Zapraszamy na jubileusz 40 - lecia pracy twórczej i promocję najnowszej książki

Bożenny Beaty Parzuchowskiej

 

 

 


 

Działania muzeum w związku z 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki

W związku z przypadającą 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki muzeum przygotowało szereg działań skierowanych do młodszych i starszych odbiorców.
1.
Wystawa plenerowa „Krótka historia o świętości”
Autorami scenariusza wystawy są Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska. Wystawa została przygotowana na dwóch różnych nośnikach, więc może być prezentowana w dwóch miejscach jednocześnie, nie tylko na specjalnym systemie wystawienniczym, ale również na płotach, ogrodzeniach, parkanach. Na 16 planszach przedstawiono koleje życia i kultu Stanisława Kostki od urodzenia w Rostkowie do postrzegania świętego we współczesnym świecie.
2.
Gra escape room
Dla młodych odbiorców atrakcyjniejszą formą zapoznania się z osobą Staszka Kostki może okazać się wizyta w jednym z dwóch escape roomów przygotowanych przez przasnyskie muzeum. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście. Fabuła escape roomów osnuta jest wokół tajemniczego zniknięcia fikcyjnej postaci prof. Antoniego Bilińskiego, który od wielu lat zajmował się sprawą zaginionych relikwii św. Stanisława. Zadaniem uczestników „zamkniętych” w pokoju jest rozwiązywanie zagadek, zdobywanie szyfrów do kolejnych zamków i w efekcie rozwikłanie tajemnicy zaginięcia profesora. Przy okazji rozwiązywania łamigłówek uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą głównego tematu zainteresowań badawczych profesora – postaci św. Stanisława Kostki. Gra została przygotowana w dwóch formach: stacjonarnej pn. „Tajemnica świętości” i mobilnej pn. „Droga do świętości”.
Wystawę planszową i escape roomy zorganizowano dzięki dofinansowaniu z programu „Patriotyzm Jutra”, którego organizatorem jest Muzeum Historii Polski.
3. Święty Stanisław Kostka w zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Katalog zbiorów
Rok św. Stanisława Kostki jest również okazją do zaprezentowania zbiorów muzeum dotyczących świętego z Rostkowa. W tym celu wydany został katalog, w którym znalazły się m.in. obrazki dewocyjne, medaliki, komiksy, fotografie obrazy i rzeźby przedstawiające świętego. Wydawnictwo zostało przygotowane przez pracowników muzeum – koncepcja i wstęp: Agnieszka Brykner, noty katalogowe: Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska, fotografie, projekt okładki, skład i łamanie: Robert Olszak. Katalog wydrukowała Drukarnia J.J. Maciejewscy w Przasnyszu.

4.
Teczka z kartami edukacyjnymi
Z myślą o najmłodszych gościach muzeum opracowane zostały karty edukacyjne. Przystępna treść i atrakcyjna szata graficzna pozwolą najmłodszym zdobyć podstawowe informacje o Stasiu Kostce.
Karty edukacyjne opracowali pracownicy muzeum: Agnieszka Brykner, Hubert Dęby, Bartosz Drejerski, Monika Gutowska, Monika Miłoszewska, Anna Krzykowska, Anna Wróblewska. Projekt graficzny przygotował Robert Olszak. Teczkę z kartami wydrukowano w Drukarni J.J. Maciejewscy w Przasnyszu.
Wydanie katalogu i kart edukacyjnych umożliwiło dofinansowanie ze środków Fundacji PZU w ramach projektu „Św. Stanisław Kostka – 450. rocznica śmierci”.
5. Wystawa „Święty Stanisław Kostka w zbiorach muzeum”
Kolejną wystawę o świętym przygotowano w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Na ekspozycji postać św. Stanisława została przedstawiona w malarstwie i rzeźbie. Wystawę zorganizowano w związku z obchodami Święta Patrona Miasta.

6.
Pamiątkowe ołówki z logo Muzeum Historycznego w Przasnyszu i logo Miasta Przasnysz

Wszystkie muzealne działania związane z obchodami 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki zostały objęte honorowym patronatem Miasta Przasnysz.

escape room1


Przejdz do galerii zdjęć


Festiwal Fabryka Światła już za nami

W dniu 8 września 2018 r. już po raz piąty w Przasnyszu odbył się Festiwal Fabryka Światła.  Inauguracja Festiwalu i wernisaż wystawy "Struktury światła" miały miejsce w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Na wystawie zaprezentowane zostały prace inspirowane twórczością Stanisława Ostoi-Kotkowskiego i współczesnych artystów wykorzystujących w swojej twórczości różnego rodzaju efekty laserowe i świetlne. Wystawa jest pokłosiem warsztatów zorganizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury i Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w Przasnyszu. Na wernisaż przybyło wielu gości, których oprowadziła po wystawie pani Milena Stryjewska - historyk sztuki, pracownik Mazowieckiego Instytutu Kultury. 

