Zapraszamy na NOC MUZEÓW

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na Noc Muzeów w dniu 26 maja 2018 r. (sobota) od godziny 18.00 w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (ratusz).

W programie:

18.00 – 19.00 Czas dla Dzieci – gry i zabawy, warsztaty plastyczne
18.30 – 19.30 Wręczanie dyplomów dla darczyńców Muzeum
19.30 – 20.30 Występ solistów i uczniów Ogniska Muzycznego 
Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu
20.30 – 21.30 Koncert zespołu wokalno - instrumentalnego Klubu
2 Ośrodka Radioelektronicznego „Przasnyscy Orelowcy”
21.30 – 22.30 Działalność muzeum samorządowego w pierwszym 
pięcioleciu - prezentacja.
22.30 – 23.00 Projekcje filmów

Zwiedzanie wystaw:
- Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. rocznica wybuchu
I wojny światowej
- Złoty wiek Przasnysza
- Historia Polski według komiksu
- Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy

 

 

 

 


 Zapraszamy na JARMARK STAROPOLSKI

 

 

 


 

Promocja tomiku poezji Janiny Janakakos Szymańskiej

pt. "Już nie zagra buzuki"

Z inicjatywy Klubu Literackiego „Przaśnik” w dniu 12.05.2018 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja tomiku wierszy Janiny Janakakos-Szymańskiej pod tytułem „Już nie zagra buzuki”. Tomik został wydany w języku polskim i greckim.
Pani Janina Janakakos-Szymańska urodziła się w Ciechanowie w rodzinie polsko-greckiej. Jest emerytowaną pielęgniarką, pisze wiersze, jest animatorką kultury, Honorowym Członkiem Związku Grecko-Polskiego im. Fryderyka Chopina w Grecji i wieloletnią działaczką społeczną w dziedzinie kultury i ochrony zdrowia. Jest pomysłodawczynią i realizatorką wielu różnych konkursów i imprez kulturalnych m.in. Czwartkowych Wieczorów z Poezją, które odbywają się z powodzeniem już około 5 lat. Przez wiele lat należała do Stowarzyszenia Twórców w Ciechanowie, a od 2011 jest członkiem Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich, w którym od 2013 r. (obecnie drugą kadencję) pełni funkcję prezesa. Do roku 1974 pisała, jak mówi, do szuflady. Zadebiutowała na łamach „Tygodnika Ciechanowskiego”, potem w „Gazecie Samorządu Miasta Ciechanowa”. Jej wiersze drukowane były w prasie lokalnej. W roku 2011 wydała debiutancki tomik wierszy „Już nie zagra buzuki”.

Za całokształt działalności w 2015 roku otrzymała Odznakę Honorowa „Założony dla Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Od kwietnia 2016 r. jest wiceprzewodniczącą Ciechanowskiej Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta Ciechanów. W roku 2017 otrzymała nagrodę literacką im. Stefana Żeromskiego przyznaną przez Kapitułę Rady Głównej SAP w Warszawie, oraz dyplom uznania za całokształt pracy na rzecz Kultury Polskiej przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika podczas Jubileuszu 10-lecia OC SAP, na którym Stowarzyszenie otrzymało również Medal Pamiątkowy Pro Masovia. Od 2016 roku jest członkiem Towarzystwa Kultury Polskiej w Atenach im. Juliusza Słowackiego.

W dniu 12.05.2018 r. mieliśmy zaszczyt gościć Panią Janinę Janakakos-Szymańską w Przasnyszu. Bohaterkę wieczoru, gości z Ciechanowa oraz zebraną publiczność powitał Klub Literacki piosenką w wykonaniu Janusza Radomskiego członka klubu. Zebranych gości powitała również Pani Agnieszka Brykner Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Następnie Anna Jelińska przedstawiła biogram gościa, a członkowie Klubu Literackiego „Przaśnik”: Katarzyna Folga, Łucja Pszczółkowska, Natalia Klinger, Janusz Kozakowski przeczytali wiersze autorstwa Pani Janiny Janakakos-Szymańskiej.
Następnie (takie było życzenie bohaterki wieczoru) wystąpiła Pani Janakakos-Szymańska oraz Jej koleżanki z Ciechanowa.
Ze Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ciechanowie wiersze czytali: Ewa Stangrodzka-Kozłowska, Sandra Pszczółkowska, Joanna Kiszkurno, Ewa Jeziółkowska oraz Ewa Puternicka. Wiersze były prezentowane również w języku greckim. W repertuarze polsko – greckim wystąpiły Joanna Kiszkurno oraz Ewa Jeziółkowska, prezentując wysoki poziom artystyczny.
Na koniec Bohaterka wieczoru wraz z koleżankami ze Stowarzyszenia zaprezentowały taniec „Zorba”, za który otrzymały gromkie brawa od publiczności. Pragnę nadmienić, że piosenki były śpiewane również w języku greckim.
Klub Literacki „Przaśnik” bardzo dziękuje Pani Agnieszce Brykner Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu oraz Jej pracownikom za pomoc w przygotowaniu wieczoru. Na prośbę Klubu Literackiego „Przaśnik” sponsorem powyższego przedsięwzięcia był Pan Waldemar Trochimiuk Burmistrz Przasnysza, za co bardzo dziękujemy.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Mieliśmy zaszczyt gościć tak zacną osobowość, godną naśladowania.
Anna Jelińska
Prezes Klubu Literackiego „Przaśnik”

 

 

Przejdz do galerii zdjęć

 


Otwarcie wystawy "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy". 

Od 10 kwietnia w naszym muzeum zapoznać się można z historią i kulturą mieszkańców Jaćwieży. Wystawa "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy" przygotowana została przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Wystawę otworzyli dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor PMA, oraz Agnieszka Brykner, dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele kultury, oświaty, samorządu i mieszkańcy Przasnysza. Wszystkich gości po wystawie oprowadzili autorzy jej scenariusza dr Marcin Engel i Cezary Sobczak, pracownicy PMA. Na wystawie można obejrzeć ponad 140 zabytków, głównie broni, ale również ozdób, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Ekspozycję można oglądać do 31 lipca 2018 r. Już teraz serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 Przejdz do galerii zdjęć


Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy


Promocja tomiku poezji Janiny Janakakos Szymańskiej

pt. "Już nie zagra buzuki"


Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Przasnyskie uroczystości związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się tradycyjnie na Rynku miejskim.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym. Mszy przewodniczył Ks. proboszcz prał. dr Andrzej Maciejewski. Liturgia miała podniosły i patriotyczny charakter. Uświetnił ją udział kompani honorowej 2. Ośrodka Radioelektronicznego oraz Orkiestry Dętej OSP z Przasnysza. Po Mszy Świętej obchody kontynułowane były na Rynku miejskim. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Waldemar Trochimiuk Burmistrz Przasnysza oraz Krzysztof Bieńkowski Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie. Po wystąpieniach został odczytany Apel Pamięci, a żołnierze z 2. OREL oddali salwę honorową. Uroczystości zakończyły się koncertem w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Przasnyszu oraz miłym akcentem w postaci obdarowania uczestników majowych obchodów okolicznościowym ciasteczkiem i zaproszeniem na Majówkę w parku miejskim.

     W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz: Powiatu Przasnyskiego, Miasta Przasnysz oraz Gminy Przasnysz, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu, przedstawiciele służb mundurowych, przasnyskich szkół i przedszkoli, organizacji kombatanckich, harcerzy, organizacji pozarządowych oraz zgromadzeni mieszkańcy Przasnysza.

źródło: Miasto Przasnysz

3 maja 2018

Przejdz do galerii zdjęć