Ratusz).
Przed muzeum czekać będzie na dzieci moc atrakcji przygotowanych w ramach corocznej imprezy Motomikołaje, organizowanej przez Auto Moto Klub Rzemieślnik w Przasnyszu.

Wstęp bezpłatny.

 


Muzyczne Katarzynki już za nami

W piątek 24 października 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się koncert pt. "Muzyczne Katarzynki". Zgromadzona publiczność wysłuchała utworów W.A. Mozarta, J. Brahmsa, E. Młynarskiego, W. Poppa, W. Dubanowicza w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I st. w Przasnyszu przy akompaniamencie Kingi Zabłockiej i Łukasza Truszczyńskiego.

Galeria zdjęć


Zaproszenie na konferencję 590-LECIE NADANIA PRZASNYSZOWI PRAW MIEJSKICH

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na konferencję 590-LECIE NADANIA PRZASNYSZOWI PRAW MIEJSKICH, która odbędzie się 1 grudnia 2017 r. o godzinie 11.00 (piątek) w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

W programie konferencji:

11.00  - Agnieszka Brykner - Wstęp

11.15 - Zbigniew Miecznikowski - Ziemia przasnyska w pradziejach do przełomu er

11.45 - dr Wojciech Borkowski - Pradzieje ziemi przasnyskiej w okresie wpływów rzymskich i w średniowieczu

12.15 - dr Radosław Waleszczak - Wielokulturowość na Północnym Mazowszu na przełomie XIX i XX wieku

12.45 - Przerwa

13.00 - Bartosz Drejerski - Rozwój Przasnysza w latach dwudziestych i trzydziestych. Zabudowa

13.30 - dr Wojciech Łukaszewski - Przasnysz w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych 1945-1956

14.00 - ks. dr Janusz Cegłowski - Piesze pielgrzymki na uroczystości św. Stanisława Kostki. Przasnysz - Rostkowo

14.30 - Dyskusja

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatora muzeum -  Miasto Przasnysz.


Zaproszenie na koncert Muzyczne Katarzynki

Muzeum Historyczne i Szkoła Muzyczna I st. w Przasnyszu zapraszają na koncert "Muzyczne Katarzynki", który odbędzie się w dniu 24 listopada 2017 r. o godzinie 18.30 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.


Z niewoli do niepodległości - konferencja w muzeum

W piątek 27 października 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się konferencja popularnonaukowa "Z niewoli do niepodległości". Celem spotkania było przedstawienie roli jaką odegrała Rada Regencyjna i jej członkowie, w szczególności kard. Aleksander Kakowski w odbudowę Polski jako niepodległego państwa. Podczas konferencji wystąpili: dr Jolanta Załęczny "Rada Regencyjna i jej wkład w budowanie niepodległego bytu państwa", dr hab. Radosław Lolo "Aleksander Kakowski - kardynał, prezbiter, prymas Królestwa Polskiego", dr Waldemar Krzyżewski "Aleksander Kakowski. Posłaniec wolności". W spotkaniu udział wzięli m. in. kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy Przasnysz, dyrektorzy instytucji kultury, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Przasnyszu, a także krewni kard. Aleksandra Kakowskiego. Na zakończenie odbyła się dyskusja.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu "Z niewoli do niepodległości" i dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa, a także dzięki dotacji od władz miasta. 

 

 

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na konferencję Z NIEWOLI DO NIEPODLEGŁOŚCI

Burmistrz Przasnysza, Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu zapraszają na konferencję popularnonaukową Z NIEWOLI DO NIEPODLEGŁOŚCI, która odbędzie się 27 października 2017 r. o godzinie 12.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (Ratusz).
Program konferencji:
12.00 - rozpoczęcie - 
Agnieszka Brykner Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu
12.15-13.00 - dr Jolanta Załęczny Rada Regencyjna i jej wkład w budowanie niepodległego bytu Państwa
13.00-13.45- dr hab. Radosław Lolo Aleksander Kakowski - kardynał, prezbiter, prymas Królestwa Polskiego
13.45-14.30 - dr Waldemar Krzyżewski Aleksander Kakowski. Posłaniec wolności
14.30 - dyskusja

Dr Jolanta Załęczny - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, polonistka, regionalistka. Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie, wykładowca na Wydziale Historycznym Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Członek Rady Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma humanistycznego „Niepodległość 
i Pamięć”, członek zespołu redakcyjnego „Studiów Mazowieckich” oraz Rady Wydawniczej „Rocznika Legionowskiego” i Rady Naukowej „Rocznika Kresowego”. Autorka wielu publikacji m. in. Powiat Warszawski w latach II Rzeczypospolitej. Życie Społeczno - Polityczne, Gospodarcze I Kulturalne. Zainteresowania naukowe: historia Polski II poł. XIX wieku oraz okresu międzywojennego.

Dr hab., prof. AH Radosław Lolo – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, dziekan Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej w Pułtusku. W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. 
W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii jako pierwszy w Akademii Humanistycznej w Pułtusku na podstawie pracy Rzeczpospolita wobec wojny trzydziestoletniej. Opinie 
i stanowiska szlachty (1618-1635). Zajmuje się dziejami nowożytnymi Polski, zwłaszcza historią polityczną i wojskową XVII wieku, 
ze szczególnym uwzględnieniem stosunków dyplomatycznych 
I Rzeczypospolitej z państwami Europy Zachodniej. Bada również dzieje Mazowsza w epoce nowożytnej.

