Drukuj
Odsłony: 694997
 

 

 

 


Zapraszamy na Festiwal Fabryka Światła  w dniu 8 września 2018 r.

Program FFŚ

Wystawa "Struktury Światła" - otwarcie godz. 17.00
w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, ul. Rynek 1

plakat Festiwal Fabryka Swiatla 2018


 


Na zakończenie wakacji - warsztaty

W ramach warsztatów  Wakacje w Muzeum organizowanych przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu  w dniu 29.08.2018 r.  gościliśmy dzieci z Klubu Garnizonowego przy 2 Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Poznajemy świętego”. Dzieci wysłuchały historii o życiu św. Stanisława Kostki, a następnie wykonały kolorowe wiatraczki z wizerunkiem Stasia oraz lilie z bibuły – symbol świętego. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za przybycie oraz wspaniałą zabawę. 

wakacje jednostka


Przejdź do galerii zdjęć


Prelekcja dr. Andrzeja Białego w muzeum

21 sierpnia 2018 roku mieszkańcy Przasnysza mieli okazję poznać „Mało znane fakty z historii odzyskiwania niepodległości Rzeczpospolitej”. Prelekcję pod takim tytułem wygłosił tego dnia w Muzeum Historycznym historyk dr Andrzej Biały. W kilkunastu punktach omówił on m. in. sprawę tzw. planu „Wisła” opracowanego przez bolszewików w 1920 r. oraz inspirowane przez bolszewików wystąpienia w Zagłębiu Dąbrowskim. Po prelekcji był też czas na dyskusję, w której zebrani goście wzięli żywy udział, przytaczając m. in. relacje rodzinne dotyczące wojny 1920 r. 

DSC 0120

 


Przejdź do galerii zdjęć


Zaproszenie na prelekcję "Mało znane fakty z historii odzyskiwania niepodległości Rzeczypospolitej"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na prelekcję dr. Andrzeja Białego pt. Mało znane fakty z historii odzyskiwania niepodległości Rzeczypospolitej. Spotkanie odbędzie się w dniu 21 sierpnia 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

 


Wernisaż wystawy "Na koń! V"

15 sierpnia 2018 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się otwarcie wystawy czasowej „Na koń! V”.Dyrektor muzeum Agnieszka Brykner przywitała zebranych gości, przedstawiła bogaty biogram pana Wojciecha Surawskiego oraz opowiedziała o źródłach zainteresowań tematyką konną kolekcjonera. Następnie pan Wojciech Surawski oprowadził po wystawie, opowiadając z wielką fascynacją o kolekcji oporządzenia kawalerii polskiej XX wieku, na które składają się: munsztuki, wędzidła, pelhamy, terlice, siodła, strzemiona, zgrzebła, ostrogi, hacele, podkowy, podkowiaki, podkówki m.in. związane z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich z Ostrołęki i 10 Pułkiem Ułanów Litewskich z Białegostoku. Eksponowane przedmioty pochodzą nie tylko z Polski, ale także z innych krajów Europy i różnych zakątków świata (Austria, Belgia, Chiny, Francja, Niemcy, Rosja, USA, Wlk. Brytania). 

 

Na końV


Przejdź do galerii zdjęć


Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia na przasnyskim rynku dużo się działo. Wszystko za sprawą rocznic i świąt, które tego dnia obchodzimy: Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Święta Wojska Polskiego, odpustu w przasnyskiej farze, rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

W natłoku wydarzeń nie zapomniano o 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, która dla mieszkańców ziemi przasnyskiej ma znaczenie szczególne. Tego dnia przasnyszanie mieli okazję zapoznać się z historią jego życia w nietypowy sposób, dzięki wystawie plenerowej „Krótka historia o świętości” i dwóm grom typu escape room - „Droga do świętości” i „Tajemnica świętości”. Wystawę i escape roomy przygotowało Muzeum Historyczne w Przasnyszu dzięki dofinansowaniu z programu Patriotyzm JutraMuzeum Historii Polski, które jest operatorem programu, serdecznie dziękujemy za zaufanie.

 

 

 

 Zapraszamy na wernisaż wystawy Na koń! V 

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na otwarcie wystawy Na koń! V. Wyposażenie kawalerii polskiej XX wieku ze zbiorów Wojciecha Surawskiego. Wernisaż odbędzie się w dniu 15 sierpnia 2018 r. (środa) o godz. 12.30 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (ratusz). 

W tym dniu zapraszamy również na wystawę plenerową "Krótka historia o świętości", którą będzie można obejrzeć na rynku miejskim.

na kon


Obchody Święta Wojska Polskiego

plakat swieto wojska polskiego5 1


Otwarcie wystawy ŚLADAMI ŚWIĘTEGO PATRYKA

W dniu 6 sierpnia 2018 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy pt. "Śladami Świętego Patryka". Wystawa została przygotowana przez Down County Museum Downpatrick w Irlandii Północnej we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. 
Wystawę otworzyła Agnieszka Brykner, dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, a następnie głos zabrał dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor PMA, który opowiedział o Św. Patryku. Po wystawie zgromadzonych gości oprowadził Sebastian Pietrzak, kurator wystawy. 
Ekspozycja składa się z 12 plansz (w wersji polsko-angielskiej), na których przedstawiono zabytki wczesnego chrześcijaństwa w hrabstwie Down m.in.: kościoły, klasztory, święte studnie, krzyże św. Patryka, miejsca pochówku i relikwie. Opowiada o roli św. Patryka jako misjonarza, który przybył do Irlandii w V wieku, żeby nawrócić  mieszkańców na chrześcijaństwo.  
Wystawa jest czynna do 31 sierpnia 2018 r.

 

 

Przejdź do galerii zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia, zrealizowanej przez portal informacyjny Media Przasnysz.

 


Zapraszamy na wystawę

ŚLADAMI ŚWIĘTEGO PATRYKA

 

 

 


 Drugi tydzień wakacji już za nami

Kolejny tydzień zaczęliśmy od świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto w muzeum odwiedził nas pan Wojciech Jan Ciesielski, dzięki któremu dowiedzieliśmy się jak powstaje bajka. Zorganizowaliśmy spacer, podczas którego zwiedziliśmy miejsca związane ze św. Stanisławem Kostką. Odbyliśmy również wizytę w Muzeum Weterynarii pana  dr. Waldemara Krzyżewskiego 

W ostatnich dniach Wakacji w Muzeum dzieci  wykonały afrykańskie naszyjniki oraz bumerangi podczas zajęć dotyczących Afryki  i Australii,  a także odwiedziły Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przasnyszu. Odbyły się tam letnie  gry i zabawy. Na koniec piątkowych zajęć każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz upominek. Wszystkim dzieciom dziękujemy za uczestnictwo oraz  fantastyczne Wakacje 2018 w Muzeum . 
 

 

Przejdź do galerii zdjęć

 


Wystawa "Z niewoli do niepodległości"

w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu zapraszają na wernisaż wystawy „ Z niewoli do niepodległości” 20 lipca (piątek) 2018 r. o godz. 14:00, budynek ekspozycyjny Muzeum przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie.

 

 


 Wakacyjne zajęcia w muzeum

Ruszyły wakacje w muzeum. Nuda nam niestraszna. Pierwszego dnia, pomimo deszczu za oknem u nas było mnóstwo słońca, zwiedzaliśmy wystawy, rozwiązywaliśmy zagadki i graliśmy w gry na niepogodę: kalambury, pomidor, państwa miasta i wiele innych. Kolejny dzień to wycieczka do MDK-u na seans filmowy oraz zabawa w parku miejskim. Trzeci dzień wakacji to podróż po Europie i Azji. Dzięki obejrzanej prezentacji młodzi uczestnicy wykonali obrazki techniką mozaiki oraz indyjskie rangoli, a także zagrali w skandynawską grę . Dzień zakończył się wielkimi wybuchami wulkanu Etna. W czwartek z Azji wyruszyliśmy w podróż do Ameryki. W rytmie indiańskich okrzyków wykonaliśmy pióropusze oraz boliwijskie zabawki zręcznościowe .

 

 

Przejdź do galerii zdjęć

 


Armia Błękitna w walkach o niepodległość Polski 1917 - 1920

Muzeum Historczne w Przasnyszu zaprasza na wystawę "Armia Błękitna w walkach o niepodległość Polski 1917 - 1920".  Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Czynna od 18 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. w siedzibie muzeum, ul.Rynek 1 (ratusz).

 

 

 Wakacyjne zajęcia w muzeum

Poniżej udostępniamy dokumenty do pobrania wymagane dla uczestników zajęć.

Regulamin.

Oświadczenie.

 

 


95 lat obecności Ojców Pasjonistów w Polsce

To już 95 lat obecności Ojców Pasjonistów w Polsce. 17 czerwca 1923 roku pierwsi zakonnicy zamieszkali właśnie w Przasnyszu. Z tej okazji przesyłamy całej wspólnocie życzenia pomyślności i serdeczne Bóg Zapłać.

 

 

Przejdź do galerii zdjęć

 


 Finał akcji  100 na 100. Relacja fotograficzna

 

Przejdź do galerii zdjęć

 


Dzień Dziecka 

Z okazji Dnia Dziecka w dniu 04.06.2018 r.  w Muzeum Historycznym gościliśmy dzieci z "Kubusiowego Przedszkola". Dzień upłynął pod hasłem "Zapomniane gry i zabawy", w trakcie którego dzieci poznały zabawy podwórkowe z dzieciństwa swoich rodziców i dziadków. Wspólnie bawiliśmy się i graliśmy m. in. w "klasy", "gumę", "bunt", "kapsle". Dziewczynki urządziły pokaz papierowym lalkom, a chłopcy w tym czasie rozegrali mecz w cymbergaja. Podróż w czasie nie zakończyła się na zabawach naszych babć i dziadków, ale sięgnęła aż XVI wieku dzięki multimedialnej wystawie "Złoty Wiek Przasnysza". Na koniec każdy przedszkolak otrzymał upominek. Wszystkim dzieciom i Paniom przedszkolankom dziękujemy za fantastyczną zabawę.

 

 

Przejdź do galerii zdjęć

 


Noc Muzeów - 26 maja 2018 r.

W dniu 26 maja 2018 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się już po raz kolejny Noc Muzeów. Od godziny 18.00 można było zwiedzać muzealne ekspozycje, a dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy edukacyjne oraz warsztaty plastyczne. Darczyńcom, którzy nieodpłatnie przekazali swoje pamiątki do muzeum w ramach podziękowania zostały wręczone dyplomy.
Następnie goście mogli wysłuchać występu uczniów i solistów Ogniska Muzycznego Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu: Katarzyny Marcińczyk, Zofii Ruszczyńskiej, Wiktorii Zabielskiej, Kacpra Ruszczyńskiego, Julii Tworkowskiej, Adriana Piętkowskiego, przygowanych przez instruktorów Marka Karolskiego i Zbigniewa Olszaka.
Bardzo duże zainteresowanie oraz aplauz publiczności wzbudził koncert zespołu wokalno-instrumentalnego 2 Ośrodka Radioelektronicznego "Przasnyscy Orelowcy" w składzie: chor. Krzysztof Brodacki - perkusja, mł. chor. Andrzej Tubis- saksofon i wokal, st. sierż Cezary Sosnowski - gitara basowa i wokal, kpr. Piotr Cesarz - instrumenty klawiszowe, st. szer. Marek Krupiński - gitara elektryczna i wokal.
Kolejnym punktem programu była prezentacja "Działalność muzeum samorządowego w pierwszym pięcioleciu", a na zakończenie odbyła się projekcja filmu "Muzeum Utracone".
Dziękujemy 2 Ośrodkowi Radioelektronicznemu w Przasnyszu i Miejskiemu Domowi Kultury w Przasnyszu za pomoc w przygotowaniu wydarzenia, darczyńcom muzeum, a także przybyłym gościom za wspaniałą atmosferę.

Darczyńcy Muzeum (w okresie od 1.05.2017 do 30.04.2018)

Stanisław Adamiak
Jerzy Bartosiewicz
Tadeusz Bonisławski
Jan Chmielewski
Michał Chrzanowski
Wojciech Jan Ciesielski
Jacek Czaplicki
Kazimierz Grześkowiak
Rafał Jaworski
Krzysztof Kamiński
Danuta Kaźmierczak
Hanna Kędzierska
Mirosław Krejpowicz
Wiesław Andrzej Królicki
Waldemar Krzyżewski
Wojciech Łukaszewski
Małgorzata Machałowska
Dariusz Machałowski
Michał Otłowski
Cezary Pykała
Andrzej Staszewski
Kazimierz Wenda
Teresa Wojciechowska
Zofia Wódkiewicz
Janina Żbikowska
Archiwum Państwowe w Warszawie
Muzeum Szlachty Mazowieckiej
Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach
Stowarzyszenie PROTECTOR
Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia

 

 

Przejdź do galerii zdjęć

 JARMARK STAROPOLSKI 2018 r.

Relacja fotograficzna.

 

 

Przejdź do galerii zdjęć

 


 Zapraszamy na NOC MUZEÓW

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na Noc Muzeów w dniu 26 maja 2018 r. (sobota) od godziny 18.00 w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (ratusz).

W programie:

18.00 – 19.00 Czas dla Dzieci – gry i zabawy, warsztaty plastyczne
18.30 – 19.30 Wręczanie dyplomów dla darczyńców Muzeum
19.30 – 20.30 Występ solistów i uczniów Ogniska Muzycznego 
Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu
20.30 – 21.30 Koncert zespołu wokalno - instrumentalnego Klubu
2 Ośrodka Radioelektronicznego „Przasnyscy Orelowcy”
21.30 – 22.30 Działalność muzeum samorządowego w pierwszym 
pięcioleciu - prezentacja.
22.30 – 23.00 Projekcje filmów

Zwiedzanie wystaw:
- Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. rocznica wybuchu
I wojny światowej
- Złoty wiek Przasnysza
- Historia Polski według komiksu
- Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy

 

 

 

 


 Zapraszamy na JARMARK STAROPOLSKI

 

 

 Promocja tomiku poezji Janiny Janakakos Szymańskiej

pt. "Już nie zagra buzuki"

Z inicjatywy Klubu Literackiego „Przaśnik” w dniu 12.05.2018 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja tomiku wierszy Janiny Janakakos-Szymańskiej pod tytułem „Już nie zagra buzuki”. Tomik został wydany w języku polskim i greckim.
Pani Janina Janakakos-Szymańska urodziła się w Ciechanowie w rodzinie polsko-greckiej. Jest emerytowaną pielęgniarką, pisze wiersze, jest animatorką kultury, Honorowym Członkiem Związku Grecko-Polskiego im. Fryderyka Chopina w Grecji i wieloletnią działaczką społeczną w dziedzinie kultury i ochrony zdrowia. Jest pomysłodawczynią i realizatorką wielu różnych konkursów i imprez kulturalnych m.in. Czwartkowych Wieczorów z Poezją, które odbywają się z powodzeniem już około 5 lat. Przez wiele lat należała do Stowarzyszenia Twórców w Ciechanowie, a od 2011 jest członkiem Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich, w którym od 2013 r. (obecnie drugą kadencję) pełni funkcję prezesa. Do roku 1974 pisała, jak mówi, do szuflady. Zadebiutowała na łamach „Tygodnika Ciechanowskiego”, potem w „Gazecie Samorządu Miasta Ciechanowa”. Jej wiersze drukowane były w prasie lokalnej. W roku 2011 wydała debiutancki tomik wierszy „Już nie zagra buzuki”.

Za całokształt działalności w 2015 roku otrzymała Odznakę Honorowa „Założony dla Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Od kwietnia 2016 r. jest wiceprzewodniczącą Ciechanowskiej Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta Ciechanów. W roku 2017 otrzymała nagrodę literacką im. Stefana Żeromskiego przyznaną przez Kapitułę Rady Głównej SAP w Warszawie, oraz dyplom uznania za całokształt pracy na rzecz Kultury Polskiej przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika podczas Jubileuszu 10-lecia OC SAP, na którym Stowarzyszenie otrzymało również Medal Pamiątkowy Pro Masovia. Od 2016 roku jest członkiem Towarzystwa Kultury Polskiej w Atenach im. Juliusza Słowackiego.

W dniu 12.05.2018 r. mieliśmy zaszczyt gościć Panią Janinę Janakakos-Szymańską w Przasnyszu. Bohaterkę wieczoru, gości z Ciechanowa oraz zebraną publiczność powitał Klub Literacki piosenką w wykonaniu Janusza Radomskiego członka klubu. Zebranych gości powitała również Pani Agnieszka Brykner Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Następnie Anna Jelińska przedstawiła biogram gościa, a członkowie Klubu Literackiego „Przaśnik”: Katarzyna Folga, Łucja Pszczółkowska, Natalia Klinger, Janusz Kozakowski przeczytali wiersze autorstwa Pani Janiny Janakakos-Szymańskiej.
Następnie (takie było życzenie bohaterki wieczoru) wystąpiła Pani Janakakos-Szymańska oraz Jej koleżanki z Ciechanowa.
Ze Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ciechanowie wiersze czytali: Ewa Stangrodzka-Kozłowska, Sandra Pszczółkowska, Joanna Kiszkurno, Ewa Jeziółkowska oraz Ewa Puternicka. Wiersze były prezentowane również w języku greckim. W repertuarze polsko – greckim wystąpiły Joanna Kiszkurno oraz Ewa Jeziółkowska, prezentując wysoki poziom artystyczny.
Na koniec Bohaterka wieczoru wraz z koleżankami ze Stowarzyszenia zaprezentowały taniec „Zorba”, za który otrzymały gromkie brawa od publiczności. Pragnę nadmienić, że piosenki były śpiewane również w języku greckim.
Klub Literacki „Przaśnik” bardzo dziękuje Pani Agnieszce Brykner Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu oraz Jej pracownikom za pomoc w przygotowaniu wieczoru. Na prośbę Klubu Literackiego „Przaśnik” sponsorem powyższego przedsięwzięcia był Pan Waldemar Trochimiuk Burmistrz Przasnysza, za co bardzo dziękujemy.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Mieliśmy zaszczyt gościć tak zacną osobowość, godną naśladowania.
Anna Jelińska
Prezes Klubu Literackiego „Przaśnik”

 

 

Przejdz do galerii zdjęć

 


Otwarcie wystawy "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy". 

Od 10 kwietnia w naszym muzeum zapoznać się można z historią i kulturą mieszkańców Jaćwieży. Wystawa "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy" przygotowana została przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Wystawę otworzyli dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor PMA, oraz Agnieszka Brykner, dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele kultury, oświaty, samorządu i mieszkańcy Przasnysza. Wszystkich gości po wystawie oprowadzili autorzy jej scenariusza dr Marcin Engel i Cezary Sobczak, pracownicy PMA. Na wystawie można obejrzeć ponad 140 zabytków, głównie broni, ale również ozdób, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Ekspozycję można oglądać do 31 lipca 2018 r. Już teraz serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 Przejdz do galerii zdjęć


Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy

 

 


Promocja tomiku poezji Janiny Janakakos Szymańskiej

pt. "Już nie zagra buzuki"

 

 


Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Przasnyskie uroczystości związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się tradycyjnie na Rynku miejskim.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym. Mszy przewodniczył Ks. proboszcz prał. dr Andrzej Maciejewski. Liturgia miała podniosły i patriotyczny charakter. Uświetnił ją udział kompani honorowej 2. Ośrodka Radioelektronicznego oraz Orkiestry Dętej OSP z Przasnysza. Po Mszy Świętej obchody kontynułowane były na Rynku miejskim. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Waldemar Trochimiuk Burmistrz Przasnysza oraz Krzysztof Bieńkowski Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie. Po wystąpieniach został odczytany Apel Pamięci, a żołnierze z 2. OREL oddali salwę honorową. Uroczystości zakończyły się koncertem w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Przasnyszu oraz miłym akcentem w postaci obdarowania uczestników majowych obchodów okolicznościowym ciasteczkiem i zaproszeniem na Majówkę w parku miejskim.

     W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz: Powiatu Przasnyskiego, Miasta Przasnysz oraz Gminy Przasnysz, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu, przedstawiciele służb mundurowych, przasnyskich szkół i przedszkoli, organizacji kombatanckich, harcerzy, organizacji pozarządowych oraz zgromadzeni mieszkańcy Przasnysza.

źródło: Miasto Przasnysz

3 maja 2018

Przejdz do galerii zdjęć


V Przasnyskie Spotkanie Muzealne

W dniu 26.04.2018 r., już po raz piąty, odbyło się spotkanie z cyklu Przasnyskie Spotkania Muzealne Historia i Pamięć. Tym razem poświęcone mieszkańcom ziemi przasnyskiej pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze. Prowadzący spotkanie, pracownik muzeum, Bartosz Drejerski omówił biogramy 41 osób związanych z ziemią przasnyską, urzędników, nauczycieli, lekarzy, wojskowych i policjantów pomordowanych na Wschodzie.

 

Przejdź do galerii zdjęć

 


Gala wolontariatu

W dniu 24 kwietnia 2018 roku w Muzeum Historycznym  odbyła się doroczna Gala Konkursu „Wolontariusz Roku” pod patronatem Burmistrza Przasnysza. Mottem przewodnim tego wydarzenia były słowa Papieża Franciszka: „Problem polega na tym, żeby wybrać właściwą drogę życia”.   Na spotkanie oprócz licznej grupy przasnyskich wolontariuszy przybyli również zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Przasnysza, Pani Wiesława Helwak, Sekretarz Miasta – Pan Jarosław Szmulski, Proboszcz Parafii Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, Ks. Kanonik  Romuald Ciesielski, Radny Rady Miejskiej – Pan Piotr Kołakowski, przedstawiciel Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie – Milena Stryjewska, dyrektorzy publicznych przedszkoli i szkół, dyrektorzy i pracownicy instytucji, prezesi fundacji i stowarzyszeń, z którymi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ma podpisane porozumienia w zakresie współpracy wolontarystycznej.

Uroczystość rozpoczęła Pani Joanna Cieślik - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu witając przybyłych  wolontariuszy i zaproszonych gości. Podkreśliła duże zaangażowanie przasnyskich wolontariuszy oraz ich nieoceniony wkład w organizację różnych imprez kulturnych i sportowych.