DSC 0207


Przejdz do galerii zdjęć


Zapraszamy na Festiwal Fabryka Światła  w dniu 8 września 2018 r.

Program FFŚ

Wystawa "Struktury Światła" - otwarcie godz. 17.00
w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, ul. Rynek 1

plakat Festiwal Fabryka Swiatla 2018


Na zakończenie wakacji - warsztaty

W ramach warsztatów  Wakacje w Muzeum organizowanych przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu  w dniu 29.08.2018 r.  gościliśmy dzieci z Klubu Garnizonowego przy 2 Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Poznajemy świętego”. Dzieci wysłuchały historii o życiu św. Stanisława Kostki, a następnie wykonały kolorowe wiatraczki z wizerunkiem Stasia oraz lilie z bibuły – symbol świętego. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za przybycie oraz wspaniałą zabawę. 

wakacje jednostka


Przejdz do galerii zdjęć


Prelekcja dr. Andrzeja Białego w muzeum

21 sierpnia 2018 roku mieszkańcy Przasnysza mieli okazję poznać „Mało znane fakty z historii odzyskiwania niepodległości Rzeczpospolitej”. Prelekcję pod takim tytułem wygłosił tego dnia w Muzeum Historycznym historyk dr Andrzej Biały. W kilkunastu punktach omówił on m. in. sprawę tzw. planu „Wisła” opracowanego przez bolszewików w 1920 r. oraz inspirowane przez bolszewików wystąpienia w Zagłębiu Dąbrowskim. Po prelekcji był też czas na dyskusję, w której zebrani goście wzięli żywy udział, przytaczając m. in. relacje rodzinne dotyczące wojny 1920 r. 

DSC 0120


Przejdz do galerii zdjęć


Zaproszenie na prelekcję "Mało znane fakty z historii odzyskiwania niepodległości Rzeczypospolitej"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na prelekcję dr. Andrzeja Białego pt. Mało znane fakty z historii odzyskiwania niepodległości Rzeczypospolitej. Spotkanie odbędzie się w dniu 21 sierpnia 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

 


Wernisaż wystawy "Na koń! V"

15 sierpnia 2018 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się otwarcie wystawy czasowej „Na koń! V”.Dyrektor muzeum Agnieszka Brykner przywitała zebranych gości, przedstawiła bogaty biogram pana Wojciecha Surawskiego oraz opowiedziała o źródłach zainteresowań tematyką konną kolekcjonera. Następnie pan Wojciech Surawski oprowadził po wystawie, opowiadając z wielką fascynacją o kolekcji oporządzenia kawalerii polskiej XX wieku, na które składają się: munsztuki, wędzidła, pelhamy, terlice, siodła, strzemiona, zgrzebła, ostrogi, hacele, podkowy, podkowiaki, podkówki m.in. związane z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich z Ostrołęki i 10 Pułkiem Ułanów Litewskich z Białegostoku. Eksponowane przedmioty pochodzą nie tylko z Polski, ale także z innych krajów Europy i różnych zakątków świata (Austria, Belgia, Chiny, Francja, Niemcy, Rosja, USA, Wlk. Brytania). 

 

Na końV


Przejdz do galerii zdjęć


Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia na przasnyskim rynku dużo się działo. Wszystko za sprawą rocznic i świąt, które tego dnia obchodzimy: Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Święta Wojska Polskiego, odpustu w przasnyskiej farze, rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

W natłoku wydarzeń nie zapomniano o 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, która dla mieszkańców ziemi przasnyskiej ma znaczenie szczególne. Tego dnia przasnyszanie mieli okazję zapoznać się z historią jego życia w nietypowy sposób, dzięki wystawie plenerowej „Krótka historia o świętości” i dwóm grom typu escape room - „Droga do świętości” i „Tajemnica świętości”. Wystawę i escape roomy przygotowało Muzeum Historyczne w Przasnyszu dzięki dofinansowaniu z programu Patriotyzm JutraMuzeum Historii Polski, które jest operatorem programu, serdecznie dziękujemy za zaufanie.