Dr Waldemar Krzyżewski – społecznik, kolekcjoner, lekarz weterynarii i pasjonat historii. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu i Wydziału Weterynaryjnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 
w Warszawie. W 1994 r. uzyskał stopień doktora nauk weterynaryjnych na podstawie pracy Historia weterynarii Ziemi Przasnyskiej w XIX i XX wieku. Sprawował urząd Naczelnika Miasta Przasnysza, był radnym miejskim i przewodniczącym Komisji Rolnictwa RM. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej 
w latach 1986-1991 i 2001-2011 (obecnie członek Zarządu TPZP). Inicjator budowy wielu pomników w Przasnyszu i okolicach. Jest właścicielem prywatnego Muzeum Weterynarii. Wydał Listy z Syberii (1997). Kolekcjonuje także pamiątki historyczne.

 

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu "Z niewoli do niepodległości" i dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa, a także dzięki dotacji od władz miasta. 

 

 

 


Obchody 100 - lecia Rady Regencyjnej w Przasnyszu

Dnia 21 października w sobotnie południe odbył się wernisaż wystawy „Z niewoli niepodległości”. Organizatorami tego wydarzenia była Agnieszka Brykner – dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Krzysztof Bieńkowski reprezentujący Społeczny Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Waldemar Trochimiuk - burmistrz miasta Przasnysz.
W wernisażu wystawy wziął udział Piotr Libera, Biskup Płocki, Marcin Czapliński, przedstawiciel Prezydenta RP, Jan Maria Jackowski, senator RP, Wiesława Krawczyk, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego, Anna Cicholska, poseł, a także Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Waldemar Trochimiuk – burmistrz miasta Przasnysz, Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, Joanna Glinka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Krępie, radni miejscy, dyrektorzy placówek oświatowych i kultury, duchowieństwo, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta Przasnysza i okolic.

Prezentowana wystawa dotyczy kardynała Aleksandra Kakowskiego i Rady Regencyjnej.
O Przasnyszu i okolicach, o Ziemi Przasnyskiej mówi się Ziemia Świętych. Właśnie z tej ziemi wywodzi się wyjątkowa postać, obrońca wiary i polskości, zasłużony  pasterz  kościoła katolickiego Kardynał Aleksander  Kakowski. Ten wybitny hierarcha kościoła jest  synem ziemi przasnyskiej.
Właśnie jemu i Radzie Regencyjnej poświęcona jest ta wystawa, którą rozpoczynamy obchody 100- lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości.
Za kilka dni, dokładnie 27 października, minie 100 lat od powołania Rady Regencyjnej.
Na wystawę, którą prezentujemy, otrzymaliśmy  dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA  na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa, a także otrzymaliśmy dotację od władz miasta.

Wystawę zorganizowaliśmy ze zbiorów:
Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego,
Narodowego Archiwum Cyfrowego,
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej,
Biblioteki Metropolitalnej,
Centralnego Archiwum Wojskowego,
Archiwum Diecezjalnego w Płocku,
Muzeum Regionalnego w Pułtusku,
Waldemara Krzyżewskiego.

Na wystawie prezentujemy dwa filmy: Kardynał Aleksander Kakowski. Patriota i mąż stanu. Dokument w reżyserii Marcina Sobocińskiego, a także Reportaż filmowy z uroczystości sprowadzenia do kraju relikwii św. Andrzeja Boboli, w której uczestniczył Kardynał Kakowski.
Autorami scenariusza są p. Bartosz Drejerski i p. Monika Miłoszewska. 

Za pomoc przy organizacji wystawy dziękujemy:
władzom miasta,
p. dr. Waldemarowi Krzyżewskiemu,
p. Joannie Cieślik,
p. Krzysztofowi  Bieńkowskiemu,
p. Joannie Glince,
i p. Andrzejowi Drejerskiemu.

Z myślą o najmłodszych odbiorcach tej wystawy, o uczniach  szkół  opracowaliśmy i wydaliśmy folder, gdzie na jednej stronie zamieściliśmy informacje o kardynale Aleksandrze Kakowskim, a na drugiej o Radzie Regencyjnej.
Obok naszej wystawy prezentowana jest wystawa prac pokonkursowych uczniów SP w Nowej Krępie na temat „Aleksander Kakowski – syn Ziemi Przasnyskiej, współautor odzyskania niepodległości przez Polskę”
Zapraszamy do zwiedzania.

 

 

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na otwarcie wystawy "Z niewoli do niepodległości"

Burmistrz Przasnysza, Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszają na wernisaż wystawy "Z niewoli do niepodległości" w ramach obchodów 100 - lecia Rady Regencyjnej, które odbędą się dnia 21 października 2017 r.

Program obchodów:

10.00 
Msza św. w intencji kard. Aleksandra Kakowskiego w kościele farnym w Przasnyszu.


11.00 
Odsłonięcie i poświęcenie epitafium upamiętniającego kard. Aleksandra Kakowskiego.


11.30 
Otwarcie wystawy "Z niewoli do niepodległości" w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.