Laureatów konkursu „Wolontariusz Roku” typowały  instytucje,  w  których  wolontariusze  pracowali.  Charakterystyka sylwetek  Laureatów  została  odczytana przez   wolontariuszki: Marlenę Goździewską i Annę Kobylińską. Statuetki i dyplomy Laureatom wręczali Zastępca Burmistrza Przasnysza, Pani Wiesława Helwak oraz Pani Joanna Cieślik, Dyrektor MOPS

Poniżej wykaz nagrodzonych wolontariuszy:

1.Kinga Przybysz

Mały Wolontariusz Roku 2017

Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi

 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu

2.Łukasz Skotnicki

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia

Św. Wincentego a` Paulo w Przasnyszu

3.Joanna Sylwia Tadrzak

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Miejskiej Biblioteki Publicznej

 im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu

4. Karolina Matłoch

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Parafialno- Uczniowskiego  Klubu Sportowego "Emmanuel" w Przasnyszu

5.Jakub Piotr Włodarczyk

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Szkoły Podstawowej nr 2

 im. H.Sienkiewicza  w Przasnyszu

6.Maria Jadwiga Wysk

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Szkoły Podstawowej nr 3  w Przasnyszu

7.Igor Wendt

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz „Naszej Szkoły”

Niepublicznej Szkoły z Oddziałami Przedszkolnymi

Realizującej Program Rehabilitacji w Przasnyszu

8.Aleksandra Piotrowska

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Świetlicy „Promyk Jutrzenki”

Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia

Św. Wincentego a` Paulo w Przasnyszu

9.Patryk Michalski

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Miejskiego Przedszkola nr 1

im. Marii Kownackiej w Przasnyszu

10.Martyna Mioduszewska

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Klubu Sportowego „Drużyna Koszykarzy na Wózkach Black Dragons” w Przasnyszu

11. Julia Milewska

 Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz

 Szkoły Podstawowej nr 3  w Przasnyszu

12.Julia Mańkowska

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz

Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej

Filii nr 1w Przasnyszu

13.Klaudia Wesołowska

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Miejskiego Przedszkola nr 2

z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu

14.Ewelina Achcińska

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz

Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej

Filii nr 2 w Przasnyszu

15. Katarzyna Bukowska

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Festiwalu Fabryka Światła w Przasnyszu

16. Grzegorz Bojarski

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariusz Federacji Ruch Organizacji

na rzecz Społecznej Aktywności ROSA

w Przasnyszu

17. Beata Stanisława Kwiatkowska

Wolontariusz Roku 2017

w kategorii: Wolontariat Rodzinny w Przasnyszu

Po uroczystym wręczeniu dyplomów i statuetek wolontariuszom, odbył się panel dyskusyjny dotyczący własnych refleksji i doświadczenia związanego z wolontariatem. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: Zastępca Burmistrza - Pani Wiesława Helwak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu - Pani Hanna Tomaszewska, koordynator wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 3 -  Pani Lidia Żbikowska – Jeronim,  wieloletnia wolontariuszka -  Pani Urszula Bojarska, przasnyska wolontariuszka, studentka Politechniki Białostockiej -  Pani Natalia Dawidziuk  oraz  była  wolontariuszka a obecnie pracownik Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie Pani Milena Stryjewska. Panel dyskusyjny był poświęcony osobistym doświadczeniom i refleksjom dotyczących wolontariatu. W trakcie dyskusji wybrzmiewało, że wolontariat pozwala  zdobyć bardzo cenne doświadczenie i jednocześnie przekonać się czy kierunek, który obraliśmy jest dla nas rzeczywiście odpowiedni i właściwy.

Na zakończenie spotkania  odbył się koncert uczniów ze Szkoły Muzycznej w Przasnyszu.

.

 

Przejdź do galerii zdjęć

 


Akcja 100 na 100

Biało - czerwony łańcuch na 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Muzeum Historyczne w Przasnyszu bierze udział w akcji zainicjowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chorzel polegającej na stworzeniu co najmniej 100 km biało-czerwonego łańcucha na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 
W dniu dzisiejszym, dzięki zaangażowaniu i pomocy uczniów klasy VI D Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu oraz ich nauczycielki Pani Kamili Bakuły udało się złożyć ponad 400 metrów łańcucha. Dziękujemy za pomoc.
 

Przejdź do galerii zdjęć

 

 Zaproszenie na V Przasnyskie Spotkanie Muzealne

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na V Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć pt. "Synowie Ziemi Przasnyskiej w grobach katyńskich". Spotkanie odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2018 r. (czwartek) o godzinie 17.00 w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

 

 


Otwarcie wystawy "Historia Polski według komiksu", 

z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" autorstwa Wojciecha Łowickiego

Kolejne otwarcie za Nami. Tym razem w iście komiksowym stylu. 17 kwietnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu otwarta została wystawa planszowa „Historia polski według komiksu”. Ekspozycja prezentuje dzieje Polski, od legendarnego smoka wawelskiego do współczesności, opowiedziane przy pomocy kadrów komiksów wydawanych od czasów PRL-u do tych nam obecnych. Dla najmłodszych wystawa jest okazją do zapoznania się z historią Polski przedstawioną w ciekawej formie. Starsi będą mogli przypomnieć sobie bohaterów swojego dzieciństwa. Wszyscy  będą się na pewno świetnie bawić.

 

Przejdź do galerii zdjęć


Wernisaż wystawy malarstwa pt. "Śladami Krasińskich"  

W dniu 16 kwietnia 2018 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy malarstwa pt. "Śladami Krasińskich". 

O wystawie, autorach obrazów, a także o rodzie Krasińskich opowiedział pan Roman Kochanowicz - dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.  Wystawa została zorganizowana ze zbiorów opinogórskiego muzeum, a większość zaprezentowanych na ekspozycji obrazów pochodzi z pleneru malarskiego zorganizowanego przez Muzeum Romantyzmu w 2005 roku. 
 

Przejdź do galerii zdjęć


Wystawa "Historia Polski według komiksu" w muzeum

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na otwarcie wystawy pt. "Historia Polski według komiksu" z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" autorstwa Wojciecha Łowickiego, w dniu 17 kwietnia 2018 r. o godz. 12.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

   

powiększ grafikę


Zaproszenie na wystawę malarstwa

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa pt. "Śladami Krasińskich", który odbędzie się w dniu 16 kwietnia 2018 r. o godz. 14.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

   

Memoriał pamięci Mariusza Łyszkowskiego

W dniu 8 marca 2018 roku odbył się Memoriał pamięci Mariusza Łyszkowskiego. Zmarły rok temu Mariusz Łyszkowski był nauczycielem, bibliotekarzem, historykiem, regionalistą, rekonstruktorem i prezesem GRH 14 pss oraz przyjacielem i wieloletnim współpracownikiem Muzeum Historycznego w Przasnyszu. 8 marca zebrało się wielu przyjaciół, znajomych oraz osób, które chciały uczcić pamięć o Nim. Po uroczystej mszy św. w kościele farnym zebrane osoby udały się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie mogły wysłuchać wspomnień o osobie Mariusza Łyszkowskiego i obejrzeć specjalnie przygotowany na tą okazję film. W parku miejskim rozłożyły swoje stanowiska, zaprzyjaźnione z GRH 14 pss grupy rekonstrukcyjne.

 

memoriał 2018

Przejdź do galerii zdjęć


Zakończyliśmy Warsztaty Wielkanocne

W środę 28 marca zakończyliśmy trwające 3 tygodnie warsztaty wielkanocne w muzeum. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych z Przasnysza i okolic, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Jestem" wraz z opiekunami. W trakcie warsztatów uczestnicy rozwiązywali zagadki oraz aktywnie uczestniczyli w rozmowach dotyczących obrzędów i zwyczajów wielkanocnych. Dzięki zdobytej wiedzy teoretycznej dzieci samodzielnie wykonały papierowe koszyczki wielkanocne. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy Wesołych Świąt.

 

wielkanocne2018

Galeria zdjęć

Życzenia Wielkanocne 2018

Dyrekcja oraz Pracownicy Muzeum Historycznego w  Przasnyszu życzą zdrowych i pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

 Warsztaty Rękodzieła już za nami

W dniu 18 marca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się Warsztaty Rękodzieła zorganizowane przez Miasto Przasnysz, Muzeum Historyczne, Miejską Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Pedagogiczną. Na warsztaty licznie przybyli mieszkańcy Przasnysza, zarówno dorośli jak i dzieci. W radosnej, przedświątecznej atmosferze wykonywali wielkanocne ozdoby m. in.:  koszyczki, zajączki, papierowe jaja i kurki. Dziękujemy uczestnikom spotkania i współorganizatorom za dobrą zabawę.

 

wielkanoc rękodzieła 2018

Galeria zdjęć

"Tajemnice życia i śmierci Józefa Piłsudskiego" - prelekcja w muzeum

prelekcja J. Piłsudski

Galeria zdjęć

Spotkanie z genealogią

Muzeum Historyczne w Przasnyszu
zaprasza na

spotkanie z genealogią
pt.: "Jak odnaleźć swoje korzenie"

w dniu 14 marca (środa) o godz. 10.00

w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1

 

spotkanie z genealogia

Galeria zdjęć

Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią

13 marca 2018 roku na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej gościliśmy w Przasnyszu pana Szymona Hołownię. Ze względu na duże zainteresowanie przasnyszan spotkanie odbyło się w siedzibie Muzeum Historycznego. Podczas spotkania  znany dziennikarz i pisarz zaprezentował się mieszkańcom naszego miasta z mniej znanej strony, opowiadając m. in. o działalności swoich fundacji, które pomagają mieszkańcom Afryki. Pan Szymon zauroczył przasnyszan swoją elokwencją i poczuciem humoru. Po spotkaniu był czas na wzięcie autografu i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia.

Szymon Hołownia – dziennikarz, publicysta, pisarz. Współpracuje z telewizją TVN, gdzie współprowadzi program „Mam Talent!”. Jest felietonistą „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „W drodze”. Założyciel Fundacji „Kasisi” i Fundacji Dobra Fabryka.

spotkanie z szymonem h

Galeria zdjęć

Warsztaty Rękodzieła w muzeum

Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna zapraszają na Warsztaty Rękodzieła w dniu 18 marca 2018 r. (niedziela) w godzinach od 13.00 do 16.00. Warsztaty odbędą się w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

Wstęp Wolny.

 


Zaproszenie na spotkanie 

Muzeum Historyczne w Przasnyszu i Federacja Ruch Organizacji na Rzecz Społecznej Aktywności ROSA zapraszają na prelekcję pana Dariusza Marka Srzednickiego pt.: "Tajemnice życia i śmierci Józefa Piłsudskiego". Spotkanie odbędzie się w dniu 16 marca 2018 r. (piątek) o godz. 12.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.


Rozpoczęły sie warsztaty wielkanocne 

W dniu 8 marca do Muzeum zawitała grupa przedszkolaków z Językowego Przedszkola "The Academy of Smurfs" w Przasnyszu. Dzieci wzięły udział w warsztatach wielkanocnych. Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej, podczas której uczestnicy wysłuchali opowiadania o zwyczajach i obrzędach świątecznych oraz rozwiązywali zagadki tematyczne. Druga część zajęć polegała na wykonaniu koszyczka wielkanocnego z papieru.
Warsztaty będą trwały do dnia 23 marca. Są jeszcze ostatnie wolne terminy!
Warsztatom towarzyszy wystawa pt. "Wielkanoc w grafice i na pocztówce".

Zapraszamy do zapisów!

warsztaty wielk2018a

Galeria zdjęć

 


Wielkanoc w grafice i na pocztówce 

Wystawa czasowa, towarzysząca warsztatom wielkanocnym. Przedstawia pocztówki wielkanocne, plansze ilustrujące tradycje ludowe. Poniżej prezentujemy kilka wybranych kart.

 

 Zapraszamy na warsztaty wielkanocne do muzeum

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na warsztaty wielkanocne, które odbywać się będą w terminie od 5 do 23 marca 2018 r. W części teoretycznej zajęć uczestnicy poznają obrzędy i zwyczaje świąteczne, w części praktycznej wykonają ozdobę w postaci wielkanocnego koszyczka. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1. Rezerwacja terminów  spotkań pod nr. telefonu: 29 752 28 66, odpłatność 4 zł od osoby.

800 PIX


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca już po raz ósmy obchodziliśmy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tradycją przasnyskiego muzeum jest organizowanie w tym dniu prelekcji dotyczącej tematyki żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W tym roku wykład przygotował dr Jerzy Kurstak - pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Wystąpienie dotyczyło działalności polskiego podziemia antykomunistycznego na północnych kresach wschodnich RP. Dr Kurstak przybliżył zebranym sylwetki takich postaci jak ppor. Czesław Zajączkowski "Ragner", kpt. Weronika Sebastianowicz "Różyczka", ppor. Anatol Radziwonik "Olech", por. Antoni Burzyński "Kmicic".
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili m. in.: pan Jan Maria Jackowski - Senator RP, pan Krzysztof Bieńkowski - Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, pan Waldemar Trochimiuk - Burmistrz Przasnysza, pan Jarosław Szmulski - Sekretarz Miasta Przasnysza, pan Piotr Jeronim - Przewodniczący Rady Miejskiej w Przasnyszu, pani Ewa Jędryszczak - Przewodnicząca Rady Seniorów, dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury, żołnierze 2 Ośrodka Radioelektoronicznego w Przasnyszu, uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu i Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu oraz mieszkańcy miasta i okolic. Po zakończeniu prelekcji odbył się bieg ulicami miasta mający na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez cały czas trwania obchodów przed muzeum udostępniona była wystawa tematyczna.

 

1 marca prelekcja 2018

Galeria zdjęć

IV Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej - konferencja 

W dniu 25.02.2018 r. w siedzibie Muzeum Historycznego odbyła się konferencja naukowa wieńcząca IV Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej. Zebranych gości powitali pan Mariusz Maciaszczyk - prezes GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich i pan Hubert Dęby - pracownik muzeum. Jako pierwszy swój referat dotyczący udziału zwierząt w walkach na frontach I wojny światowej wygłosił dr hab. n. wet., prof . UWM Sławomir Gonkowski. Następnie mec. Jacek Furmańczyk w sposób szczegółowy omówił przebieg działań wojennych na ziemi czernickiej, a inż. Andrzej Tajchert omówił rozwój sieci kolei wąskotorowych w rejonie Przasnysza. Muzeum Historyczne w Przasnyszu już po raz kolejny miało przyjemność gościć w swoich murach uczestników rajdu. Do zobaczenia za rok!

IVrajd pieszy

Galeria zdjęć

Polskie podziemie antykomunistyczne na północnych kresach wschodnich RP

Prelekcja dr. Jerzego Kurstaka

 


Zaproszenie na IV Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej

IV rajd


Promocja książki Jana Chmielewskiego

Dnia 17 lutego 2018 roku w muzeum odbyło się spotkanie poświęcone promocji książki pana Jana Chmielewskiego pt.: Powiesili ich przed Wigilią. Książka opowiada o dramatycznych wydarzeniach z 17 grudnia 1942 r, które miały miejsce w Przasnyszu, Pułtusku, Mławie i Ciechanowie.W Przasnyszu powieszono 5 osób, a w każdym z wymienionych miast wśród straconych była co najmniej 1 osoba  z Przasnysza lub powiatu przasnyskiego. Na promocję przybyli krewni osób zamordowanych w ten pamiętny dzień 17 grudnia 1942 r w Przasnyszu:  pan Michał Otłowski, a także pan Jan Kaczyński.

W zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu znajdują się cenne pamiątki i dokumenty  związane  z osobami straconymi na przasnyskim rynku. Materiały te zgromadziła i opracowała w latach 80. i  90. ówczesna kierownik  muzeum pani  Janina Żbikowska. 
Pan Jan Chmielewski  jest regionalistą, kolekcjonerem,  wielkim pasjonatem historii Przasnysza. Szczególnie interesuje się II wojną światową i okresem PRL-u. Ponadto jest poetą i prozaikiem, autorem wielu tekstów wydanych między in. w Cieniach małych tęsknot i Szeptach Duszy. Za swoje osiągnięcia  w grudniu 2017 roku otrzymał Medal Honorowy St. Ostoi-Kotkowskiego w kategorii Twórca Uznany przyznawany przez TPZP.
 

Galeria zdjęć


Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Muzeum Historyczne zaprasza na wystawę Życie niezłomnego Żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych Czesława Czaplickiego „Rysia”.
Czesław Czaplicki ps. „Ryś” urodził się 8 czerwca 1922 w Zaciszu k. Przasnysza, zmarł 16 lipca 2006 we Wrocławiu. Był jednym z tysięcy żołnierzy niepodległościowego podziemia, jednym z dwóch głównych organizatorów brawurowej akcji uwolnienia 42 więźniów – żołnierzy AK, NSZ i BCh z piwnic katowni UB w Krasnosielcu 1 maja 1945 roku. Na wystawie składającej się15 plansz, są zgromadzone zdjęcia archiwalne i współczesne oraz opisy najważniejszych wydarzeń z życia Wyklętego Żołnierza. Autorem wystawy jest Janusz Wolniak a oprawę graficzną stworzył Sławomir Kowalik. Wystawę można zwiedzać w muzeum dzięki wójtowi gminy Czernice Borowe Wojciechowi Brzezińskiemu.


Podsumowanie organizacji Orszaku Trzech Króli

W dniu 11 lutego 2018 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie, podczas którego podsumowano organizację tegorocznego Orszaku Trzech Króli.

podsumowanie orszaku

Galeria zdjęć

 Zaproszenie na promocję książki Jana Chmielewskiego

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na promocję książki Jana Chmielewskiego pt. "Powiesili ich przed Wigilią". Spotkanie odbędzie się 17 lutego 2018 r. (sobota) o godzinie 17.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.
Jan Chmielewski - urodzony 22 lutego 1957 roku w Przasnyszu. Regionalista, wielki pasjonat historii miasta Przasnysz oraz okolicznych terenów. Szczególnie interesuje się II Wojną Światową i okresem pierwszych lat powojennych. Piszę poezję i prozę. Autor wielu tekstów wydawanych między innymi w "Cieniach Małych Tęsknot i "Szeptach Duszy".

PLAKAT 800 PIX NA STRONĘ WWW


"Wieczór Karnawałowy" już za nami

W dniu 4 lutego 2018 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się „Wieczór Karnawałowy” zorganizowany przez Klub Literacki „Przaśnik” działający przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, którego prezesem jest pani Anna Jelińska. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: pan Waldemar Trochimiuk burmistrz Przasnysza, pani Wiesława Krawczyk wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, pani Ewa Żbikowska kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu, pani Zofia Wódkiewicz rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku, radni miejscy. Licznie przybyli przedstawiciele różnych zaprzyjaźnionych środowisk: Stowarzyszenia Kuźni Słowa z przewodniczącą panią Renatą Buczyńską, Stowarzyszenia Autorów Polskich z prezesem panią Janiną Janakakos-Szymańską, Koła Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych z przewodniczącą panią Marianną Sobieraj, Klubu Seniora w Bogatem z przewodniczącą panią Ireną Budnicką, pani Alicja Małkowska, pani Sylwia Kaczmarczyk z córką Martą, pani Jadwiga Smółka, pani Elżbieta Karisson. „Wieczór Karnawałowy” dostarczył zebranym gościom wielu wspaniałych atrakcji, wśród których wymienić należy występ Klubu Literackiego „Przaśnik” oraz chóru męskiego „Melodia” z Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze Górnej, który działa pod patronatem Towarzystwa Miłośników Opinogóry. Podczas spotkania można było usłyszeć premierowe wykonanie przez panią Annę Jelińską – prezes Klubu Literackiego „Przaśnik” - dwóch piosenek nagranych w studiu pana Marka Karolskiego. Wiersze recytowali goście: pani Renata Buczyńska, pani Janina Janakakos-Szymańska, pan Wojciech Kowalski oraz przasnyszanie: pani Bożenna Parzuchowska, pani Barbara Ignatowska, pani Ewa Kolwicz-Gwiazda, pani Teresa Bednarska i pan Wojciech Kołakowski. Prezentacja wierszy przeplatana była muzyką karnawałową w wykonaniu chóru „Melodia”. Zespół wystąpił w składzie: Jerzy Szpojanowski - kierownik muzyczny zespołu, Mieczysław Leszczyński, Mieczysław Piotrowski, Stanisław Leszczyński, Wojciech Kowalski, Mirosław Laskowski oraz Krzysztof Łyziński. Repertuar zespołu to m.in. stare przeboje przedwojennej Polski, jak i własne, współcześnie pisane, tworzone i aranżowane głównie przez kierownika muzycznego. Dziękujemy licznie przybyłym gościom, którzy nadali sens całemu przedsięwzięciu, a gromkimi brawami sprawili radość występującym artystom.

wieczór karnawałowy

Galeria zdjęć

Jubileusz 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy
w Przasnyszu

W dniu 1 lutego 2018 roku odbyła się uroczysta gala - Środowiskowy Dom Samopomocy w Przasnyszu obchodził XX-lecie działalności. Jubileusz połączony był  z otwarciem wystawy „Świat Mało Znany V” oraz premierą filmu o uczestnikach Środowiskowego  Domu Samopomocy. Głównym celem uroczystości było podsumowanie dwudziestoletniej działalności domu.

       Uroczystości odbywały się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Władz Miasta Przasnysza, Burmistrz Przasnysza- Waldemar Trochimiuk, Zastępca Burmistrza - Wiesława Helwak, Przewodniczący Rady Miasta - Piotr Jeronim, ,liczne grono  Radnych Rady Miejskiej w Przasnyszu, Kierownik Delegatury  MUW w Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski i Starszy inspektor Wojewódzki  Miroslaw Czaplicki z Wydziału Polityki Społecznej Delegatury MUW w Ostrołęce, ksiądz prałat Andrzej Maciejewski Proboszcz Parafii Św. Wojciecha w Przasnyszu, dyrektorzy placówek oświatowych i kultury.  Jak zawsze mogliśmy liczyć na obecność naszych przyjaciół ze Środowiskowych Domów Samopomocy z  Białusnego Lasku, Makowa  Mazowieckiego, Pułtuska, Ostrołęki, Ciechanowa, Strzegowa, Ostrowi Mazowieckiej, Mławy i wielu innych zaproszonych gości.Obchody 20-lecia placówki były huczne i pełne radości. Wraz z kadrą i uczestnikami  świętowało ponad 100 osób.

Wszystkich zebranych serdecznie przywitała  Joanna Cieślik Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu wspólnie z Katarzyną Banul-Żyra Kierownik ŚDS.

Po przywitaniu Gości odczytany został List Podsekretarz stanu Elżbiety Bojanowskiej z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, przysłany z okazji Jubileuszu. W liście gratulacyjnym skierowanym do pracowników i uczestników Domu, Pani Minister zaznaczyła jak ważną misję wypełniają pracownicy i dyrekcja. Jednocześnie życzyła kolejnych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Natomiast uczestnikom Domu wzajemnej życzliwości, przyjaźni, pogody ducha i uśmiechu na co dzień.

Kolejnym punktem była projekcja multimedialnej prezentacji podsumowującej 20 - letnią działalność przasnyskiej placówki. Przygotowanie  ciekawej prezentacji możliwe było dzięki szczegółowej Kronice prowadzonej  od początku działalności Środowiskowego Domu Samopomocy.

Ciekawą formą, która uzupełniła wiedzę o funkcjonowaniu uczestników w ŚDS była projekcja filmu. Reportaż filmowy powstały z okazji Jubileuszu w bardzo obrazowy sposób przybliża ofertę wsparcia osób narażonych na wykluczenie  społeczne, dyskryminację i  marginalizację. Film przedstawia codzienne życie Środowiskowego Domu Samopomocy, specyfikę pracowni, rozkład dnia, prace wykonywane przez podopiecznych oraz pełne emocji wypowiedzi uczestników domu.

       Gościem specjalnym był Pan Dawid Sadowski reżyser filmu, który udzielił ciekawego wywiadu. Przedstawił  niezwykle cenne spostrzeżenia dotyczące pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Wydarzenie uświetniły występy wokalne uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu. Swoim talentami muzycznymi zachwycili widzów Iwona Smolińska, Marzena Sobieska, Krzysztof Bieńkowski i Mariusz Czaplicki.

Podczas uroczystości uhonorowani zostali pracownicy ŚDS.  Sukcesy ośrodka to bowiem codzienna ciężka praca całego zespołu, ich systematyczność oraz determinacja w dążeniu do celu.  Dziękowano również rodzicom uczestników ,którym wręczone zostały kwiaty , władzom miasta, radnym  oraz tym, którzy wspierają działalność Domu. Uczestnicy Jubileuszu rodzice i zaproszeni goście zostali obdarowani pamiątkowymi sercami.   

  Następnie w  ramach jubileuszowych obchodów nastąpiło  otwarcie wystawy, którego dokonała  Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Agnieszka Brykner. Prace plastyczne, ceramika, kadry z filmu, fotografie wieloformatowe, zdjęcia, plakaty z realizowanych  projektów przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Przasnyszu można było oglądać na specjalnie przygotowanej z okazji  20-lecia wystawie. Trzeba przyznać, że uczestnicy dysponują licznymi talentami o których opowiedzieli pracownicy domu,  Ewa Olszak  i Mariusz Nawrocki.

Na końcu miały miejsce  bardzo emocjonalne rozmowy z uczestnikami jak i ich rodzinami. Słowa, które się najczęściej przewijały to miłość, potrzeba zrozumienia, poczucia bycia potrzebnym, szansa, wiara w drugiego człowieka.

          Druga część uroczystości to gratulacje  dla dyrektora, kierownika, pracowników i uczestników, które złożyło wielu zaproszonych gości.

Władze Miasta z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy składały serdeczne podziękowania pracownikom za duży wysiłek włożony w rozwój i doskonalenie tej formy pomocy osobom niepełnosprawnym.

Było wiele gratulacji, miłych słów i podziękowań, dużo emocji i wzruszeń. Wiele dobrego o działaniu placówki powiedzieli rodzice osób niepełnosprawnych, którzy najlepiej doceniają jej istnienie.

Środowiskowy Dom Samopomocy przez minione dwadzieścia lat zaskarbił sobie szacunek oraz uznanie wielu osób i instytucji.

Jak przystało na jubileusz – były życzenia, prezenty, tort z fajerwerkami, smakowite przyjęcie i wiele, wiele ciepła.

Dziękujemy za wsparcie, za ciepłe i budujące słowa. Świadomość posiadania tak wielu Przyjaciół jest dla nas największym prezentem.

     Źródło: Środowiskowy Dom Samopomocy w Przasnyszu.

 

obchody ŚDS

Galeria zdjęć

Zaproszenie na Wieczór Karnawałowy

Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Klub Literacki "Przaśnik" zapraszają na "Wieczór Karnawałowy", który odbędzie się w dniu 4 lutego 2017 r. (niedziela) o godzinie 16.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

W programie wieczoru:
Występ Klubu Literackiego "Przaśnik".
Występ Zespołu "Melodia" (Męski chór Rewelersów przy Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze).
Karnawał 800 pix


Zakończyliśmy Ferie w Muzeum

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu w dniach 15.01.-17.01 oraz 24.01.-26.01. odbyły się ferie dla dzieci. Pierwszego dnia mali uczestnicy zwiedzali wystawy muzealne i poznawali pracę muzealników. Na wystawie Złoty wiek Przasnysza rozwiązywali zagadki edukacyjne. W drugim dniu zajęć obejrzały prezentację multimedialną pt. "Zabawy naszych dziadków - czyli życie bez komputera" oraz wykonały laurki dla dziadków i kwiatki dla babć, wykorzystując do tego kolorowy papier. Kolejny dzień to zabawa w ekologów pod hasłem "Środowisko ponad wszystko". Dzieci wykorzystując dostępne surowce wtórne wykonały kolorowe akwaria, w których pływały rybki z papieru. Drugi tydzień ferii rozpoczął się od gry "Podróż w czasie", podczas której uczestnicy poszukiwali zaginionego księcia Kondrada grając w wykonane samodzielnie gry planszowe. W zajęciach wzięły udział m. in. przedszkolaki z Przedszkola Językowego "The Academy of Smurfs" w Przasnyszu. Nastęnego dnia czekał na dzieci "Lapbookowy zawrót głowy" polegający na wykonaniu przez nich książeczek o Przasnyszu. W książeczkach znalazła się m. in. legenda o Przaśniku, opowieść o rzemieślnikach przasnyskich z okresu złotego wieku, jak również płynąca przez miasto rzeka Węgierka. Tego dnia gościliśmy uczestników ferii w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 1 w Przasnyszu oraz Klubu Garnizonowego Jednostki Wojskowej w Przasnyszu. Ostatni dzień był pełen słodkich zapachów i smaków. Dzieci pod kierunkiem pracownika muzeum Ani Wróblewskiej upiekły czekoladowe babeczki ozdobione kolorowymi dodatkami. Po skosztowaniu słodkości, chętnie zabrały się do wykonywania kart walentynkowych.
Dziękujemy dzieciom, które uczestniczyły w tegorocznych zajęciach w muzeum. Przekazujemy również podziękowania dla rodziców i opiekunów.

ferie 2018

Galeria zdjęć


Obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 2018 r. w 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mieszkańcy Przasnysza oddali hołd bohaterom tego zrywu niepodległościowego. Przasnyskie obchody zostały zorganizowane przez Parafię  św. Wojciecha w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich. W tym roku uczczono również pamięć Mariusza Łyszkowskiego, który w latach poprzednich organizował obchody rocznicowe wybuchu Powstania Styczniowego, i Mariusza Bondarczuka, który w swojej działalności badawczej zajmował się m. in. osobą powstańca Stefana Cieleckiego "Orlika". Muzeum Historyczne w Przasnyszu jak co roku wzięło udział w uroczystościach.

155 rocznica

Galeria zdjęć


Ferie w Muzeum

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na Ferie w Muzeum. Zajęcia będą się odbywały w siedzibie muzeum w dniach: 15.01 - 17.01.2018 oraz 24.01 - 26.01.2018 r. w godzinach od 10.00 do 13.00. W programie gry i zabawy edukacyjne.

Chętnych do wzięcia udziału w zajęciach prosimy o zapoznanie się z poniższymi dokumentami:

Regulamin

Oświadczenie rodzica

 

 


Kolorowanka Przasnyska

Muzeum Historyczne w Przasnyszu z okazji 590. rocznicy nadania praw miejskich wydało Kolorowankę Przasnyską.

W umieszczonych poniżej linkach udostępniamy Kolorowankę Przasnyską, którą można pobrać w plikach PDF lub bezpośrednio wydrukować z przeglądarki. Ilustracje da się importować i kolorować w programach graficznych. Każdy z rysnków ma krótki opis. 

Życzymy miłej zabawy.

1. Legenda o Przaśniku

Kolorowanka Przasnyska, część pierwsza - Legenda o Przaśniku

2. Złoty wiek Przasnysza

Kolorowanka Przasnyska, część druga - Złoty wiek Przasnysza

3. Nieistniejące zabytki Przasnysza

Kolorowanka Przasnyska, część trzecia - Nieistniejące zabytki Przasnysza

4. Zabytki Przasnysza

Kolorowanka Przasnyska, część czwarta - Nieistniejące zabytki Przasnysza

 

 Zakończyliśmy warsztaty bożonarodzeniowe

Galeria zdjęć


Wigilia Miejska w Przasnyszu

Galeria zdjęć


Życzenia Świąteczne


Spotkanie z okazji 75. rocznicy egzekucji przywódców przasnyskiego obwodu ZWZ-AK

W poniedziałek 18 grudnia 2017 r. w Muzeum Historycznym odbyło się spotkanie z okazji przypadającej 17 grudnia, 75. rocznicy egzekucji kierownictwa przasnyskiego sztabu obwodu ZWZ-AK. Celem spotkania było przypomnienie historii tamtych tragicznych wydarzeń. Podczas spotkania wystąpili: dr Henryk Piskunowicz ,, Podziemie zbrojne na północnym Mazowszu”, Jan Chmielewski,, My szczęśliwi, bo wolni”. Największe wrażenie na słuchaczach wywarły relacje członków rodzin pomordowanych pana Michała Otłowskiego, syna Władysława Otłowskiego ps. „Woyna” i pana Jana Kaczyńskiego, bratanka Marii Kaczyńskiej ps. „Maria”. W spotkaniu udział wzięli m. in. kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy instytucji kultury i oświaty, uczniowie przasnyskich szkół, a także rodziny zamordowanych.

Na cmentarzu parafialnym i pod pomnikiem zostały zapalone znicze oraz złożone kwiaty.

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na spotkanie z okazji 75. rocznicy egzekucji przywódców przasnyskiego obwodu ZWZ-AK

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na spotkanie z okazji 75. rocznicy egzekucji przywódców przasnyskiego obwodu ZWZ-AK, które odbędzie się w dniu 18 grudnia 2017 r. (poniedziałek), o godz. 12.30 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

W programie:

dr Henryk Piskunowicz Podziemie zbrojne na północnym Mazowszu

Jan Chmielewski My szczęśliwi, bo wolni

Złożenie kwiatów pod pomnikiem i na cmentarzu parafialnym.


IV Przasnyskie Spotkanie Muzealne

W dniu 7 grudnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się dwa spotkania z cyklu "Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć". W pierwszym z nich udział wzięli uczniowie przasnyskich szkół ponadgimnazjalnych, a w drugim mieszkańcy Przasnysza i okolic. Przybyli do muzeum goście wysłuchali wykładów br. Juliusza Pyrka OFMCap. pt. "Przasnyska ikona bł. Honorata Koźmińskiego (1829-1916)". 

Galeria zdjęć


Podziękowanie dla Wolontariuszy Światła

4 grudnia 2017 roku o godzinie piętnastej, w Muzeum Historycznym w Przasnyszu rozbłysło światło. Sala wystawowa na pierwszym piętrze, uroczyście przygotowana przez pracowników Muzeum zapełniła się organizatorami, współorganizatorami oraz wolontariuszami Festiwalu Fabryka Światła 2017. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Mazowieckiego Instytutu Kultury. Jego celem było podziękowanie Wolontariuszom Światła za ich tegoroczną aktywność. Wolontariusze Światła byli w tej edycji Festiwalu nie tylko biernymi pomocnikami, lecz także twórcami wielu działań Festiwalowych. Byli spoiwem łączącym wszystkie festiwalowe imprezy.

Z Mazowieckiego Instytutu Kultury przybyli:Pani Izabela Bednarczyk - Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury ds. artystycznych

  1. Pan Sławosz Balcerzak - Kierownik Działu Galerii i Wystaw, koordynator FFŚ w Przasnyszu z ramienia MIK
  2. Pani Joanna Janusewicz- Kierownik Działu Organizacyjnego MIK, koordynator wolontariuszy z ramienia MIK
  3. Pan Witold Filipunas – Pracownik Działu Marketingu i Promocji
  4. Pani Milena Stryjewska – Koordynator w Dziale Galerii i Wystaw ds. Festiwalu Fabryka Światła

Władze Miasta Przasnysza reprezentował Pan Burmistrz Waldemar Trochimiuk.

W spotkaniu udział wzięli również:

  1. Pani Joanna Cieślik – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
  2. Pani Agnieszka Brykner – Dyrektor Muzeum Historycznego
  3. Pan Krzysztof Gadomski – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury
  4. Pani Anna Juklaniuk – Koordynator wolontariuszy z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Przybyłych powitała pani Joanna Cieślik – dyrektor MOPS, instytucji zatrudniającej Wolontariuszy Światła, współorganizator Festiwalu Fabryka Światła. Złożyła również wolontariuszom życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Pani Izabela Bednarczyk - Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury ds. artystycznych serdecznie podziękowała za współorganizację Festiwalu. Stwierdziła, że w kolejnym roku, jeszcze większa część działań festiwalowych będzie oddana do zaprojektowania społeczności Przasnysza. Oczywiście pole do działania mają tu również wolontariusze. Zwróciła się do wolontariuszy z prośbą, aby przedyskutować formę udziału oraz jeszcze większą rolę wolontariuszy w organizacji kolejnej edycji Festiwalu. Oznajmiła, że pierwsze spotkanie w związku z kolejną edycją odbędzie się już w styczniu. Na koniec zaprosiła Wolontariuszy Światła do Warszawy w dniu 18 grudnia do kawiarni Wedla oraz na koncert jazzowy.

Następnie inicjatorzy spotkania i głowni organizatorzy, tzn. przedstawiciele MIK przystąpili do wręczania dyplomów i podziękowań. Pierwsze podziękowanie otrzymała Pani Dyrektor Joanna Cieślik, za przychylność dla realizowanego projektu, okazaną pomoc i życzliwą współpracę. Podziękowanie też złożono Pani Annie Juklaniuk, koordynatorowi Wolontariuszy Światła za zaangażowanie tak licznej grupy wolontariuszy, koordynowanie ich pracy i osobistą aktywność. Następnie dyplomy otrzymali wszyscy wolontariusze uczestniczący w FFŚ.

Burmistrz Przasnysza, Pan Waldemar Trochimiuk, w ciepłych słowach zwrócił się do wolontariuszy dziękując im za ich zaangażowanie.

Po części oficjalnej przedstawiciele MIK zaprosili wszystkich obecnych na okazały tort z napisem „Dziękujemy”, kawę, herbatę oraz inne słodkości.

Źródło: Urząd Miasta Przasnysz

Galeria zdjęć


Mikołajkowa Fabryka Ozdób i Motomikołaje już za nami

W niedzielne popołudnie 3 grudnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty "Mikołajkowa Fabryka Ozdób", na które licznie przybyli mieszkańcy Przasnysza i okolic. Podczas warsztatów uczestnicy wykonywali ozdoby świąteczne: gwiazdy, aniołki i choinki, używając do tego przygotowanych zestawów składających się z kolorowego papieru, papierowych talerzyków, ażurowych serwetek i elementów dekoracyjnych. Praca nad świątecznymi ozdobami przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze, a zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na rynku miejskim w oczekiwaniu na przyjazd Mikołaja mieszkańcy mogli obejrzeć m. in. występ zespołu muzycznego. Organizatorami byli: Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna i AMK "Rzemieślnik".
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w mikołajkowej imprezie oraz współorganizatorom za miłą współpracę.

Galeria zdjęćKonferencja "590-lecie nadania Przasnyszowi praw miejskich"

1 grudnia 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się konferencja pt. "590-lecie nadania Przasnyszowi praw miejskich". Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizowanego projektu "Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania Praw Miejskich" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Przasnysz. Na konferencję przybyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy instytucji kultury, młodzież z przasnyskich szkół oraz mieszkańcy Przasnysza i okolic. Sesję rozpoczęła dyrektor muzeum p. Agnieszka Brykner, która w swoim wystąpieniu podsumowała realizowany projekt, jak również przedstawiła biorących udział w konferencji prelegentów, po czym zostały wygłoszone następujące referaty: dr Radosław Waleszczak "Wielokulturowość na Północnym Mazowszu na przełomie XIX wieku, Zbigniew Miecznikowski "Ziemia przasnyska w pradziejach do przełomu er", dr Wojciech Borkowski "Pradzieje ziemi przasnyskiej w okresie wpływów rzymskich i w średniowieczu", Bartosz Drejerski "Rozwój Przasnysza w latach dwudziestych i trzydziestych. Zabudowa", dr Wojciech Łukaszewski "Przasnysz w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych 1945-1956" oraz ks. dr Janusz Cegłowski "Piesze pielgrzymki na uroczystości św. Stanisława Kostki. Przasnysz-Rostkowo". Na zakończenie spotkania odbył się panel dyskusyjny.

Galeria zdjęć

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatora muzeum -  Miasto Przasnysz.


Zaproszenie na IV Przasnyskie Spotkanie Muzealne

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na IV Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć w dniu 7 grudnia 2017 r. o godzinie 16.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.
W programie wykład i prezentacja br. Juliusza Pyrka OFMCap. pt. "Przasnyska ikona bł. Honorata Koźmińskiego (1829-1916)".


Warsztaty świąteczne w muzeum

Jak co roku Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na warsztaty świąteczne. Zajęcia będą się odbywały w terminie od 1 do 22 grudnia 2017 r. i składały z dwóch części: teoretycznej, podczas której dzieci poznają obrzędy i zwyczaje bożonarodzeniowe oraz praktycznej, polegającej na wykonaniu ozdoby świątecznej. 

Czas trwania: 60 minut
Opłata: 4 zł od osoby
Zapisy pod nr telefonu: 29 752 28 66
Wszystkie materiały potrzebne do do zajęć zapewnia muzeum.


Zapraszamy na Mikołajkową Fabrykę Ozdób i Motomikołaje

Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna zapraszają na warsztaty bożonarodzeniowe Mikołajkowa Fabryka Ozdób, które odbędą się 3 grudnia 2017 r. (niedziela) w godzinach od 14.00 do 17.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (Ratusz).
Przed muzeum czekać będzie na dzieci moc atrakcji przygotowanych w ramach corocznej imprezy Motomikołaje, organizowanej przez Auto Moto Klub Rzemieślnik w Przasnyszu.

Wstęp bezpłatny.

 


Muzyczne Katarzynki już za nami

W piątek 24 października 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się koncert pt. "Muzyczne Katarzynki". Zgromadzona publiczność wysłuchała utworów W.A. Mozarta, J. Brahmsa, E. Młynarskiego, W. Poppa, W. Dubanowicza w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I st. w Przasnyszu przy akompaniamencie Kingi Zabłockiej i Łukasza Truszczyńskiego.

Galeria zdjęć


Zaproszenie na konferencję 590-LECIE NADANIA PRZASNYSZOWI PRAW MIEJSKICH

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na konferencję 590-LECIE NADANIA PRZASNYSZOWI PRAW MIEJSKICH, która odbędzie się 1 grudnia 2017 r. o godzinie 11.00 (piątek) w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

W programie konferencji:

11.00  - Agnieszka Brykner - Wstęp

11.15 - Zbigniew Miecznikowski - Ziemia przasnyska w pradziejach do przełomu er

11.45 - dr Wojciech Borkowski - Pradzieje ziemi przasnyskiej w okresie wpływów rzymskich i w średniowieczu

12.15 - dr Radosław Waleszczak - Wielokulturowość na Północnym Mazowszu na przełomie XIX i XX wieku

12.45 - Przerwa

13.00 - Bartosz Drejerski - Rozwój Przasnysza w latach dwudziestych i trzydziestych. Zabudowa

13.30 - dr Wojciech Łukaszewski - Przasnysz w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych 1945-1956

14.00 - ks. dr Janusz Cegłowski - Piesze pielgrzymki na uroczystości św. Stanisława Kostki. Przasnysz - Rostkowo

14.30 - Dyskusja

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatora muzeum -  Miasto Przasnysz.


Zaproszenie na koncert Muzyczne Katarzynki

Muzeum Historyczne i Szkoła Muzyczna I st. w Przasnyszu zapraszają na koncert "Muzyczne Katarzynki", który odbędzie się w dniu 24 listopada 2017 r. o godzinie 18.30 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.


Z niewoli do niepodległości - konferencja w muzeum

W piątek 27 października 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się konferencja popularnonaukowa "Z niewoli do niepodległości". Celem spotkania było przedstawienie roli jaką odegrała Rada Regencyjna i jej członkowie, w szczególności kard. Aleksander Kakowski w odbudowę Polski jako niepodległego państwa. Podczas konferencji wystąpili: dr Jolanta Załęczny "Rada Regencyjna i jej wkład w budowanie niepodległego bytu państwa", dr hab. Radosław Lolo "Aleksander Kakowski - kardynał, prezbiter, prymas Królestwa Polskiego", dr Waldemar Krzyżewski "Aleksander Kakowski. Posłaniec wolności". W spotkaniu udział wzięli m. in. kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy Przasnysz, dyrektorzy instytucji kultury, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Przasnyszu, a także krewni kard. Aleksandra Kakowskiego. Na zakończenie odbyła się dyskusja.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu "Z niewoli do niepodległości" i dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa, a także dzięki dotacji od władz miasta. 

 

 

 

Galeria zdjęć

 Zaproszenie na konferencję Z NIEWOLI DO NIEPODLEGŁOŚCI

Burmistrz Przasnysza, Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu zapraszają na konferencję popularnonaukową Z NIEWOLI DO NIEPODLEGŁOŚCI, która odbędzie się 27 października 2017 r. o godzinie 12.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (Ratusz).
Program konferencji:
12.00 - rozpoczęcie - 
Agnieszka Brykner Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu
12.15-13.00 - dr Jolanta Załęczny Rada Regencyjna i jej wkład w budowanie niepodległego bytu Państwa
13.00-13.45- dr hab. Radosław Lolo Aleksander Kakowski - kardynał, prezbiter, prymas Królestwa Polskiego
13.45-14.30 - dr Waldemar Krzyżewski Aleksander Kakowski. Posłaniec wolności
14.30 - dyskusja

Dr Jolanta Załęczny - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, polonistka, regionalistka. Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie, wykładowca na Wydziale Historycznym Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Członek Rady Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma humanistycznego „Niepodległość 
i Pamięć”, członek zespołu redakcyjnego „Studiów Mazowieckich” oraz Rady Wydawniczej „Rocznika Legionowskiego” i Rady Naukowej „Rocznika Kresowego”. Autorka wielu publikacji m. in. Powiat Warszawski w latach II Rzeczypospolitej. Życie Społeczno - Polityczne, Gospodarcze I Kulturalne. Zainteresowania naukowe: historia Polski II poł. XIX wieku oraz okresu międzywojennego.

Dr hab., prof. AH Radosław Lolo – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, dziekan Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej w Pułtusku. W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. 
W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii jako pierwszy w Akademii Humanistycznej w Pułtusku na podstawie pracy Rzeczpospolita wobec wojny trzydziestoletniej. Opinie 
i stanowiska szlachty (1618-1635). Zajmuje się dziejami nowożytnymi Polski, zwłaszcza historią polityczną i wojskową XVII wieku, 
ze szczególnym uwzględnieniem stosunków dyplomatycznych 
I Rzeczypospolitej z państwami Europy Zachodniej. Bada również dzieje Mazowsza w epoce nowożytnej.

Dr Waldemar Krzyżewski – społecznik, kolekcjoner, lekarz weterynarii i pasjonat historii. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu i Wydziału Weterynaryjnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 
w Warszawie. W 1994 r. uzyskał stopień doktora nauk weterynaryjnych na podstawie pracy Historia weterynarii Ziemi Przasnyskiej w XIX i XX wieku. Sprawował urząd Naczelnika Miasta Przasnysza, był radnym miejskim i przewodniczącym Komisji Rolnictwa RM. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej 
w latach 1986-1991 i 2001-2011 (obecnie członek Zarządu TPZP). Inicjator budowy wielu pomników w Przasnyszu i okolicach. Jest właścicielem prywatnego Muzeum Weterynarii. Wydał Listy z Syberii (1997). Kolekcjonuje także pamiątki historyczne.

 

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu "Z niewoli do niepodległości" i dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa, a także dzięki dotacji od władz miasta. 

 

 

 


Obchody 100 - lecia Rady Regencyjnej w Przasnyszu

Dnia 21 października w sobotnie południe odbył się wernisaż wystawy „Z niewoli niepodległości”. Organizatorami tego wydarzenia była Agnieszka Brykner – dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Krzysztof Bieńkowski reprezentujący Społeczny Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Waldemar Trochimiuk - burmistrz miasta Przasnysz.
W wernisażu wystawy wziął udział Piotr Libera, Biskup Płocki, Marcin Czapliński, przedstawiciel Prezydenta RP, Jan Maria Jackowski, senator RP, Wiesława Krawczyk, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego, Anna Cicholska, poseł, a także Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Waldemar Trochimiuk – burmistrz miasta Przasnysz, Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, Joanna Glinka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Krępie, radni miejscy, dyrektorzy placówek oświatowych i kultury, duchowieństwo, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta Przasnysza i okolic.

Prezentowana wystawa dotyczy kardynała Aleksandra Kakowskiego i Rady Regencyjnej.
O Przasnyszu i okolicach, o Ziemi Przasnyskiej mówi się Ziemia Świętych. Właśnie z tej ziemi wywodzi się wyjątkowa postać, obrońca wiary i polskości, zasłużony  pasterz  kościoła katolickiego Kardynał Aleksander  Kakowski. Ten wybitny hierarcha kościoła jest  synem ziemi przasnyskiej.
Właśnie jemu i Radzie Regencyjnej poświęcona jest ta wystawa, którą rozpoczynamy obchody 100- lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości.
Za kilka dni, dokładnie 27 października, minie 100 lat od powołania Rady Regencyjnej.
Na wystawę, którą prezentujemy, otrzymaliśmy  dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA  na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa, a także otrzymaliśmy dotację od władz miasta.

Wystawę zorganizowaliśmy ze zbiorów:
Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego,
Narodowego Archiwum Cyfrowego,
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej,
Biblioteki Metropolitalnej,
Centralnego Archiwum Wojskowego,
Archiwum Diecezjalnego w Płocku,
Muzeum Regionalnego w Pułtusku,
Waldemara Krzyżewskiego.

Na wystawie prezentujemy dwa filmy: Kardynał Aleksander Kakowski. Patriota i mąż stanu. Dokument w reżyserii Marcina Sobocińskiego, a także Reportaż filmowy z uroczystości sprowadzenia do kraju relikwii św. Andrzeja Boboli, w której uczestniczył Kardynał Kakowski.
Autorami scenariusza są p. Bartosz Drejerski i p. Monika Miłoszewska. 

Za pomoc przy organizacji wystawy dziękujemy:
władzom miasta,
p. dr. Waldemarowi Krzyżewskiemu,
p. Joannie Cieślik,
p. Krzysztofowi  Bieńkowskiemu,
p. Joannie Glince,
i p. Andrzejowi Drejerskiemu.

Z myślą o najmłodszych odbiorcach tej wystawy, o uczniach  szkół  opracowaliśmy i wydaliśmy folder, gdzie na jednej stronie zamieściliśmy informacje o kardynale Aleksandrze Kakowskim, a na drugiej o Radzie Regencyjnej.
Obok naszej wystawy prezentowana jest wystawa prac pokonkursowych uczniów SP w Nowej Krępie na temat „Aleksander Kakowski – syn Ziemi Przasnyskiej, współautor odzyskania niepodległości przez Polskę”
Zapraszamy do zwiedzania.

 

 

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na otwarcie wystawy "Z niewoli do niepodległości"

Burmistrz Przasnysza, Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszają na wernisaż wystawy "Z niewoli do niepodległości" w ramach obchodów 100 - lecia Rady Regencyjnej, które odbędą się dnia 21 października 2017 r.

Program obchodów:

10.00 
Msza św. w intencji kard. Aleksandra Kakowskiego w kościele farnym w Przasnyszu.


11.00 
Odsłonięcie i poświęcenie epitafium upamiętniającego kard. Aleksandra Kakowskiego.


11.30 
Otwarcie wystawy "Z niewoli do niepodległości" w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.
 
 
 
 


 


Wizyta Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery w muzeum

W dniu 13 października 2017 r. Muzeum Historyczne w Przasnyszu odwiedził Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, któremu towarzyszyli: Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski, Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk oraz Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska. Goście zwiedzili aktualne wystawy muzealne m. in. nową ekspozycję Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania praw miejskich.

Galeria zdjęć


III Przasnyskie Spotkanie Muzealne - prelekcja dr. Andrzeja Białego

12 października 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się III Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć poświęcone Tadeuszowi Kościuszce z racji zbliżającej się 200. rocznicy jego śmierci. Prelekcję na temat „Kościuszko na Białorusi” wygłosił dr Andrzej Biały. Prelegent omówił korzenie rodzinne Kościuszki, jego młodość spędzoną w Mereczowszczyźnie i Siechnowiczach w obwodzie grodzieńskim, przytoczył również szereg ciekawostek z  późniejszego życia Naczelnika. Pan dr Andrzej Biały, ur. w 1952 r. w Przasnyszu, w czerwcu 2017 r. uzyskał w Akademii Humanistycznej w Pułtusku stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie rozprawy pn. „Mniejszość polska na Białorusi Sowieckiej w latach 1921-1939”. Jest autorem kilku artykułów naukowych opublikowanych w języku polskim i rosyjskim. Prelekcji towarzyszyły zdjęcia ze spotkania „Potomków Szlachty i Dworzan Mińszczyzny” w Mereczowszczyźnie i Kosowie Poleskim. W uzupełnieniu wystąpienia dr. Białego, Piotr Kaszubowski przedstawił fotografie miejsc upamiętnionych, związanych z Tadeuszem Kościuszką na terenie Polski i Białorusi, a Kazimierz Wenda, regionalista z Bogatego opowiedział o historii kopca Tadeusza Kościuszki w jego miejscowości, recytując przy okazji własny wiersz na ten temat. W spotkaniu wzięli udział: Krzysztof Bieńkowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Wiesława Helwak, Wiceburmistrz Przasnysza, Ryszard Juklaniuk, Dyrektor Wydziału Zdrowia, Kultury, Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, Krzysztof Gadomski, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, mieszkańcy miasta oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu.

Galeria zdjęć


Pochód historyczny już za nami

W dniu 10 października 2017 r. nasze miasto Przasnysz obchodziło swoje 590. urodziny. Z tej okazji Muzeum Historyczne w ramach realizowanego projektu "Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania Praw Miejskich" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Przasnysz zorganizowało pochód historyczny.  Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji mieszkańców miasta w kościele farnym w Przasnyszu, którą celebrował ks. prał. dr Andrzej Maciejewski. Po Mszy uczestnicy przeszli w pochodzie historycznym pod pomnik św. Stanisława Kostki - patrona miasta, gdzie zostały złożone kwiaty. Dalsze uroczystości nie mogły odbyć się na rynku miejskim z powodu złej pogody, dlatego Muzeum zaprosiło wszystkich zgromadzonych do Miejskiego Domu Kultury, w którym obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Trzech Pokoleń oraz uczniów przasnyskich szkół i przedszkoli. Podczas przedstawienia wyreżyserowanego przez Panią Bożennę Beatę Parzuchowską w barwny sposób opowiedziana została historia powstania miasta. Opowieść snutą przez aktorów uzupełniały występy taneczne i wokalne dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 oraz recytacja wierszy o Przasnyszu deklamowanych przez młodzież szkolną i przasnyskich poetów. Na zakończenie wystąpiła Przasnyska Kapela Podwórkowa, której występ zgromadzona publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Po występie w Miejskim Domu Kultury zgromadzeni udali się do muzeum gdzie zwiedzili wystawę przybliżającą wielowiekowe dzieje miasta.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i współorganizatorom i zapraszamy na konferencję popularnonaukową, która odbędzie się 1 grudnia 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

Galeria zdjęć


Finał XI Mazowieckiego Konkursu Literackiego

6 października 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się Finał XI Mazowieckiego Konkursu Literackiego.
XI Mazowiecki Konkurs Literacki został zorganizowany pod hasłem: Jam po dawnemu moc twoja i siła, ponieważ rok 2017 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Konkurs adresowany był do autorów dorosłych i miał zasięg nieograniczony terytorialnie. Tematyka utworów swoim przesłaniem w sposób bezpośredni lub pośredni nawiązywała do roli, jaką odgrywało i nadal odgrywa w życiu pojedynczych ludzi oraz w historii i w kulturze polskiego narodu przywiązanie do Kościoła i i kult Matki Bożej. Głównym organizatorem było Koło Miłośników Sztuki Taras pod kierunkiem Bożeny Beaty Parzuchowskiej.
Współorganizatorami konkursu byli: Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu, Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w Przasnyszu, Związek Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie, Oddział Ciechanowski Stowarzyszenia Autorów Polskich i Ostrołęcki Klub Literacki OsKaL w Ostrołęce.

Jury w składzie: Bożenna Beata Parzuchowska, Piotr Marcin Kaszubowski, Jarosław Trześniewski-Kwiecień i ks. Michał Gaszczyński przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Iwona Świerkula z Warszawy;

II miejsce – Rafał Jaworski z Tychów;

III miejsce – Maria Dłuska z Ostrołęki;

Wyróżnienia:

Natalia Borowska z Wałcza;

Tadeusz Charmuszko z Suwałk;

Tadeusz Dejnecki z Płocka;

Maria Stefanik z Żarnowca;

Nagrody specjalne:

Natalia Borowska z Wałcza;

Anna Humięcka z Ciechanowa;

Zygmunt Karolak z miejscowości Witolubie w powiecie koszalińskim;

Wojciech Ostrowski z Przasnysza.

Zgodnie z wieloletnią tradycją wyróżnione wiersze recytowali aktorzy Teatru Trzech Pokoleń przy Kole Miłośników Sztuki TARAS: Anna Krawczyk, Anna Górowska, Wiktoria Amenda, Elżbieta Kaszubowska, Wiesław Maksjan, Cezary Tyciński, Mateusz Kołakowski, Paweł Orłowski, natomiast Adam Sawicki i Andrzej Czaplicki wzbogacili występ wokalnie. Podobnie jak w latach poprzednich wydany został tomik pokonkursowy pt: Jam po dawnemu moc twoja i siła. Znalazły się w nim wiersze poetów nagrodzonych i wyróżnionych oraz teksty przedstawicieli organizatorów konkursu: Grzegorza Jasińskiego, Piotra Kaszubowskiego, Bożenny Beaty Parzuchowskiej, Hanny Sobiech, Ewy Stangrodzkiej-Kozłowskiej, Jarosława Trześniewskiego-Kwietnia i Krzysztofa Turowieckiego. Wydanie tomiku wsparł finansowo Powiat Przasnyski. Na zakończenie spotkania p. Bożenna Parzuchowska podziękowała współorganizatorom i sponsorom Konkursu. Tegoroczny konkurs objął swym patronatem Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski.

Galeria zdjęć


Zaproszenie na III Przasnyskie Spotkanie Muzealne

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na III Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć w dniu 12 października 2017 r. o godz. 12.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.
W programie prelekcja dr. Andrzeja Białego pt. "Kościuszko na Białorusi".

 

 Zaproszenie na pochód historyczny

Muzeum Historyczne w Przasnyszu w dniu 10 października 2017 r. zaprasza na pochód historyczny z okazji 590. rocznicy nadania praw miejskich.
W programie:
10.00 - Msza św. w intencji mieszkańców Przasnysza w kościele farnym w Przasnyszu.
11.00 - Pochód historyczny (rynek miejski).
11.30 - Inscenizacja nadania praw miejskich w wykonaniu Teatru Trzech Pokoleń oraz uczniów przasnyskich szkół i przedszkoli w reżyserii Bożenny Beaty Parzuchowskiej (rynek miejski).

 

 


Wyniki programu dotacyjnego Niepodległa

26 września poznaliśmy wyniki programu dotacyjnego Niepodległa.  Spośród  672 wniosków  109 otrzymało dofinansowanie. Wśród wybranych projektów znalazła się inicjatywa Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Projekt przewiduje organizację wystawy czasowej pod tytułem "Z niewoli do niepodległości". Wystawa ma na celu upamiętnić Radę Regencyjną - organ, którego setna rocznica objęcia urzędu przypada 27 października bieżącego roku,  i jednego z jej członków, syna ziemi  przasnyskiej  - kardynała Aleksandra Kakowskiego, który dzięki swej postawie i zaangażowaniu stał się jednym z architektów niepodległości. Tytuł "Z niewoli do niepodległości" bezpośrednio nawiązuje do wspomnień abpa Aleksandra Kakowskiego spisanych w formie pamiętników. Ekspozycji towarzyszyć będzie folder wystawy i konferencja naukowa.  Folder, wstęp na wystawę oraz konferencję naukową  będą nieodpłatne.

 


 Zaproszenie na XI Mazowiecki Konkurs Literacki

 

 

 


Otwarcie wystawy "Z kart historii Przasnysza. 
Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania Praw Miejskich"

W dniu 15 września odbył się wernisaż wystawy „Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590. rocznicy nadania praw miejskich”.
Zarówno wystawa, jak i inne działania zostały dofinansowane w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wkład własny sfinansowało Miasto Przasnysz. Za pomoc finansową składamy serdeczne podziękowania MKiDN, a także władzom Przasnysza.

W skład programu wchodzą następujące wydarzenia:

Dotychczas zrealizowaliśmy dwa punkty: zorganizowanie wystawy i wydanie katalogu.

Dnia 10 października zaprosimy Państwa na pochód historyczny, który rozpocznie się Mszą Świętą w kościele farnym w intencji mieszkańców Przasnysza. W pochodzie wezmą udział m.in. uczniowie przasnyskich szkół, domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu i mieszkańcy miasta.Dnia 1 grudnia odbędzie się sesja popularnonaukowa „590-lecie nadania Przasnyszowi praw miejskich”, w której wezmą udział archeolodzy i historycy specjalizujący się w historii Przasnysza i Północnego Mazowsza.
Wystawa „Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa zorganizowana z okazji 590. rocznicy nadania praw miejskich” powstała ze zbiorów Muzeum Historycznego w Przasnyszu oraz następujących instytucji i osób prywatnych:

Archiwum Diecezjalnego w Płocku,
Archiwum Głównego Akt Dawnych,
Archiwum Akt Nowych,
Archiwum Państwowego w Opolu,
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie,
Muzeum Diecezjalnego w Płocku,
Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
Muzeum Regionalnego w Pułtusku,
Zgromadzenia Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu,
Stowarzyszenia Protektor,
Tadeusza Bonisławskiego,
Michała Chrzanowskiego,
Marka Gadomskiego,
Waldemara Krzyżewskiego,
Mirosława Krejpowicza,
i Cezarego Pykały.

Dziękujemy wszystkim wymienionym instytucjom i osobom.
Podziękowania kierujemy również do pani Joanny Strękowskiej za skład i projekt graficzny katalogu, a także projekt zaproszenia, plakatu i plansz narracyjnych oraz do państwa Joanny i Jerzego Maciejewskich za druk katalogów, plakatów i zaproszeń.
Za pomoc przy montażu wystawy składamy podziękowania pani Anecie Miłoszewskiej i panu Andrzejowi Drejerskiemu.

Autorami scenariusza wystawy są: Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska, która również jest koordynatorem projektu.
Wystawie będą towarzyszyły lekcje muzealne o następującej tematyce:

„Pradzieje Ziemi Przasnyskiej”

„Złoty Wiek Przasnysza”

„Przasnysz w fotografii”

Planowane jest przeprowadzenie po 10 lekcji dotyczących każdego tematu wg scenariuszy przygotowanych przez pracowników muzeum. Lekcje adresowane są do uczniów na wszystkich etapach kształcenia.
W ramach projektu wydaliśmy katalog, w którym zamieszczono 70 fotografii obiektów prezentowanych na wystawie (fot. Robert Olszak) i 100 not katalogowych. Katalog zawiera również teksty specjalistyczne.
Na wystawie prezentujemy historię miasta przedstawioną w czterech blokach tematycznych: pradzieje ziemi przasnyskiej, narodziny miasta, czasy nowożytne, czasy najnowsze. Wystawa i katalog przystosowane są dla osób z niepełnosprawnością wzroku w postaci tyflografik, druku transparentnego i narracji Brajlem.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatora muzeum -  Miasto Przasnysz.

 

Galeria zdjęć


Zapraszamy na otwarcie wystawy "Z kart historii Przasnysza.
Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania Praw Miejskich"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na otwarcie wystawy pt. "Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania Praw Miejskich". Wernisaż odbędzie się 15 września 2017 r. o godzinie 14.00 w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.
Zaprezentowany na wystawie materiał zobrazuje kierunki rozwoju Przasnysza od okresu przedlokacyjnego do czasów współczesnych.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatora muzeum -  Miasto Przasnysz.

 

 


Zaproszenie na Festiwal Fabryka Światła 2017

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na Festiwal Fabryka Światła 2017, który odbędzie się w Przasnyszu w dniach 9.09 - 10.09.2017 r.

Szczegółowy program pod linkiem: http://festiwalfabrykaswiatla.pl


100 lat na szlaku wielkiej przygody - wystawa harcerska w Muzeum

W dniu 1 września 2017 roku na rynku miejskim w Przasnyszu odbyła się inauguracja uroczystości 100 -lecia Harcerstwa na Ziemi Przasnyskiej. W ramach obchodów, w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, została zorganizowana wystawa pt. "100 lat na szlaku wielkiej przygody". Na wystawie zaprezentowane zostały materiały związane z harcerstwem na Ziemi Przasnyskiej m.in. legitymacje, fotografie, kroniki zuchowe i harcerskie, wydawnictwa, mundury, odznaczenia, proporczyki. Ponadto na kilkunastu planszach przedstawiono  historię harcerstwa od początku powstania do czasów współczesnych. Autorami wystawy są: hm. Maria Siółkowska, hm. Jadwiga Sobierańska, hm. Halina Fabrykiewicz, hm. Teresa Sielska, phm. Wiesława Komosińska i pracownik muzeum Piotr Kaszubowski. Wystawę można zwiedzać do 22 września 2017 r.

Galeria zdjęć


Wizyta uczestników Akcji "Lato w Klubie" w Muzeum

W dniu 24 sierpnia Muzeum odwiedzili uczestnicy wakacyjnych zajęć "Lato w Klubie", organizowanych przez 2 Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu. Dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, poprzedzonych prezentacją o technice artystycznej kolażu. Wykorzystując zdobytą wiedzę samodzielnie wykonały prace o tematyce wakacyjnej. Na koniec uczestnicy spotkania obejrzeli muzealne ekspozycje oraz wykonali pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem Muzeum.

Galeria zdjęćFestiwal Fabryka Światła 2017 - Gra Miejska

Zapraszamy do wzięcia udziału w Grze Miejskiej pt. "Fotografia" organizowanej w ramach Festiwalu Fabryka Światła 2017 w Przasnyszu.

Regulamin Gry Miejskiej i karta - do pobrania


Promocja książki s. Donaty Koski OSC Cap w Muzeum

Dnia 3 sierpnia 2017 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja książki Życie ukryte przed światem. Dzieje klarysek kapucynek z Przasnysza - 150 lat istnienia zakonu autorstwa s. Donaty Koski OSC Cap. Książka ta jest owocem benedyktyńskiej pracy s. Donaty - archiwistki w klasztorze. Na tle historii Polski, a także dziejów Przasnysza,  przedstawiono życie sióstr, które nierozerwalnie łączyło się z wydarzeniami historycznymi. Książka została napisana na podstawie wielu różnorodnych źródeł   i ma charakter rozprawy naukowej.

W 2002 roku ówczesna matka przełożona zleciła siostrze Donacie uporządkowanie archiwum klasztornego. Po zapoznaniu się z archiwum, siostra Donata doszła do wniosku, że warto wszystkim przekazać wiedzę na temat historii klasztoru i życia sióstr.

Na promocję książki do muzeum przybyły tłumy ludzi, władze miasta, powiatu, gminy, duchowieństwo, rodzina s. Donaty, przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, mieszkańcy Przasnysza i okolic, a także media: dziennikarka TVP3 Warszawa i lokalni dziennikarze. Niecodziennym gościem był brat bł. ks. Jerzego Popiełuszki - pan Józef Popiełuszko wraz z żoną Alfredą. W czasie okupacji niemieckiej siostry znalazły schronienie domu dziadków księdza Jerzego Popiełuszki. W latach 70. ksiądz Jerzy Popiełuszko odwiedził klasztor w Przasnyszu.

W związku z obchodami 100-lecia śmierci bł. Honorata Koźmińskiego - założyciela Zgromadzenia Mniszek Klarysek Kapucynek, w muzeum przygotowano wystawę pt.: Chcę być święty  jakąkolwiek bądź ofiarą... - O. Honorat Koźmiński (1829-1916).

Galeria zdjęć


Zakończyliśmy Wakacje w Muzeum

Drugi tydzień wakacyjnych zajęć dla dzieci w naszym Muzeum, obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Należały do nich m. in. wyprawa do młyna, poznawanie legend związanych z regionem, spotkanie z Panem Wojciechem Ciesielskim i Bajką o przaśnej żabie oraz warsztaty pisania gęsim piórem. Ostatniego dnia Wakacji w Muzeum dzieci odbyły spacer po Przasnyszu, podczas którego zwiedziły przasnyskie kościoły, park miejski, obejrzały pomniki i miejsca pamięci. Na zakończenie uczestniczyły w zabawie tanecznej przy dźwiękach fletni Pana, na której grał, i o której opowiadał Pan Wojciech Ciesielski.
Podsumowaniem wakacyjnych spotkań było rozdanie dyplomów i upominków dla wszystkich uczestników.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych zajęciach: dzieciom, rodzicom i opiekunom, a także osobom (Pan Jerzy Skowroński, Pan Wojciech Jan Ciesielski) i instytucjom (Miejski Dom Kultury w Przasnyszu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przasnyszu), dzięki którym mogliśmy urozmaicić naszą ofertę wakacyjną.

Od 31 lipca zapraszamy na zajęcia do Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu (ul. Św. Wojciecha 3).

Galeria zdjęć


Wakacje w Muzeum - o przaśnej żabie

W środę 26 lipca uczestnicy Wakacji w Muzeum wzięli udział w zajęciach, które poprowadził Pan Wojciech Ciesielski. Podczas spotkania wysłuchali Bajki o przaśnej żabie autorstwa Pana Wojciecha oraz kolorowały kredą rysunki, ilustrujące poszczególne fragmenty bajki. Historia o przaśnej żabie wzbudziła wśród dzieci wiele wesołości, a powstałe w wyniku wspólnej pracy obrazki w przyszłości zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum.

Galeria zdjęć


Zaproszenie na promocję książki s. Donaty Koski

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na promocję książki s. Donaty Koski pt. "Życie ukryte przed światem. Dzieje klarysek kapucynek z Przasnysza - 150 lat istnienia zakonu" z udziałem Autorki. W spotkaniu promocyjnym będzie uczestniczył brat bł. ks. Jerzego Popiełuszki Józef z żoną Alfredą.
Spotkanie odbędzie się w dniu 3 sierpnia 2017 roku o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, przy ul. Rynek 1.

 


Promocja IV tomu Rocznika Przasnyskiego już za nami

W dniu 25 lipca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja IV tomu Rocznika Przasnyskiego. Na spotkanie przybyli: Zenon Szczepankowski, Starosta Przasnyski; Jarosław Szmulski, Sekretarz Miasta Przasnysz; Ewa Jędryszczak, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Przasnysz; członkowie rady redakcyjnej Rocznika; autorzy zamieszczonych artykułów i wierszy; mieszkańcy Przasnysza oraz bliższych i dalszych regionów Polski.
W Roczniku oprócz artykułów o tematyce historycznej, znalazło się miejsce na teksty dotyczące aktualnych wydarzeń z regionu oraz utwory nagrodzone podczas IX Mazowieckiego Konkursu Literackiego. Nie zabrakło również wspomnień o Przyjaciołach Rocznika, którzy odeszli w ostatnim czasie.

Galeria zdjęć


Wakacje w Muzeum - wyprawa do młyna

W poniedziałek 24 lipca w ramach Wakacji w Muzeum odbyła się wyprawa do młyna. Dzieci miały okazję zwiedzić Młyn Usługowo Handlowy w Przasnyszu, którego właścicielem jest Pan Jerzy Skowroński. Pan Jerzy oprowadził naszą gromadkę po młynie, pokazał pracujące tam maszyny i opowiedział o tym jak ziarno zboża zamienia się w mąkę. Uczestnicy wyprawy byli pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyli. Było to dla nich ciekawe i pouczające doświadczenie.
Dziękujemy Panu Jerzemu za zaproszenie i poświęcony czas.

Galeria zdjęć


Wakacje w Muzeum - przełożony termin wyprawy do młyna

Informujemy, iż zaplanowane w ramach Wakacji w Muzeum wydarzenie "Śladami młynarza Przaśnika" - wyprawa do młyna, zostaje przełożone z dnia 25 lipca (wtorek) na 24 lipca (poniedziałek). Podsumowanie pierwszego tygodnia Wakacji w Muzeum

Pierwszy tydzień Wakacji w Muzeum już za nami. Pierwszego dnia zajęć dzieci aktywnie zwiedzały muzealne wystawy, obejrzały ciekawe obiekty ze zbiorów Muzeum oraz zapoznały się z pracą muzealnika. Następnie same spróbowały stworzyć kartę naukową przykładowego zabytku. Następnego dnia wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których mogły spróbować swoich sił w pisaniu ikon. Warsztaty poprzedzone były prezentacją dotyczącą ikon, a także rozwiązywaniem zadań związanych z nową wystawą „Dotknąć sacrum w obrazie, w poezji”. Kolejny dzień poświęcony był zwierzakom i przytulankom. Dzieci przyniosły zdjęcia swoich pupili, a także ulubione maskotki, dla których wykonały ozdobne ramki na fotografie, a także wymyślały krótkie rymowanki. Dużo śmiechu wzbudziła zabawa, podczas której dzieci naśladowały sposoby poruszania się różnych zwierząt. Na zajęciach pt. „Kolaż nie tylko jeździ na rowerze” zdobyły wiedzę o technice artystycznej kolażu i same stworzyły kolorowe prace. Ostatniego dnia tygodnia wybraliśmy się na teren OSiR- u w Przasnyszu i tam spędziliśmy wesoło czas poznając dawne gry i zabawy. W tym tygodniu mieliśmy też dodatkową atrakcję – niespodziankę czyli seans filmowy w przasnyskim kinie w Miejskim Domu Kultury.
Dziękujemy Dyrektorowi OSiR w Przasnyszu Panu Krzysztofowi Szczepańskiemu za udostępnienie obiektu i sprzętu sportowego oraz Dyrektorowi MDK w Przasnyszu Panu Krzysztofowi Gadomskiemu za zaproszenie do kina na projekcję filmu.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział zajęciach w Muzeum i zapraszamy na następny tydzień.

Galeria zdjęć


Zaproszenie na Promocję IV tomu "Rocznika Przasnyskiego"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na Promocję IV tomu "Rocznika Przasnyskiego" . Spotkanie odbędzie się w Muzeum w dniu 25 lipca 2017 r. o godzinie 17.00.


Wernisaż wystawy Rafała Jaworskiego

pt. '' Dotknąć sacrum w obrazie, w poezji ''

W dniu  30 czerwca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy pt. '' Dotknąć sacrum w obrazie, w poezji''  Autorem prezentowanych na wystawie 35 prac jest  Rafał  Jaworski -  artysta malarz i poeta. Na wernisaż przybyła liczna grupa miłośników malarstwa i poezji. Po przedstawieniu dorobku twórczego artysty  przez panią Monikę Pieńkowską - pracownika muzeum,  artysta omówił proces twórczy ikon,a następnie zaprezentował swoje wiersze, które tworzą nierozerwalną całość z pracami. W twórczości Rafała Jaworskiego znajdujemy wiersze o tematyce filozoficznej, życiowej, miłosnej  i patriotycznej. Licznie reprezentowane w twórczości  Rafała Jaworskiego utwory religijne oraz ikony dobitnie świadczą o głębokim przeżywaniu spraw wiary przez ich autora.  Wystawę można zwiedzać do 4 września 2017 r.

Galeria zdjęć


Posiedzenie Rady Muzeum

Dnia 22 czerwca 2017 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się pierwsze w historii placówki posiedzenie Rady Muzeum.
Skład Rady Muzeum:
1. dr Wojciech Borkowski, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie - przewodniczący Rady
2. Wiesława Helwak, zastępca Burmistrza Miasta Przasnysza - zastępca przewodniczącego Rady
3. Hanna Długoszewska-Nadratowska, dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie - członek Rady
4. Anna Henrykowska, wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku - członek Rady
5. Mirosław Krejpowicz, regionalista, kolekcjoner - członek Rady

Galeria zdjęć
 


Obiekt miesiąca czerwca

Amerykańska łuska od pocisku kaliber 37 mm przerobiona na lampę okopową. Mosiężna z wystającą kryzą, u wylotu mocno spłaszczona (sklepana), na korpusie wybity otwór o średnicy 1 cm. Lampki tego rodzaju wyrabiane z pustych łusek są ciekawym przykładem tzw. "sztuki okopowej". Do pustej łuski wkładano kawałek grubego materiału (np. bandaż), a następnie łuskę spłaszczano u góry. Przez wybity otwór nalewano ropę lub naftę i zatykano go koreczkiem (np. mniejszą łuską). Łuska wystrzelona została z działka 37 mm montowanego na amerykańskich samolotach Bell P-39 Airacobra. Samolot ten był, w czasie II wojny światowej, bardzo chętnie używany przez Radzieckie Siły Powietrzne. Ze Stanów Zjednoczonych trafiło do Związku Radzieckiego 4758 sztuk tego modelu samolotu w ramach Lend Lease Act. Łuska-lampa pochodzi z terenu północnego Mazowsza i została przekazana do Muzeum przez Stowarzyszenie "Protector".
 


Program Wakacji w Muzeum

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza dzieci na zajęcia wakacyjne w Muzeum w dniach od 17 do 28 lipca 2017 r. w godzinach od 10.00 do 13.00. Serdecznie zapraszamy.


Zaproszenie na Wakacje z Kulturą 2017

Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Dom Kultury zapraszają dzieci na zajęcia wakacyjne.


Zaproszenie na wernisaż wystawy Rafała Jaworskiego
"Dotknąć Sacrum w obrazie, w poezji"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na wernisaż wystawy ikon, obrazów, poezji Rafała Jaworskiego "Dotknąć sacrum w obrazie, w poezji", połączony z prezentacją poezji autora wystawy.  
Wernisaż odbędzie się w dniu 30 czerwca 2017 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum w Przasnyszu.

Rafał Jaworski urodził się w 1952 r. w Sławkowie. Absolwent AGH Kraków. W 1985 r. debiutował jako poeta. Laureat ponad stu ogólnopolskich konkursów poetyckich, eseistycznych i prozatorskich; m. in. nagród głównych: Łódzkiej Wiosny Poetów (1990) i im. J. Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie (2004), trzykrotny laureat konkursu poetyckiego "O laur ks. M. K. Sarbiewskiego" w Płońsku. Współpracuje z bydgoskim "Akantem". Liczne publikacje prasowe w almanachach, antologiach. Od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku tworzy ikony i obrazy sakralne. Jego twórczość była prezentowana na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych. Wydał książki poetyckie: "Cywilizacja lepszego jutra" (1991), "Wierni i wybrani" (2007), "Wyznania nieomal ostateczne" (2009), "Wiersze poniekąd turystyczne" (2010), "Głębia interpunkcji" (2012). Tomik "Wierni i wybrani" był nominowany do nagrody im. Józefa Czechowicza za najlepszą książkę poetycką roku 2006/2007. W roku 2014 wydał zbiór esejów "Miejsca współczulne, strefy wdzięczności", a ostatnio "Fermenty i scalenia" - zbiór wierszy dość metafizycznych.

Strona autorska: www.ikony.tychy.plOdszedł wybitny przasnyski regionalista

W dniu 11 czerwca 2017 roku zmarł

Mariusz Aleksander Bondarczuk

dziennikarz, wydawca, regionalista, wieloletni współpracownik Muzeum.

Ta wiadomość dogłębnie wstrząsnęła nami wszystkimi. Odszedł od nas wybitny znawca historii Przasnysza.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie składają 

Dyrektor

oraz Pracownicy

Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

 


Dzień Dziecka w Muzeum

W dniu 5 czerwca Muzeum Historyczne zorganizowało spotkanie z okazji Dnia Dziecka, które poprowadziła pani Bożenna Beata Parzuchowska, przewodnicząca Koła Miłośników Sztuki TARAS i Teatru Trzech Pokoleń. W tym dniu gościliśmy dzieci z Kubusiowego Przedszkola oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Przasnyszu, które aktywnie uczestniczyły w przygotowanym dla nich wydarzeniu. Pani Bożenna Beata Parzuchowska zaprezentowała dzieciom książeczkę swojego autorstwa pt. "Tino", a następnie wydawca książki pani Janeczka Janakakos-Szymańska przedstawiła sylwetkę autorki i opowiedziała o jej twórczości. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały historii o tytułowym piesku Tino w interprertacji aktorów z Teatru Trzech Pokoleń oraz pogadanki o zwierzętach dr. n. wet. pana Waldemara Krzyżewskiego. Ponadto pan doktor pokazał dzieciom wystawę, na której przedstawione zostały pocztówki i grafiki z wizerunkami zwierząt.
Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze, a na koniec uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

Galeria zdjęć


Zakończyła się 7 Profilaktyczna Gra Miejska

Muzeum Historyczne w Przasnyszu już po raz kolejny wzięło udział w Profilaktycznej Grze Miejskiej dla dzieci i młodzieży w ramach Programu "Kręci mnie Bezpieczeństwo". VII edycja Gry odbyła się 1 czerwca, a organizatorami były Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu oraz Komenda Hufca ZHP w Przasnyszu. Impreza miała na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz poszerzenie wiedzy uczestników na temat instytucji prowadzących działania profilaktyczne na terenie miasta Przasnysza.
Do rywalizacji przystąpiło 14 drużyn, które odwiedziły punkty zadaniowe przygotowane przez różne organizacje i instytucje. W Muzeum Historycznym uczestnicy otrzymali zadania, w których musieli wykazać się znajomością historii miasta i regionu. Po zakończonej rywalizacji odbył się recital Jarka Wajka, byłego wokalisty zespołu Cllage, DAAB oraz Oddziału Zamkniętego pt. "JUTRO JEST... wtedy pochylisz się nad sobą..." oraz uroczyste wręczenie nagród. W młodszej grupie wiekowej najwięcej punktów zdobyła 1DH "Zawiszacy", w starszej grupie zwyciężyła drużyna 1HDW "Cichociemni".
Wszystkim uczestnikom tegorocznej rozgrywki serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.

Galeria zdjęć


Wystawa fotografii "70 x 70"

Z przyjemnością informujemy, że do dnia 26 czerwca 2017 r. został wydłużony termin eksponowania wystawy fotografii pana Tadeusza Myślińskiego "70 x 70". Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających i w związku z tym pragniemy przedstawić ją jak najszerszemu gronu odbiorców. Dziękujemy autorowi prac za wyrażoną zgodę i serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.


Zaproszenie na 7 Profilaktyczną Grę Miejską


Noc Muzeów już za nami

Muzeum Historyczne w Przasnyszu już po raz kolejny wzięło udział w ogólnopolskiej akcji - Noc Muzeów. W dniu 27 maja od godziny 18.00 można było zwiedzać muzealne ekspozycje, a także wziąć udział w przygotowanych na ten czas licznych atrakcjach.
Tegoroczna Noc Muzeów rozpoczęła się od wręczenia pamiątkowych dyplomów darczyńcom, którzy nieodpłatnie przekazali swoje pamiątki, przyczyniając się tym samym do powiększenia muzealnych zbiorów.
Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy warsztaty plastyczne oraz projekcję bajek na starych kliszach.
Największym zainteresowaniem cieszył się koncert Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego, który zaprosił gości w "muzyczną podróż" do różnych zakątków świata.
Kolejnymi punktami programu były: prezentacja dawnych zdjęć i dokumentów związanych z historią miasta pt. "Przasnysz nieznany" oraz prelekcja "Z historii przasnyskiego garnizonu".
Goście muzeum mieli też niebywałą okazję uczestniczyć w spotkaniu "Stodoły - wspomnień czar", które wraz z pracownikiem muzeum poprowadził autor i pomysłodawca ogólnopolskich, jednodniowych, plenerowych spotkań z fotografią artystyczną w galerii Stodoła - Pan Tadeusz Myśliński.
Jak co roku podczas Nocy Muzeów odbyła się projekcja filmu "Muzeum Utracone".

Galeria zdjęć


Zaproszenie na Noc Muzeów

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na Noc Muzeów w dniu 27 maja 2017 r. od godziny 18.00, w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (Ratusz).


Zaproszenie na Noce z Kulturą w Przasnyszu

Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Dom Kultury zapraszają na Noce z Kulturą w dniach 26.05-28.05.2017 r.Wernisaż wystawy VI Ciechanów Wrzuć na luz i jeszcze plus

W dniu 18 maja 2017 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy fotografii "VI Ciechanów Wrzuć na luz i jeszcze plus".
Pomysłodawczynią wystawy jest pani Alicja Gąsiorowska - Przewodnicząca Społecznego Komitetu Organizacyjnego Imprezy "Ciechanów Wrzuć na Luz i jeszcze plus".
Podczas wernisażu pani Alicja podziękowała osobom biorącym udział w tym wydarzeniu oraz wspierającym imprezę wręczając im pamiątkowe dyplomy "Przyjaciel Imprezy".
Spotkanie swoim występem uświetnił młody, utalentowany wokalista - Jakub Jeskie, uczeń Szkoły Podstawowej w Ojrzeniu - finalista ogólnopolskich konkursów, uczestnik muzycznego programu telewizyjnego "Petersburski Music Show", uhonorowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie nagrodą "Sukces Artystyczny Roku".

W VI edycji w barwnym korowodzie wzięła udział m. in. grupa taneczna z Przasnysza pod kierownictwem pani Małgorzaty Bandurskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bogatego.
Już dziś organizatorzy zapraszają na kolejną edycję "Ciechanów Wrzuć na Luz i jeszcze plus", która odbędzie się 9 maja 2017 roku.

Zaprezentowane na wystawie prace brały udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez komitet imprezy.

Galeria zdjęć


Zaproszenie na Piąty Przasnyski Jarmark Staropolski


Zapraszamy na otwarcie wystawy

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na otwarcie wystawy fotografii VI Ciechanów Wrzuć na luz i jeszcze plus w dniu 18 maja 2017 r. o godzinie 18.00. w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.


XI Mazowiecki Konkurs Literacki 

Regulamin - przejdź do dokumentu.


Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Myślińskiego już za nami

W dniu 22 kwietnia odbył się wernisaż wystawy "70 x 70", na której zaprezentowano pracę przasnyskiego artysty fotografika Pana Tadeusza Myślińskiego. Licznie przybyłych gości przywitała Dyrektor Muzeum Pani Agnieszka Brykner, która po krótkim wstępie i przedstawieniu artysty zaprosiła zebranych do zwiedzania wystawy. Sam autor chętnie opowiadał o procesie twórczym i powstałych w jego wyniku pracach. Podczas spotkania głos zabierali jego wieloletni przyjaciele, opowiadając o swoich doświadczeniach we współpracy z artystą. Oprócz uczty duchowej, zebrani goście mogli skosztować słodkiego poczęstunku. 

Zaprezentowane na wystawie dzieła są  efektem wieloletniej pracy artysty i jak to sam powiedział - zaledwie fragmentem życiowego dorobku.

Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Myślińskiego

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Myślińskiego, artysty fotografika, w dniu 22 kwietnia 2017 roku o godz. 17.00, w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

Tadeusz Myśliński urodzony w Przasnyszu w 1947 roku. Ukończył Państwowe Studium Kultury i Oświaty w Warszawie o specjalności fotografia-film. Artysta fotograf, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej - Stowarzyszenia Twórców, członek honorowy Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Stosuje w twórczości techniki interpretacyjne bromu czarno-białe oraz techniki chromianowe-guma. Uczestniczy w warsztatach, pokazach, plenerach w charakterze dydaktyka i metodyka fotografii. Posiada odznakę nadaną przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej Zasłużony Działacz Kultury, wyróżniony przez Kapitułę Fotoklubu RP srebrnym medalem - Zasłużony dla fotografii polskiej. W 2006 roku otrzymał medal Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Twórca Uznany. W 2007 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski przyznał Tadeuszowi Myślińskiemu Nagrodę Specjalną Za zasługi dla kultury polskiej. Od ponad dwudziestu lat organizator ogólnopolskich, jednodniowych, plenerowych spotkań z fotografią artystyczną w galerii Stodoła. Współorganizator zjawisk kulturotwórczych na Północnym Mazowszu.

Publikacje:
- Ogólnopolskie Plenerowe Prezentacje Fotografii Artystycznej, Teatr-Poezja-Satyra, Galeria "STODOŁA"
Retrospekcje Przasnysz 1995-2004;
- "Mój Świat", album fotograficzny, 2014.
(tekst: Tadeusz Myśliński)


 Muzealny obiekt miesiąca kwietnia

Tradycja wysyłania kartek świątecznych narodziła się już w 1843 roku, za sprawą pierwszego dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie Henry'ego Cola, który - przed Świętami Bożego Narodzenia - zamówił u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielił go w drukarni i rozesłał do ogromnego grona swoich przyjaciół i krewnych. Pierwsze kartki były wysyłane jak listy, w kopertach. Popularność zdobywały dość powoli. Prawdziwą rewolucją w ich historii było dopiero wprowadzenie kart pocztowych, nie wymagających koperty. Adres umieszczano bezpośrednio na karcie. Spowodowało to szybkie rozpowszechnienie się tej formy składania życzeń świątecznych. Projekt pocztówki bez koperty (nazwanej Postblatt – pocztowy listek) został zgłoszony podczas Niemieckiej Konferencji Poczt w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku przez Heinricha von Stephena, radcę dworu pruskiego i generalnego poczmistrza. Propozycja została wówczas odrzucona. Dopiero w 1869 roku Emanuel Herrmann, profesor ekonomii w Akademii Wojskowej w Wiener-Neustadt, w memoriale "O nowym sposobie korespondowania pocztą", zamieszczonym 26 stycznia 1869 roku w czasopiśmie "Neue Freie Presse" udowodnił, że ta forma korespondencji zaoszczędzi czas i papier. 1 października 1869 roku dyrektor Poczty Cesarstwa Austro-Węgierskiego, M. de Marly, wypuścił pierwsze karty pocztowe. W 1870 roku pierwsze blankiety pocztowe wprowadziły: Szwajcaria, Luksemburg i Wielka Brytania, w 1871 - Belgia, Holandia, Dania, Finlandia, Kanada; w 1872 - Francja, Rosja, Szwecja, Norwegia, Cejlon, Chile; w 1873 - Hiszpania, Serbia, Rumunia; w 1874 - Włochy; w 1877 - Turcja; w 1878 - Stany Zjednoczone. Początkowo karty pocztowe funkcjonowały jedynie w obiegu lokalnym, dopiero od 1 lipca 1875 roku dopuszczono je do obiegu międzynarodowego. Od tej pory nastąpił szybki rozwój korespondencji pocztówkowej. Według "Kuriera Warszawskiego" z 1881 roku, w Europie, w samym tylko 1879 roku rozesłano 350 milionów kart pocztowych. Dużą część z nich stanowiły kartki świąteczne. W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Jury, składające się z członków redakcji "Słownika Języka Polskiego", rozpatrywało pięć propozycji: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" i "pocztówka". Ta ostatnia nazwa została zgłoszona przez Henryka Sienkiewicza. Wybrano właśnie "pocztówkę". Pod koniec lat trzydziestych w Polsce, ze  sprawy kart świątecznych uczyniono problemem natury gospodarczej. Nawoływano, aby kupować karty świąteczne wydawane wyłącznie przez firmy chrześcijańskie. Kwestia ta była wielokrotnie poruszana m. in. na łamach tygodnika społeczno - gospodarczego o zabarwieniu narodowym „Narodowe Życie Gospodarcze”. Aby ułatwić konkurencję wydawcom chrześcijańskim na mocy Ustawy o wytwarzaniu i handlu dewocjonaliami i przedmiotami kultu religijnego z 25 marca 1938 roku zakazano wyrabiania i sprzedaży produktów z wizerunkami świętych nie-chrześcijanom. 

Prezentowana powyżej karta wydana została przez warszawską firmę Franciszka Karpowicza  w latach trzydziestych. Przedstawia Jezusa Chrystusa w otoczeniu baranków, stojącego nad brzegiem Wisły, nad którą krążą jaskółki, w tle widać Wawel. Awers jest reprodukcją obrazu autorstwa Wiktora Strubińskiego.  Na odwrocie pocztówki, u dołu, znajduje się wydrukowane, popularne w latach trzydziestych,  hasło Jedność – morze – kolonje (sic!) – silna flota i lotnictwo – przemysł i handel swój własny - to potęga Polski! Pocztówka zawierająca życzenia wielkanocne nadana została w Częstochowie w kwietniu 1942 roku. W warunkach kiedy Niemcy tępili wszelkie przejawy polskości w okresach przedświątecznych w obiegu pocztowym krążyły przedwojenne pocztówki sławiące wielkość Polski. 


Świąteczne życzeniaWarsztaty wielkanocne już za nami 

W piątek 7 kwietnia zakończyliśmy w muzeum warsztaty wielkanocne. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z Przasnysza i okolic, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu i Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Jestem" w Przasnyszu wraz z opiekunami. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się o obrzędach i tradycjach świątecznych oraz wykonali palemki wielkanocne używając do tego kolorowej bibuły, kordonka i drewnianych patyczków. Dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach i życzymy Wesołych Świąt!

Galeria zdjęć


Wystawa Polska Walcząca w przasnyskim muzeum

W piątkowe popołudnie w dniu 7 kwietnia pan Krzysztof Bieńkowski - Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie otworzył wystawę Polska Walcząca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. W wernisażu uczestniczyli: pan Marcin Grabowski Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, pan Waldemar Trochimiuk Burmistrz Przasnysza, pani Agnieszka Brykner Dyrektor Muzeum Historycznego, żołnierze z Jednostki Wojskowej w Przasnyszu, harcerze oraz mieszkańcy Przasnysza i okolic.

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Polska Walcząca" przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom - Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i powstanie warszawskie, których siedemdziesiątą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach. (źródło: IPN)

Wystawę można zwiedzać do 19 kwietnia 2017 r.

Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy Polska Walcząca

Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Wojewoda Mazowiecki oraz Burmistrz Miasta Przasnysza zapraszają na otwarcie wystawy Polska Walcząca w dniu 7 kwietnia, o godzinie 15.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

 


Spotkanie z Izą Mrzygłód

W dniu 3 kwietnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie z Panią Izą Mrzygłód zatytułowane "O tym jak wielka historia przeszła przez małe miasto". Prelegentka, na co dzień pracownik Muzeum Historii Polski i doktorantka w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego, opowiedziała gościom o nowo powstającym Muzeum Historii Polski oraz o wydarzeniach rozgrywających się w Przasnyszu podczas wojny 1920 roku.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Fundację SCALAM i Muzeum Historyczne w ramach projektu "Nakręceni na historię".

 

 Galeria zdjęć

 


Wielkanocne warsztaty rękodzieła już za nami

W niedzielne popołudnie 2 kwietnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty rękodzieła ozdób wielkanocnych. Uczestnicy zajęć uczyli się wykonywania palm wielkanocnych z bibuły, koszyczków z papierowych talerzyków oraz kolorowych zajączków. Pod okiem Pań z Kurpiowskiego Koła Biblioteki działającej przy MGBP w Chorzelach Filia w Zarębach powstawały niezwykłe wielkanocne ozdoby. Czas upłynął w miłej, przedświątecznej atmosferze za co dziękujemy gościom i współorganizatorom warsztatów.

Organizatorzy: Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna, Rada Seniorów Miasta Przasnysz.

 

 Galeria zdjęć


 Żegnamy Pana Mariusza

 

                  źródło: dobroni.pl

Z głębokim żalem i smutkiem
przyjęliśmy wiadomość o śmierci
prezesa GRH 14 PSS, historyka, regionalisty,
wieloletniego współpracownika Muzeum

Pana Mariusza Łyszkowskiego

Wyrazy szczerego współczucia
Rodzinie i Najbliższym

składają

Dyrektor
oraz Pracownicy
Muzeum Historycznego w Przasnyszu


Zaproszenie na Warsztaty rękodzieła

W najbliższą niedzielę 2 kwietnia w godzinach od 13.00 do 16.00 zapraszamy do muzeum na warsztaty rękodzieła. Podczas spotkania będziemy wykonywać ozdoby na stół wielkanocny przy współudziale Pań z Kurpiowskiego Koła Biblioteki, działającego przy MGBP w Chorzelach Filia w Zarębach. Organizatorami warsztatów są przasnyskie instytucje kultury: Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna oraz Rada Seniorów Miasta Przasnysz. 

 


Muzealny obiekt miesiąca marca

Jednostrzałowy pistolecik "Flobert Monte Christo". Pistolecik ten właściwie trudno nazwać bronią. Pod koniec XIX w. podobne egzemplarze można było kupić w sklepach z artykułami metalowymi. Amunicją stosowaną w tego typu pistolecikach były naboje 6 mm Flobert. Były to spłonki zaopatrzone w kulisty ołowiany pocisk, bez żadnego poza mieszaniną zapłonową ładunku miotającego. Energia kinetyczna tego typu pocisków była równa energii śruciny wystrzelonej z dzisiejszej  wiatrówki, czyli około 17 J. Broń małokalibrowa, strzelająca nabojami, których ładunkiem była spłonka, używana była do ćwiczeń w strzelaniu. Mały hałas i bezdymność tego typu broni powodowały, że używana była również w tzw. salonowych turniejach strzeleckich.

 

Długość: 180 mm

Długość lufy: 125 mm

Kaliber: 6 mm

Nabój: 6 mm Flobert

Jednostrzałowy

Stałe przyrządy celownicze

MHP/H/110

 

 Zapraszamy na spotkanie z Izą Mrzygłód

Muzeum Historyczne i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1. Spotkanie poprowadzi Iza Mrzygłód, która przybliży nam historię Przasnysza u progu niepodległości.

 


Przasnyskie Spotkanie Muzealne o historii trójwymiaru

W dniu 22 marca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie z Panem Tomaszem Bielawskim - lekarzem weterynarii, regionalistą, kolekcjonerem, animatorem kultury oraz pasjonatem obrazowania stereoskopowego. Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu o stereoskopii, jak również wzięli czynny udział w odkrywaniu głębi obrazów za pomocą specjalnych okularów. Pan Tomasz zaprezentował kilka modeli aparatów stereoskopowych ze swojej kolekcji, a następnie zebrani goście korzystając z nich mogli obejrzeć zdjęcia w trójwymiarze.
Spotkaniem "Historia trzeciego wymiaru, czyli to i owo o stereoskopii" otworzyliśmy tegoroczny cykl Przasnyskich Spotkań Muzealnych.

 

 Galeria zdjęć


"Historia trzeciego wymiaru czyli to i owo o stereoskopii"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na II Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć pt. "Historia trzeciego wymiaru czyli to i owo o stereoskopii", które poprowadzi Tomasz Bielawski - lekarz weterynarii, kolekcjoner, regionalista, artysta kabaretowy i pasjonat stereoskopii. Spotkanie odbędzie się w muzeum, w dniu 22 marca (środa) o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy.

 


Warsztaty wielkanocne w Muzeum

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na warsztaty wielkanocne, które odbywać się będą w muzeum w terminie od 20.03 - 7.04.2017 r. Rezerwacja terminów zajęć pod nr tel. 29 752 28 66.
Serdecznie zapraszamy!

 


Pamiętaliśmy o Żołnierzach Wyklętych

W dniu 1 marca już po raz kolejny obchodzony był Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W Muzeum Historycznym w Przasnyszu z tej okazji odbyła się prelekcja historyczna Bartosza Drejerskiego pt. "Poakowskie podziemie niepodległościowe na Północnym Mazowszu". Na spotkanie przybyli mieszkańcy Przasnysza i okolic oraz młodzież z przasnyskich szkół średnich: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Liceum Ogólnokształcącego im. KEN. Zebranym przybliżona została działalność ruchu oporu Armii Krajowej na Północnym Mazowszu m. in. Batalionu terenowego "Znicz", Obwodu ROAK "Mewa" i Mazowieckiego Inspektoratu ROAK. Największe zainteresowanie zebranych wzbudziły informacje o związanych z Powiatem Przasnyskim: Stanisławie Rożku "Przeboju", "Zychu"; Zacheuszu Nowowiejskim "Jeżu", Kazimierzu Artyfikiewiczu "Trzynastce"; Izydorze Bukowskim "Burzy" i Edwardzie Dobrzyńskim "Orzycu".

 

 Galeria zdjęć


 Dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Muzeum Historycznego w Przasnyszu

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotację Muzeum Historycznemu w Przasnyszu aplikującemu z wnioskiem Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania praw miejskich z programu „Wspieranie działań muzealnych”.

Ekspozycja, której otwarcie będzie miało miejsce we wrześniu 2017 roku, zobrazuje kierunki rozwoju miejscowego osadnictwa, kształtowanie się społeczności i jej wpływ na lokalną infrastrukturę, gospodarkę i środowisko na przestrzeni lat. Wystawa będzie dostosowana do osób niepełnosprawnych. Towarzyszyć jej będzie katalog zawierający teksty specjalistyczne i fotografie. Wystawę dopełnią trzy rodzaje lekcji muzealnych, konferencja naukowa oraz pochód historyczny.

 

Całkowita wartość projektu: 38 000 zł

Kwota dofinansowana: 30 000 zł

 

Ponadto występując jako Partner w projekcie Rozszerzenie oferty kulturalnej w Przasnyszu poprzez inwestycję infrastrukturalną i doposażenie miejskich instytucji kultury we wniosku złożonym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Przasnyszu w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 dla konkursu zamkniętego nr RPMA.05.03.00-IP.01-14-013/16, dla Osi Priorytetowej V Gospodarka przyjazna środowisku, Działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe RPO WM 2014-2020, otrzymaliśmy dotację na wyposażenie i rozbudowę oferty kulturalno-edukacyjnej. Łączne środki na realizację zadania wynoszą 92 378,02 zł. Otrzymaną dotację przeznaczymy m.in. na kiosk multimedialny Mazowieckie legendy. Projekt zostanie zrealizowany w 2017 roku. Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu.

 


Muzealny obiekt miesiąca lutego

Taca do chleba rzeźbiona, drewniana. Barwa drzewa brązowa. W środku pejzaż z chatką, pniem drzewa i wiatrakiem. W otoku napis „Gospodyni Wesoła Gdy Ma Gości Dokoła”. Taca została przekazana do Muzeum przez Panią Barbarę Krzykowską z Krasnosielca. MHP/H/480

 


Zakończyły się ferie zimowe w Muzeum

W dniu 22 lutego zakończyły się ferie zimowe w Muzeum. Uczestnicy ferii zwiedzali wystawy muzealne, a także brali udział w grach i zabawach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników muzeum. Wspólnie obchodziliśmy Walentynki robiąc walentynkowe kartki, przygotowywaliśmy się na bal karnawałowy wykonując kolorowe maski, jak również wykonaliśmy głowę turonia. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się kim był Św. Walenty oraz poznały zapustowe zwyczaje i obrzędy. Duże zainteresowanie wzbudziły dawne przedmioty codziennego użytku, które uczestnicy zajęć mogli obejrzeć i dowiedzieć się do czego służyły. Podczas zimowych spotkań odbyły się też warsztaty artystyczne pod kierunkiem pana Roberta Olszaka, pracownika muzeum, który uczył dzieci szkicowania węglem oraz poprowadził warsztaty lepienia z gliny. Nie zabrakło też gry, której celem było odnalezienie ukrytych literek i ułożenie z nich hasła, co poprzedzone było licznymi zadaniami i rebusami.Z propozycji naszych spotkań skorzystały dzieci miejscowe, jak również te które przyjechały na ten czas do swoich rodzin oraz uczestnicy ferii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu Filii Nr 1 i 2. Dziękujemy wszystkim dzieciom i opiekunom za udział w zajęciach i wspólną zabawę.

 

 Galeria zdjęć

 " Poakowskie podziemie niepodległościowe na Północnym Mazowszu"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na prelekcję historyczną Bartosza Drejerskiego pt." Poakowskie podziemie niepodległościowe na Północnym Mazowszu" - Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Rynek 1, 1 marca 2017 r, godz. 12.00.

 


III Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej już za nami 

W niedzielę 19 lutego, miał miejsce III Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej trasą: Leszno, Sierakowo, Strefa Gospodarcza, Karwacz, po którym uczestnicy mogli ogrzać się przy ognisku i skosztować specjałów kuchni polowej. Zwieńczeniem rajdu była konferencja historyczna, która odbyła się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Podczas konferencji zostały wygłoszone trzy referaty: dr. hab. n. wet. Sławomira Gonkowskiego pt. "Nie tylko kawaleria, zwierzęta w czasie wojny 1914-1918", Jacka Furmańczyka pt. "Utracony sztandar - ostatnia walka batalionu szczecińskich fizylierów. Józefowo 1915", Piotra Kaszubowskiego pt. "Duchowieństwo powiatu przasnyskiego wobec wielkiej wojny". 

 

 Galeria zdjęć


Wizyta wiceministra Kazimierza Smolińskiego

w Muzeum Historycznym w Przasnyszu

W dniu 15 lutego Muzeum Historyczne w Przasnyszu odwiedził wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

 

 Galeria zdjęć


 III Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej

W niedzielę 19 lutego zapraszamy na III Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej oraz na konferencję historyczną, która rozpocznie się o godzinie 15.30 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

 


Ferie w Muzeum

Zapraszamy 13 - 15 luty i 20 - 22 luty w godzinach 10.00 - 14.00. Zapraszamy dzieci w wieku 6 - 12 lat.

Prosimy o zapoznanie się z dokumentami:

1. Regulamin uczestnictwa w zajęciach Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

2. Oświadczenie rodzica/opiekuna.

 


Wernisaż wystawy

"Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)"

W piątek, 10 lutego, o godz. 14.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy pt."Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)". Przybyłych na wernisaż gości powitała Agnieszka Brykner Dyrektor Muzeum. Następnie prof. dr hab. Norbert Kasparek wygłosił wykład pt. "Generalicja Powstania Listopadowego", a dr Tomasz Kordala przybliżył zebranym postać gen. Piotra Bontemps.

Wystawa powstała w wyniku realizacji programu naukowo-badawczego przez Dział Archeologii Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Na wystawie zaprezentowano zabytki pozyskane podczas poszukiwań archeologicznych grobu Piotra Bontemps na terenie nieistniejącego od 1935 r. kościoła w Imielnicy. Na ekspozycji znajdują się m. in. krzyżyki, medaliki, fragmenty różańców, monety, okucia trumien, szczątki tkanin, dokumenty, militaria z początków XIX w., jak również makieta krypty rodzinnej Bontempsów. Uzupełnieniem ekspozycji są plansze przybliżające losy generała oraz jego zasługi dla armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego.

Wystawa została zorganizowana ze zbiorów: Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Stowarzyszenia Artylerii Dawnej "Arsenał", Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

 

 Galeria zdjęć


Zapraszamy na otwarcie wystawy

"Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)"

W piątek, 10 lutego, o godz. 14.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu (ul. Rynek 1) odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt."Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840) " ze zbiorów: Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Stowarzyszenia Artylerii Dawnej "Arsenał", Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Wystawa przybliża postać generała w służbie francuskiej, polskiej i rosyjskiej, na tle burzliwych wydarzeń przełomu XVIII i XIX w.

 


Spotkanie z Katarzyną Bondą

W dniu 1 lutego w Muzeum Historycznym w Przasnyszu miało miejsce spotkanie z Panią Katarzyną Bondą - pisarką i dokumentalistką, a także dziennikarką i scenarzystką zajmującą się tematyką kryminalną. Na spotkanie licznie przybyli miłośnicy literatury i twórczości autorki. Pani Katarzyna opowiadała o swojej pracy związanej z powstawaniem powieści, kreowaniem bohaterów, jak również o innych swoich pasjach - filmowych i muzycznych. Uchyliła też rąbka tajemnicy na temat swojej nowej książki pt."Czerwony pająk", która ma się ukazać w przyszłym roku.
Autorka wzięła udział w spotkaniu na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu, a spotkanie poprowadził Pan Wojciech Tyniecki - lider Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece.

 

 Galeria zdjęć

 Finisaż wystawy "Z rodzinnego kufra" już za nami

We wtorek 31 stycznia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się finisaż wystawy "Z rodzinnego kufra". Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez Panią Agnieszkę Brykner - Dyrektor Muzeum, a następnie Pan Bartosz Drejerski przybliżył postać autorki wystawy Pani Barbary Sitek-Wyrembek. Podczas spotkania autorka zaprezentowała swoje wiersze zadedykowane jej zmarłym rodzicom. Wiersze przeplatane były utworami muzycznymi, wykonywanymi przez Agatę Mysiakowską i Alicję Śmigowską - uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia Filia w Mławie, przy akompaniamencie Pana Michała Kaszubowskiego, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Ciechanowie i Szkoły Muzycznej w Przasnyszu.
Wtorkowe spotkanie upłynęło w miłej, momentami wzruszającej i pełnej wspomnień atmosferze.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na finisaż wystawy "Z rodzinnego kufra"

Zapraszamy do Muzeum Historycznego w Przasnyszu na wystawę pt."Z rodzinnego kufra" ze zbiorów Barbary Sitek-Wyrembek. Wystawę można zwiedzać do końca stycznia 2017 r.

Barbara Sitek-Wyrembek - korzeniami z podciechanowskiej wsi Kalisz. Mieszka w Ciechanowie. Ekonomistka i bibliotekarka. Laureatka wielu konkursów o różnej tematyce. Debiut poetycki nagrodzony w 1986 r. - "Czas ziemię krajać piórem i postępem". Utwory w prasie ogólnopolskiej i lokalnej, we wspólnych almanachach i antologiach (ponad 40). Prezentacje wierszy w radio, telewizji, w świątyniach, placówkach kultury, szkołach i domach opieki. Autorka uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i kraju, gdzie propaguje rodzimą kulturę. Animatorka życia kulturalnego, pomysłodawczyni i organizatorka wielu wystaw, spotkań, Konkursu Literackiego im. T. Załęskiego oraz Ciechanowskich Zaduszek Poetyckich. Lubi podróże, muzykę, fotografię, malarstwo, haft i robótki ręczne. Zdobywczyni nagród w fotografii. Ceni prawdę, dobro, piękno, ciszę, prostotę i szczerość SŁOWA. Pielgrzymuje przez życie z kruchością prostej kobiety, z sercem pełnym miłości do Boga i ludzi. Autorskie książki - "prze CIĘTA CZASEM" (2008), "Klamra boleści" (2011), "...i uchyl chociaż powiekę OJCZE" (2011), "Samotność przychodzi nocą" (2015). 

Życiowe motto:

A jeśli żyć - to dla innych
A jeśli umierać - to dla Boga
A jeśli istnieć - to po coś
A jeśli kochać - to do końca
(z tomu "prze CIĘTA CZASEM")

 


Orszak Trzech Króli w Przasnyszu

W mroźne, piątkowe przedpołudnie ulicami miasta Przasnysza już po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli. Poszczególni królowie z orszakami wyruszyli z trzech przasnyskich kościołów parafialnych, by spotkać się na rynku miejskim.

 

Galeria zdjęć


 Muzealny obiekt miesiąca grudnia

13 grudnia 1981 r. na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa, wydanej na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - będącej pozakonstytucyjnym tymczasowym organem władzy, wprowadzono na terenie całego kraju stan wojenny. Podczas stanu wojennego obowiązywał m. in. zakaz opuszczania miejsca pobytu. Na przejazd do innego miasta trzeba było zdobyć stosowne pozwolenie, a w przypadku wyjazdu kilkudniowego, dodatkowo zarejestrować się po przyjeździe w miejscowym urzędzie. Władze mogły też odmówić wydania pozwolenia bez podania przyczyny.
W zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu znajduje się zezwolenie na wyjazd do Chorzel wystawione 20.12.1981 r.

 


Życzenia świąteczne

 


Zakończyły się warsztaty bożonarodzeniowe

W okresie od 1 do 21 grudnia 2016 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pod nazwą Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka.... W zajęciach wzięli udział uczniowie z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceum. W tych dniach muzeum odwiedziło ponad 700 osób zarówno z Przasnysza, jak i okolic. W czasie warsztatów uczniowie poznawali obrzędy i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, wykonywali ozdobne karty świąteczne oraz wspólnie kolędowali.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach warsztatowych i życzymy Wesołych Świąt.

 

Galeria zdjęć


Spotkanie wigilijne na przasnyskim rynku

Spotkanie wigilijne mieszkańców Przasnysza to już tradycja w naszym mieście. Po raz czwarty odbyło się przy świątecznej choince na Rynku Miejskim, w sobotni wieczór 17 grudnia br. Uroczystości na Rynku Miejskim poprzedziła odprawiona msza św. w Kościele Farnym o godzinie 18:00.
Po mszy Świętej przed ratuszem zebrali  się mieszkańcy miasta, których serdecznie powitał Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk. Fragment pisma świętego o narodzeniu Jezusa odczytał Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha ks. prałat Andrzej Maciejewski, natomiast Ks. Romuald Ciesielski  pobłogosławił opłatki.
Świąteczne życzenia złożył Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jeronim, Przewodnicząca Rady Seniorów Halina Fabrykiewicz oraz Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Maria Tubis. Chwilę później uczestnicy spotkania dzielili się opłatkiem składając sobie serdeczne i radosne życzenia świąteczne i noworoczne.
Po życzeniach na ręce Burmistrza Przasnysza harcerze przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju. Wszyscy chętni mogli zapalić swoje świece od światełka, które przemierzając długą drogę z Betlejem trafiło do Przasnysza.
Na wszystkich zebranych czekał stół z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami. W szopce Bożonarodzeniowej znajdowała się Święta Rodzina, spotkaniu towarzyszyła ciepła, serdeczna atmosfera.

[źródło: Miasto Przasnysz]

 

 Galeria zdjęć


Mikołajkowa Fabryka Ozdób i Motomikołaje

W niedzielne popołudnie 4 grudnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, na które licznie przybyli mieszkańcy Przasnysza i okolic. Podczas warsztatów uczestnicy wykonywali karty świąteczne, renifery oraz choinki, używając do tego przygotowanych zestawów składających się z kolorowego papieru, bibuły i elementów dekoracyjnych. Praca nad świątecznymi ozdobami przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze, a zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W budynku muzeum znajdował się też kącik, w którym dzieci mogły napisać list do Świętego Mikołaja, a na rynku miejskim w oczekiwaniu na przyjazd Mikołaja mieszkańcy mogli obejrzeć m. in. występy zespołów muzycznych. Organizatorami byli: Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna i AMK "Rzemieślnik".
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w mikołajkowej imprezie oraz współorganizatorom za miłą współpracę.

 

Galeria zdjęć

 Już w najbliższą sobotę rusza Mikołajkowa Fabryka Ozdób

Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna, Miasto Przasnysz oraz AMK "Rzemieślnik" zapraszają na warsztaty bożonarodzeniowe, które odbędą się 4 grudnia 2016 r., w godz. od 14.00 do 17.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (Ratusz). Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję własnoręcznie wykonać różnego rodzaju ozdoby świąteczne oraz karty bożonarodzeniowe. Serdecznie zapraszamy, wstęp bezpłatny.

 


Warsztaty bożonarodzeniowe "Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka..."

Zapraszamy do Muzeum Historycznego w Przasnyszu na warsztaty bożonarodzeniowe "Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka...", które rozpoczną się od 1.12.2016 r. i będą trwały do 21.12.2016 r. Składać się będą z dwóch części - praktycznej i teoretycznej, podczas których uczestnicy poznają tradycje Świąt Bożego Narodzenia oraz wykonają ozdobną kartę świąteczną.

 


Zaproszenie na Galę wręczenia medali Stanisława Ostoja-Kotkowskiego

 


Promocja III tomu Rocznika Przasnyskiego już za nami

W chłodny piątkowy wieczór, 28 października 2016 r., w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie promocyjne III tomu Rocznika Przasnyskiego. Na okładce wydawnictwa po raz pierwszy umieszczono oficjalnie zatwierdzony herb gminy Krasne, nawiązujący do herbu rodziny Krasińskich. W Roczniku opublikowane zostały wzory insygniów tej gminy, opracowane przez Roberta Szydlika oraz ich obszerny wywód genealogiczny pióra Adama A. Pszczółkowskiego.
Gości zebranych w muzeum powitała dyrektor muzeum Agnieszka Brykner, a spotkanie poprowadził prezes TPZP i przewodniczący rady redakcyjnej Rocznika Piotr Kaszubowski. Obecni byli członkowie rady redakcyjnej: dr Irena Kotowicz-Borowy, dr Waldemar Krzyżewski, Bogusław Kruszewski, Zbigniew Lorenc, Maria Weronika Kmoch oraz inni autorzy: Adam A. Pszczółkowski, Jan Chmielewski, Janina Janakakos-Szymańska, Barbara Sitek-Wyrembek, Wojciech Ostrowski.
Zebrani mogli posłuchać pieśni skomponowanych przez Witolda Rosołowskiego do słów wierszy poetów przasnyskich.
Tak jak w poprzednich latach, wiele miejsca w Roczniku poświęcono historii północnego Mazowsza. Opublikowane zostały również prace nagrodzone w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Alfreda Borkowskiego.
Publikacja została wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Muzeum Historyczne w Przasnyszu dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Przasnyskiego, Nadleśnictwa Przasnysz, Nadleśnictwa Parciaki, Banku Spółdzielczego w Przasnyszu oraz Gmin: Jednorożec i Krasne.

 

 Galeria zdjęć


Legitymacja członka Straży Obywatelskiej ciekawym obiektem miesiąca października

 

Interesującym przedmiotem znajdującym się w zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu jest legitymacja członka Straży Obywatelskiej m. st. Warszawy wystawiona 12 października 1939 roku na nazwisko Lucjana Smoleńskiego. Legitymacja ma formę składanego blankietu w kolorze bladozielonym, z drukiem w kolorze czarnym. Na pierwszej stronie znajduje się miejsce na fotografię lub numer innego dokumentu z fotografią oraz podpis właściciela, natomiast wewnątrz rubryki (w języku polskim i niemieckim), w których naniesiono dane (numer legitymacji, imię i nazwisko, funkcja). Na dole figuruje pieczęć okrągła z wizerunkiem syrenki warszawskiej i napisem: Straż Obywatelska m. st. Warszawy Okręg XIII.
Pomysł powołania Straży Obywatelskiej zrodził się 4 września 1939 roku, a jego inicjatorem był Prezydent Warszawy Stefan Starzyński. W nocy z 5 na 6 września ukazała się na murach miasta i w prasie odezwa do ludności informująca o powołaniu SO. Wzorem dla nowej formacji była działająca w Warszawie pod tą samą nazwą organizacja z okresu I wojny światowej. Funkcja komendanta głównego powierzona została Januszowi Regulskiemu - byłemu wojskowemu, działaczowi społecznemu, ekonomiście i przemysłowcowi. Już szóstego września, około godziny 12, na ulicach Warszawy pojawiły się pierwsze posterunki "strażników" z żółtymi opaskami i czerwonymi literami "S. O." na ramionach. w ciągu trzech kolejnych dni do służby zgłosiło się 5000 ochotników. Do głównych zadań nowo powstałej organizacji należało zapewnienie wsparcia w zakresie bezpieczeństwa, pomocy sanitarnej i technicznej, aprowizacji, opieki nad opuszczonymi zakładami pracy, instytucjami naukowymi i zabytkami artystycznymi oraz pomocy ludności w najróżniejszych sprawach codziennych. Kapitulacja Warszawy (28 września) nie zakończyła działalności SO. Po blisko 3 tygodniach walk i bombardowań Warszawa była zdziesiątkowana. Wiele budynków było zniszczonych, place i trawniki pokryte były grobami poległych, a na ulicach zalegały resztki martwych koni. Brak elektryczności, gazu i wody dodatkowo pogłębiały fatalną sytuację sanitarną ludności. Niemieckie władze okupacyjne, zdając sobie sprawę z ogromu zadań w zrujnowanym mieście, pozwoliły, przynajmniej w początkowym okresie, na kontynuowanie działalności SO. W październiku 1939 roku do dotychczasowych zadań straży doszły nowe, z których najważniejszymi były: oczyszczanie ulic, przeprowadzanie ekshumacji z prowizorycznych grobów i rozdawnictwo żywności. Jednak przede wszystkim Niemcy wykorzystywali pomoc SO przy zwalczaniu groźby epidemii. Z tego powodu uporczywie bronił istnienia SO szef sanitarny z ramienia władz okupacyjnych - prof. Richter. Był on jednak wyjątkiem, gdyż Niemcy coraz bardziej niechętnie patrzyli na działalność zwartej organizacji złożonej z Polaków. W połowie października gestapo aresztowało zastępcę komendanta SO - dr. Jana Stanisława Gebethnera, znanego księgarza i wydawcę. Był to początek końca działalności SO. 16 października Stefan Starzyński wezwał do siebie komendanta Janusza Regulskiego i oświadczył, że nadszedł już moment likwidacji SO. Ostatecznie komendant policji niemieckiej ustalił termin rozwiązania SO na 30 października.
Dnia 29 października w Komendzie Głównej SO odbyła się ostatnia odprawa, na której odczytano rozkaz pożegnalny. Ostatnim aktem funkcjonowania SO było zebranie zamykające działalność komisji likwidacyjnej, w grudniu 1939 roku, na którym obecni otrzymali zaświadczenia o służbie w SO.
W zbiorach Muzeum znajduje się również zaświadczenie o członkostwie Lucjana Smoleńskiego w SO w okresie od 6 września do 30 października. Legitymacja i zaświadczenie zostały przekazane do Muzeum przez Pana Profesora Ryszarda Juszkiewicza.

Bibliografia:
J. Regulski, Straż Obywatelska m. st. Warszawy w październiku 1939 r., [w:] Rocznik Warszawski, t. 5, 1964.
http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/janusz-regulski - dostęp dn. 18.10.2016 r.


Lekcja muzealna "Święty - zwykły niezwykły"

Zapraszamy do Muzeum Historycznego w Przasnyszu na bezpłatną lekcje muzealną. Lekcja realizowana jest w oparciu o wystawę czasową "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej". Adresowana jest do dzieci w wieku Przedszkolnym i szkolnym, ma na celu pozyskanie wiedzy dotyczącej procesu kanonizacyjnego oraz form kultu świętych. Poprzez zabawę oraz wspólne rozwiązywanie łamigłówek nauczymy się analizować wizerunki świętych, poznamy ich życiorysy i przynależne im atrybuty.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej", finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

 


Promocja III tomu "Rocznika Przasnyskiego"

Zapraszamy na promocję III tomu "Rocznika Przasnyskiego", która odbędzie się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu w dniu 28 października 2016 r. o godzinie 18.00.

 


Finał X Mazowieckiego Konkursu Literackiego

W dniu 22 października 2016 roku w muzeum odbyło się spotkanie finałowe X Mazowieckiego Konkursu Literackiego, który w tym roku ogłoszony był pod hasłem "Jakie społeczeństwo - Taka Literatura czyli rzeczywistość w zwierciadle satyry".

Organizatorzy:
Koło Miłośników Sztuki TARAS,
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

Współorganizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu,
Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi- Kotkowskiego w Przasnyszu,
Muzeum Historyczne w Przasnyszu,
Związek Literatów na Mazowszu,
Oddział Ciechanowski Stowarzyszenia Autorów Polskich,
Ostrołęcki Klub Literacki OsKaL

Patronat:
Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

Skład Jury:
Przewodniczący:
Piotr Zemanek

Członkowie:
Wanda Stańczak
Ewa Stangrodzka
Piotr Kaszubowski

Sekretarz Jury:
Bożenna Beata Parzuchowska

WERDYKT :
kat. Poezja
I miejsce - Łucja Gocek/ Chojnice
II  miejsce - Tadeusz Knyziak/Warszawa
III miejsca - Tadeusz Charmuszko/Suwałki
                 - Stanisław Radomski/Przasnysz
Wyróżnienia:
Jan Stanisław Kamyk- Kamieński
Maria Dłuska/Ostrołęka
Wacław Płonka/Alwernia
Wojciech Ostrowski/Przasnysz
Beata Wyczałek/Polanica Zdrój

Nagrody specjalne:
Zbigniew Witosławski / Gorzów Wielkopolski
Natalia Borowska/Wałcz
Janina Karasiuk/Żakowola Stara

Kat. Proza
I miejsce - Krzysztof Martwicki/ Płońsk
II miejsce - Marzenna Lewandowska/ Kowal
III miejsce- Stanisław Radomski/Przasnysz

Do druku w obu kategoriach zakwalifikowano wybrane utwory następujących autorów: Krystyna Gudel, Grzegorz Iwanicki,  Stanisław Kałucki,,  Bernadeta Korzeniewska, Anna Smolenko, Ewa Pawłowska.

Ponadto w niniejszym zbiorze znalazły się teksty następujących autorów: Wanda Stańczak, Hanna Jadwiga Sobiech, Janina Janakakos- Szymańska, Piotr Zemanek, Bożenna Beata Parzuchowska.

 

Galeria zdjęć

 Wernisaż wystawy "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej"
w muzeum

W dniu 21 października 2016 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy „Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej”. Na wstępie  głos zabrała Agnieszka Brykner - dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, a następnie  Maria Samsel - dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Po wystawie zebranych gości oprowadziła kurator wystawy Joanna Zyśk – kierownik działu historyczno-artystycznego Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Pracownicy Muzeum Kultury Kurpiowskiej są pomysłodawcami projektu, w ramach którego m. in. zrealizowano aktualną wystawę. Ekspozycja dotyczy kultu świętych w Kościele na przykładzie diecezji łomżyńskiej.

Wystawę zorganizowano ze zbiorów:

Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży,
Muzeum Historycznego w Przasnyszu,
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Muzeum Kurpiowskiego w Wachu,
Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
Muzeum Diecezjalnego w Łomży,
Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
Parafii Ducha Świętego w Kadzidle,
Parafii Nawiedzenia NMP w Ostrołęce,
Parafii  św. Wojciecha w Przasnyszu,
Parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu,
Zgromadzenia Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu,
Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie,
Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce
i ze zbiorów prywatnych pana Waldemara Krzyżewskiego.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Mazowieckiego i Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

 

 

 Galeria zdjęć


"Przaśny miód w przaśnym grodzie" - zakończyliśmy warsztaty bartnicze

W dniu 17 października w Muzeum odbyły się warsztaty bartnictwa. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu przy współpracy z Bractwem Bartnym. Projekt"Przaśny miód w przaśnym grodzie" sfinansowany został przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie.
Zawód bartnika był najstarszą formą pszczelarstwa w Polsce, a samo bartnictwo od 14 października 2016 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ze względu na sąsiedztwo obszarów puszczańskich, także Ziemia Przasnyska miała licznych przedstawicieli tego rzemiosła. Świadczy o tym nazwa miejscowości Bartniki, odległej od Przasnysza o 3 km, która jest po raz pierwszy wzmiankowana już w 1239 roku. Według lustracji dóbr królewskich z 1564 r. również w samym Przasnyszu zamieszkiwali bartnicy, a twórcą pierwszego prawa bartnego tzw. "Ciechanowskiego prawa bartnego" z 1559 r. był starosta przasnyski Krzysztof Niszczycki.
Podczas spotkania ze współczesnymi bartnikami dzieci miały możliwość poznać historię tej profesji, obejrzeć dawny strój bartnika oraz narzędzia wykorzystywane przy pracy. Uczestnicy mieli równiez okazję uczestniczyć w pokazie drążenia barci w naturalnym pniu podarowanym jako pomoc dydaktyczna przez Nadleśnictwo Przasnysz. Dodatkową atrakcję stanowiła degustacja miodu.
Warsztaty nawiązywały do multimedialnej wystawy stałej"Złoty wiek Przasnysza", na której m. in. prezentowane jest zagadnienie bartnictwa przasnyskiego.

„Działanie realizowane w ramach projektu Kulturalni Edukatorzy – Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury”
„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”

 

 

Galeria zdjęć


Zapraszamy na wernisaż wystawy "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej"

Otwarcie ekspozycji odbędzie się w dniu 21 października 2016 roku, o godzinie 14.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

 


Spotkanie z pantomimą w muzeum

W ramach projektu „Kulturalni Edukatorzy - Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury", realizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie w dniu 11 października w siedzibie Muzeum Historycznego w Przasnyszu, odbyło się spotkanie z pantomimą. Uczestnicy, którymi byli uczniowie pierwszych klas dwóch przasnyskich szkół podstawowych poznali tajniki sztuki mimów, której głównym tworzywem jest gest i mimika. Warsztaty poprowadziły aktorki z Fundacji Sztuka Ciała. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak wygląda praca aktora tego niezwykłego „teatru bez słów” i poznały podstawowe terminy z zakresu pantomimy: gest, ruch, mimika. Za pomocą prostych ćwiczeń i zabaw zebrani ćwiczyli swoją wyobraźnię, pomysłowość, ekspresję ciała i jego koordynację.
Działanie wzbudziło aktywność ruchową i przybliżyło dzieciom dziedzinę sztuki, z którą nie miały dotąd styczności.

„Działanie realizowane w ramach projektu Kulturalni Edukatorzy – Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury”
„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego” 

 

 

 Galeria zdjęć


Warsztaty bartnicze w muzeum

 


Manierka wojskowa ciekawym obiektem miesiąca września

 

Manierka wz. 37 (spotykana również nazwa wz. 38) została opracowana w roku 1937 przez Instytut Techniczny Intendentury. Nowa manierka miała pojemność 0,8 l i wagę 280 gram. 28 maja 1938 manierka uzyskała patent numer 26727. Egzemplarze produkowane przed wojną nie posiadały pokrowca (przechowywano je w chlebaku). Po 1945 w PRL została wznowiona produkcja manierek wz. 37 początkowo w nieco uproszczonej wersji (zakrętka blaszana lub z białego tworzywa). Manierka wz. 37 była produkowana do roku 1990. Manierka posiada formę owalną, ze spłaszczonym dnem umożliwiającym jej postawienie. W całości wykonana z aluminium, łącznie z zakrętką. Tył lekko wklęsły, z przodu posiada podłużne wybrzuszenia zapobiegające wgnieceniu. Otwór wlewowy szeroki, co umożliwiało wykorzystanie jej również jako menażki, wzmocniony grubym gwintowanym kołnierzem. Na nim zostało wytłoczone oznaczenie producenta "ŚWIATOWIT 1938 MYSZKÓW\", oznaczenie odbioru technicznego "M. S. WOJSK. INT. 46" i numer seryjny "084116". Na zakrętce wybite oznaczenie patentowe "Pat. Nr. 26727.". Manierka znaleziona w Czernicach Borowych, przekazana do Muzeum przez Pana Grzegorza Zielenieckiego, prawdopodobnie należała do żołnierza 21 pp "Dzieci Warszawy".

Walki 21 Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" w okolicach Przasnysza

 We wrześniu 21 Pułk Piechoty "Dzieci Warszawy" wchodził w skład Armii "Modlin", której zadaniem było powstrzymywanie działań niemieckich z Prus Wschodnich w kierunku Warszawy. 3 września o świcie zajmował on pozycje na prawym skrzydle 8 DP, w rejonie Stryjewa Wielkiego, Nieborzyna i Koziczyna, po prawej stronie szosy Ciechanów-Grudusk. Na ten dzień dowództwo armii wyznaczyło 8 DP przeprowadzenie kontrnatarcia w bok nieprzyjaciela atakującego Mazowiecką Brygadę Kawalerii, która walczyła w okolicach Przasnysza. Po kilkukrotnej zmianie rozkazów jako pierwszy, około godz. 15, do walki ruszył 21 pp z rozkazem natarcia w ogólnym kierunku na Przasnysz.

Główna kolumna złożona z I i III batalionu sformowała się na drodze między Koziczynem, a Radomką. Na zachód od niej posuwał się II batalion, stanowiący straż boczną pułku. Główne natarcie szło od Koziczyna w kierunku Chrostowa Wielkiego i Czernic Borowych, z zadaniem przecięcia szosy między Przasnyszem, a Gruduskiem. Siły nieprzyjacielskie, które znajdowały się w tym rejonie wchodziły w skład 12 DP i dyw. panc. gen. Kempfa. Początkowo pułk posuwał się bez kontaktu z nieprzyjacielem, będąc jednakże pod ostrzałem artyleryjskim, dopiero po ok. pół godzinie spotkał się z ogniem broni maszynowej, wówczas rozwinął się do natarcia, uderzając: I batalionem na lasek i miejscowość Wyderka i wieś Szczepanki, II batalionem na Folwark Chrostowo, III batalionem na Chrostowo Wielkie i Czernice Borowe. Po zaciętych walkach pułk ok. godz. 21 przeciął szosę Grudusk-Przasnysz i zajął miejscowość Czernice Borowe. Około godz. 22 dowódca pułku (płk. Stanisław Sosabowski) uznał, że wyznaczone na ten dzień cele zostały osiągnięte, zatrzymał natarcie i nakazał przejście do obrony.

Tak wydarzenia z 3 września zapamiętał por. Pokrowski, dowódca komp. ckm II batalionu: "Batalion II, wykonując zadanie jako oddział wydzielony, o godz. 15 wyruszył ze wsi Nieborzyn jako podstawy wyjściowej do natarcia. Posuwał się polną drogą, mając na czele 5 kompanię dowodzoną przez kpt. Safina z przydzielonym przeze mnie ckm pod dowództwem ppor. Szpera, z zadaniem zdobycia folwarku Chrostowo oraz opanowania szosy Grudusk - Przasnysz w rejonie Czernice Borowe. Po około 15 min. marszu zaczyna nas ostrzeliwać artyleria nieprzyjaciela kładąc ogień wzdłuż polnej drogi. (...) Wreszcie nieprzyjaciel otwiera silny ogień z broni maszynowej od czoła i z prawej strony. Natężenie ognia coraz bardziej wzrasta, powodując straty w zabitych i rannych oraz częściowe zahamowanie natarcia. dowódca batalionu żąda przez radio wsparcia własnej artylerii, która wkrótce otwiera ogień na wskazane cele. w tym czasie ja z reszta plutonów, dowodzonych przez ppor. J. Bednarskiego dopadamy do zagajnika znajdującego się wprost folwarku Chrostowo (...) Mój nieodłączny towarzysz dostał pociskiem w głowę i poległ. Pocisk wystrzelony przez niemiecki karabin maszynowy, przeznaczony dla mnie trafił w mego współtowarzysza. Było to moje pierwsze bezpośrednie zetknięcie się ze wstrząsająca rzeczywistością, jaka niosła wojna (...) w końcowej fazie natarcia batalion o zmroku szturmem zdobywa folwark Chrostowo, którego zabudowania częściowo płonęły. (...) Niemcy stawiają zacięty opór, dochodzi do walki na bagnety i przy użyciu ręcznych granatów nieprzyjaciel zostaje zmuszony do wycofania się. Pozostawia zabitych i ciężko rannych (...). Wyznaczone dla II batalionu zadanie na 3 września zostało wykonane".
Dowódcą kompani ckm w III batalionie, który atakował Chrostowo Wielkie i Czernice Borowe był por. Arseniusz Jermoliński, późniejszy wieloletni mieszkaniec Przasnysza, którego pomnik znajduje się w Parku Dydaktycznym w Rostkowie. Sukces pułku w dniu 3 września okupiony został stratą 79 zabitych i 129 rannych. Podczas walk pułk zdobył min. 7 ckm, z których 3 wcielone zostały następnie do kompani por. Jermolińskiego. Działania 21 pp, w dniu 3 września, umożliwiły wycofanie się w nocy z 3 na 4 września oddziałów 20 DP walczących pod Mławą.

Nr inw. MHP/H/956

 Bibliografia:

http://www.muzeumwp.pl/emwpaedia/manierka-wz-38.php, dostęp 01.09.2016.
http://czerniceborowe.pl/pliki/21%20pp%20historia.pdf, dostęp 01.09.2016.
http://tech.money.pl/przemysl/patenty/pl-26727-521019.html, dostęp 01.09.2016.
Ryszard Juszkiewicz, Wrzesień 1939 na Mazowszu Północnym, Ciechanów 1987.
Marian Porwit, Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939 roku, Warszawa 1983.
Stefan Bałuk, Marian Michałowski, Polski czyn zbrojny 1939-1945, Warszawa 1989.
Lech Karczewski, Eugeniusz Pokrowski, 21 Warszawski Pułk Piechoty "Dzieci Warszawy", Warszawa 1997.
Lech Karczewski, 21 Warszawski Pułk Piechoty "Dzieci Warszawy", Warszawa 1992.


Zakończył się tegoroczny Festiwal Fabryka Światła w Przasnyszu

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

 

 Galeria zdjęć


Wernisaż wystawy grafik komputerowych Józefa Stanisława Ostoja-Kotkowskiego

W dniu 2 września 2016 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy grafik komputerowych (fraktali) Józefa Ostoja-Kotkowskiego. Wystawa została zorganizowana w ramach Festiwalu Fabryka Światła.

 

 Galeria zdjęć

 Na zakończenie Wakacji z Kulturą - festyn dla dzieci

W dniu 31 sierpnia na osiedlowym boisku "Wembley" w Przasnyszu odbył się festyn "Pożegnanie lata". Zakończył on cykl spotkań wakacyjnych dla dzieci, zorganizowanych przez miejskie instytucje kultury. Organizatorami festynu byli: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Przasnyszu, Miasto Przasnysz, Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Dom Kultury. Atrakcje dla dzieci przygotowała firma TAKT z Przasnysza, były to m. in. gry i zabawy sportowe, kącik malucha, malowanie twarzy i puszczanie baniek mydlanych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom festynu.

 

Galeria zdjęć


Zapraszamy na wernisaż wystawy grafik komputerowych

Wystawa prezentuje dokonania artystyczne Józefa Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w dziedzinie grafiki komputerowej powstałe w latach 1989-1992. Oparte na matematycznych wzorach, przepełnione różnorodnością form i barw wyobrażenia przywodzą na myśl kosmiczne pejzaże czy rzeczywistość przyszłości... Jak sam artysta mówił: "Dopiero kiedy zetknąłem się z Układem Mandelbrota [po przeczytaniu lektury prof. Benoita Mandelbrota], pomyślałem, że to jest coś, co mogę uważać za paletę. Oferuje ona artyście nowy zakres kolorów, kształtów i form." Fraktale są kolejnym przykładem na współdziałanie sztuki i nauki w twórczości Ostoja-Kotkowskiego.

 


Już niedługo rusza Festiwal Fabryka Światła

Szczegółowy program Festiwalu

O Wydarzeniach
Zgłoszenia do Gry Miejskiej

 


Zaproszenie na festyn "Pożegnanie lata"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza wszystkie dzieci na festyn "Pożegnanie lata", który odbędzie się 31 sierpnia 2016 r. (środa), godz. 10.00, boisko (Wembley) Osiedle Orlika.

 


Wernisaż wystawy malarstwa Karoliny Kacprzak

Dnia 7 sierpnia 2016 r. w siedzibie Muzeum Historycznego w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Karoliny Kacprzak pt. "Dzikie piękno". Zgromadzonych gości powitała Dyrektor Muzeum Pani Agnieszka Brykner, a następnie Pani Dorota Rzewnicka przedstawiła biogram artystki. Na spotkanie licznie przybyli krewni i przyjaciele autorki oraz mieszkańcy Przasnysza. Zaprezentowane na wystawie prace zostały wykonane różnymi technikami, a tematem prac są dzikie zwierzęta. Przyciągają one uwagę widza swoim realizmem, dynamiką i potęgą.
Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia 2016 r.

Karolina Kacprzak urodziła się 19 września 1996 roku w Makowie Mazowieckim. Jej rodzinną miejscowością jest Krasiniec. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu, a następnie rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od najmłodszych lat interesowała się rysunkiem i doskonaliła swoje umiejętności. Tematyką jej prac są głównie zwierzęta. Oprócz rysunku, swoje pomysły realizuje za pomocą gliny, modeliny i papieru, tworząc niezwykłe figurki zwierząt. Brała udział w wielu konkursach plastycznych, na których zajmowała wysokie miejsca oraz otrzymywała szczególne wyróżnienia.

 

 Galeria zdjęć


Wystawa malarstwa Karoliny Kacprzak - zaproszenie

 


Światowe Dni Młodzieży 2016 - plan wydarzeń w dekanacie przasnyskim

 


Podsumowanie wakacyjnych spotkań w Muzeum

W piątek 15 lipca zakończyła się pierwsza część wakacyjnych zajęć pn. "Wakacje z Kulturą 2016", zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Spotkania odbywały się codziennie przez 2 tygodnie w godzinach od 10.00 - 14.00. W tym czasie dzieci korzystały z przygotowanych dla nich zajęć edukacyjnych, brały udział w różnego rodzaju grach, konkursach, warsztatach plastycznych oraz spotkaniach tematycznych. Spotkania poświęcone były postaciom związanym z Przasnyszem, dzięki temu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat legendarnego Przaśnika, św. Stanisława Kostki czy Stanisława Ostoja - Kotkowskiego. W ramach spotkania poświęconego postaci Stanisława Ostoja-Kotkowskiego dzieci wykonały dwie prace plastyczne wzorowane na grafikach artysty. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się warsztaty ceramiczne prowadzone przez panią Ewę Olszak, jak również warsztaty decoupaqe pod okiem pani Moniki Kalinowskiej. Powstałe podczas warsztatów prace m. in. gliniane kamieniczki i zwierzęta, ozdobne drewniane zakładki do książek, mali twórcy mogli zabrać do domu. W oparciu o wystawę czasową "Z plenerów w magicznych zakątkach świata" przeprowadzone zostały zajęcia o egzotycznych podróżach, których zwieńczeniem było spotkanie z podróżnikiem panem Andrzejem Ciubą. Pan Andrzej zaciekawił słuchaczy opowieściami o dalekich krajach, pokazał zdjęcia i pamiątki przywiezione z różnych zakątków świata, a w przerwach zabawiał uczestników grą na gitarze. W ramach wakacyjnych spotkań odbyły się również zajęcia plenerowe. Dzieci odwiedziły Miejski Dom Kultury w Przasnyszu, aktywnie uczestniczyły w grach i zabawach na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przasnyszu, jak również skorzystały z atrakcji na placu zabaw w parku miejskim. Ostatniego dnia dzieci wzięły udział w spacerze po mieście, podczas którego pan Bartosz Drejerski opowiadał o rożnych ważnych obiektach i budynkach znajdujących się na terenie miasta. Podsumowaniem wakacyjnych spotkań było rozdanie dyplomów i upominków dla wszystkich uczestników. Było bardzo wesoło, kolorowo i zabawnie.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zajęciach: dzieciom, rodzicom i opiekunom. Mamy nadzieję, że zyskaliśmy grono stałych odbiorów, którzy dobrze będą wspominać czas spędzony w muzeum i korzystać z oferty muzealnej.
Od 18 lipca zapraszamy na drugą część zajęć, które odbywać się będą w Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu.

 

 Wakacje z Kulturą w Muzeum - fotorelacja

 

 Galeria zdjęć


Wakacje z kulturą 2016

Muzeum Historyczne w Przasnyszu jak co roku pragnie zaprosić dzieci do skorzystania z przygotowanej dla nich oferty wakacyjnej. 
W tym roku zajęcia odbywać się będą kolejno w 3 miejskich instytucjach kultury: Muzeum Historycznym, Miejskiej Bibliotece Publicznej i Miejskim Domu Kultury. Na pierwsze letnie spotkanie zapraszamy już 4 lipca (poniedziałek) do Muzeum. 
W programie przewidziane są gry i zabawy, warsztaty tematyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki edukacyjne, projekcje filmowe i wiele innych atrakcji. Na zakończenie wakacji odbędzie się festyn - niespodzianka!
Wakacje z kulturą będą trwały przez dwa miesiące (lipiec i sierpień), wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Poniżej zamieszczamy szczegółowy harmonogram spotkań zaplanowanych we wszystkich 3 instytucjach:

Szczegółowy harmonogram zajęć (miejsce, data, godzina, tematyka)

 


Podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego 
im. Alfreda Borkowskiego

17 czerwca 2016 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się uroczyste podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego imienia Alfreda Borkowskiego. Organizatorami konkursu byli: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Związek Literatów na Mazowszu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz Muzeum Historyczne. Patronat nad konkursem objął Starosta Przasnyski.
Celem konkursu było przypomnienie twórczości Alfreda Borkowskiego, lekarza, pisarza i regionalisty, pierwszego prezesa oddziału ciechanowskiego Związku Literatów Polski, ocalanie i utrwalanie wiedzy o przeszłości Mazowsza, integracja środowisk literackich i regionalnych oraz promocja regionu przez sztukę. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie do 15 maja 2016 roku utworu o cechach formalnych znamiennych dla prozy Alfreda Borkowskiego (klechda, legenda, opowiadanie, historia miejscowości, biografia, historia rodziny, opis obyczaju), inspirowanego dziejami Mazowsza.
W przewidzianym terminie na konkurs wpłynęło 9 prac. Jury po przeanalizowaniu nadesłanych utworów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Na uroczystość do Muzeum Historycznego przybyli wszyscy laureaci nagród i wyróżnień, rodzina Alfreda Borkowskiego, członkowie Związku Literatów na Mazowszu, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu reprezentował Ryszard Juklaniuk dyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu. Na zakończenie wszyscy ustawili się do pamiątkowej fotografii.
Zwycięska praca Krzysztofa Martwickiego opublikowana zostanie w "Ciechanowskich Zeszytach Literackich", a wszystkie nagrodzone i wyróżnione teksty będzie można przeczytać w trzecim tomie "Rocznika Przasnyskiego".

 

Galeria zdjęć


Wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Ryszarda Mazurka

W dniu 16 czerwca 2016 r. odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej pt. świata". Na ekspozycji zaprezentowano obrazy autorstwa znanego artysty plastyka, podróżnika - Franciszka Ryszarda Mazurka. Wernisaż rozpoczęły przemówienia dyrektor muzeum Pani Agnieszki Brykner oraz zaproszonych gości: Pana Waldemara Trochimiuka Burmistrza Przasnysza, Pana Trinh Quan attache do spraw Kultury i Prasy Ambasady Wietnamu w Polsce. Następnie głos zabrał autor prac, Pan Franciszek Ryszard Mazurek, który opowiedział gościom o swoich podróżach po świecie, jak również pokłosiu tych podróży, czyli zaprezentowanych na wystawie obrazach. Na koniec uczestnicy spotkania mogli zwiedzić wystawę oraz skosztować przygotowanego dla nich słodko-owocowego poczęstunku.

Franciszek Ryszard Mazurek urodził się w 1951 r. w Wolawcach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie Studium Reklamy w Ciechanowie oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1979 r. uzyskał dyplom. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, autorem wielu wystaw w Polsce i na świecie. Odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi od Prezydenta RP, odznaką"Zasłużony dla Kultury Polskiej" i brązowym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na podsumowanie konkursu literackiego

 


Nowa wystawa czasowa 
"Z plenerów w magicznych zakątkach świata"

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Ryszarda Mazurka "Z plenerów w magicznych zakątkach świata", który odbędzie się w dniu 16 czerwca 2016 r. (czwartek), o godzinie 14.00, w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1.

 


Dzień Dziecka w Muzeum

W środę 1 czerwca 2016 r. gościliśmy w muzeum podopiecznych z Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Przasnyszu wraz z rodzicami, opiekunami i panią Joanną Cieślik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu. Wzięli oni udział w zorganizowanym dla nich przez muzeum Dniu Dziecka. Impreza rozpoczęła się od zwiedzania wystaw, a następnie przy wesołych piosenkach dzieci malowały, rozwiązywały łamigłówki oraz układały puzzle z motywami przasnyskich świątyń i legendy przasnyskiej.
Na koniec otrzymały drobne upominki i słodycze.

Z okazji Dnia Dziecka muzeum odwiedzili również, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krasnosielcu. Dzieci zwiedziły ekspozycje muzealne.

 

Galeria zdjęć


 VI Profilaktyczna Gra Miejska 

W dniu 25 maja odbyła się VI Profilaktyczna Gra Miejska o Puchar Burmistrza Miasta Przasnysz. Organizacją zajęła się Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu oraz Komenda Hufca ZHP w Przasnyszu. Impreza miała na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz poszerzenie wiedzy uczestników na temat instytucji, prowadzących na terenie Przasnysza działania profilaktyczne. W ramach rywalizacji 13 drużyn odwiedziło 22 punkty zadaniowe przygotowane przez różne organizacje i instytucje. W Muzeum Historycznym uczestnicy otrzymali zadania, w których wykazać się mieli znajomością historii miasta i regionu. Po 5- godzinnej rywalizacji, na Rynku Miejskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz występy przasnyskiej grupy PaTPORT i zespołów tanecznych z Jednostki Wojskowej w Przasnyszu. W tegorocznej rozgrywce zwycięzcami okazali się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu - „Wypasione jedyneczki”, a w starszej grupie wiekowej, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu - „Dziupla II.

 

 Galeria zdjęć

 Noc Muzeów 2016

Już po raz kolejny Muzeum Historyczne w Przasnyszu wzięło udział w ogólnopolskiej akcji - Noc Muzeów. W dniu 21 maja 2016 r. od godziny 18.00 można było zwiedzać muzealne ekspozycje, jak również wziąć udział w przygotowanych na ten wieczór atrakcjach.
Początek programu skierowany był do dzieci, dla których pracownicy muzeum przygotowali gry, zabawy oraz warsztaty plastyczne. Wspólnie z rodzicami zwiedzali wystawy, rozwiązując zadanie polegające na odszukiwaniu fragmentów ekspozycji, a następnie układaniu hasła z zebranych liter. Poza zwiedzaniem najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeów wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których mogli stworzyć anioła wg swojego pomysłu, wykorzystując przygotowane dla nich materiały.
Kolejnym punktem programu był koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Przasnyszu. Występy solistów cieszyły się uznaniem publiczności. Występowali oni przy akompaniamencie pana Artura Żuchowskiego, dyrektora szkoły i pana Michała Kaszubowskiego, nauczyciela fortepianu. Podczas koncertu wystąpił również jako solista pan Łukasz Motyka, nauczyciel klarnetu.
Następnym punktem programu był wieczór autorski pani Bożenny Beaty Parzuchowskiej pt. "Mój widnokrąg". Autorka wspólnie z aktorami Teatru Trzech Pokoleń zaprezentowała spektakl słowno-muzyczny wg własnego scenariusza.
Po spektaklu odbyła się promocja książki pani Marii Weroniki Kmoch pt. "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec. Goście, którzy pomimo późnej pory postanowili pozostać z nami, mogli wziąć w interesującej dyskusji, do której zachęcała zebranych autorka książki.
Noc zakończyła projekcja filmów: "Skąd się wzięła aureola" i "Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej", który powstał w ramach projektu Muzeum Utracone sfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej Nocy Muzeów korzystając z przygotowanych atrakcji.

 

Galeria zdjęć


Przasnyski Jarmark Staropolski już za nami

W sobotę 21 maja, po raz czwarty, na rynku miejskim odbył się Przasnyski Jarmark Staropolski.

Impreza rozpoczęła się w południe korowodem dookoła rynku. Korowód prowadził zespół muzyki dawnej, za nim książę Mieszko z Dobrawą i świtą. Do korowodu przyłączyła się przasnyska młodzież ubrana w historyczne stroje oraz goście z pięciu miast – uczestników turnieju miast na Szlaku Książąt Mazowieckich.
W jarmarku wzięli też udział przedstawiciele Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na czele z Prezesem Zarządu Janem Błońskim. MROT w 2015 roku oznakował Szlak Książąt Mazowieckich. Jednakowe tablice informacyjne umiejscowiono we wszystkich miastach na szlaku. W Przasnyszu tablice stanęły w podcieniach Ratusza, na tle pomieszczeń, w których zorganizowana została wystawa stała „Złoty wiek Przasnysza”.
Po oficjalnym otwarciu imprezy dokonanym przez Burmistrza Przasnysza Waldemara Trochimiuka odbyła się inscenizacja chrztu Mieszka I. Tegoroczny jarmark miał przypomnieć wydarzenia sprzed 1050 lat, kiedy Polska przyjęła chrzest. Nawiązywał też do bogatych tradycji rzemieślniczych miasta i chlubnej przeszłości z okresu średniowiecza, kiedy to Przasnysz był trzecim co do wielkości po Warszawie i Płocku miastem na Mazowszu.
Na rynku stanęło historyczne obozowisko z bogatą scenografią, a w nim Dwór Piastowskiego Księcia z salą tronową, średniowiecznymi meblami, sprzętami codziennego użytku i przedmiotami wykorzystanymi w filmie Jerzego Hoffmana pt. „Stara Baśń”. W obozowisku swoje warsztaty prezentowali średniowieczni rzemieślnicy m.in. rogownik, snycerz, rybak, garncarz, witrażysta, tkacz, kowal, jubiler, mincerz. Każdy chętny mógł samodzielnie wybić okolicznościową monetę upamiętniającą jarmark i rocznicę chrztu Polski. Prezentacji dawnych rzemiosł towarzyszyły pokazy żywej historii: inscenizacje średniowiecznego życia, pokazy tańca średniowiecznego, żonglerki flagami, prezentacja średniowiecznych wojów i pokazy walk, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Całość urozmaicały koncerty muzyki średniowiecznej.
Jak to na jarmarkach bywało, rynek wypełnił się stoiskami handlowymi. Były kramy z rękodziełem: rzeźbami, ceramiką, obrazami, haftami, wycinankami, biżuterią, zabawkami, wyrobami z wikliny, słomy i ratanu, potrawami regionalnymi: piwem jałowcowym, wędlinami staropolskimi, serami, miodami, pieczywem. Swoje stoiska przygotowały także szkoły, instytucje kultury, Środowiskowe Domy Samopomocy z Makowa Mazowieckiego, Myszyńca i Przasnysza, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
W programie jarmarku przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych: liczne warsztaty, zabawy, gry. Ogromnym zainteresowaniem, podobnie jak rok temu, cieszyły się klocki MuBaBaO i bajkostwory oraz warsztaty plastyczne polegające na malowaniu gipsowych figurek. Najmłodsi mogli też spróbować swoich sił w średniowiecznych konkurencjach i zawodach.
Tegorocznemu jarmarkowi towarzyszył turniej miast na Szlaku Książąt Mazowieckich. Do Przasnysza przybyli reprezentanci z Sannik, Warki, Zwolenia, Góry Kalwarii i Ostrowi Mazowieckiej. Drużyny rywalizowały ze sobą w: ubijaniu piany na czas, megaskakance, nartach bolimowskich, nawijce oraz piwnej sztafecie. Ta ostatnia konkurencja nawiązywała do bogatych tradycji piwnych Przasnysza. W średniowieczu w Przasnyszu funkcjonowało ponad 120 piwowarów, czterokrotnie więcej niż ze słynącej z tego rzemiosła Warce. Co ciekawe w piwnej sztafecie zarówno Przasnysz jak i Warka zdobyły taką samą liczbę punktów.
Emocjonujące konkurencje zakończyły się następującą klasyfikacją:
I miejsce Sanniki 25 punktów
II miejsce Przasnysz 24 punkty
III miejsce Warka 19 punktów
IV miejsce Zwoleń 18 punktów
V miejsce ex aequo Góra Kalwaria i Ostrów Mazowiecka po 17 punktów
Po dwóch konkursach Przasnysz zgromadził 27 punktów i prowadzi w turnieju.
Kolejne zawody odbędą się 2 lipca w Sannikach, 23 lipca w Ostrowi Mazowieckiej, 20 sierpnia w Warce, 4 września w Zwoleniu, 10 września 2016 w Czersku.
Czwarty Przasnyski Jarmark Staropolski zwieńczyły Noc Muzeów w Muzeum Historycznym i Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Organizatorem Przasnyskiego Jarmarku Staropolskiego był Urząd Miasta Przasnysz, Stowarzyszenie Oświatowe „GRONO” przy Szkole Podstawowej nr 2, Szlak Książąt Mazowieckich, Auto Moto Klub „Rzemieślnik”, Muzeum Historyczne i Miejski Dom Kultury. W jarmarku ciekawą ofertę zaprezentowali uczniowie i nauczyciele przasnyskich szkół podstawowych i gimnazjum, podopieczni i opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu oraz domów zaprzyjaźnionych z Myszyńca i Makowa Mazowieckiego, Muzeum Baśni, Bajek i Opowieści oraz rekonstruktorzy pokazów historycznych.
Burmistrz Przasnysza składa serdeczne podziękowania Wójt Gminy Przasnysz Pani Grażynie Wróblewskiej, która już po raz trzeci nieodpłatnie udostępnia organizatorom jarmarku scenę oraz Państwu Dorocie i Waldemarowi Krynickim z Zajazdu Staropolskiego – tegorocznym sponsorom Jarmarku.
(źródło: Miasto Przasnysz)

 

 Galeria zdjęć

Zaproszenie na Czwarty Przasnyski Jarmark Staropolski

 


Zapraszamy na Noc Muzeów

 


35. rocznica powstania NSZZ RI "Solidarność"

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu od 12 maja 2016 r. można oglądać okolicznościową wystawę poświęconą 35. rocznicy powstania NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Na ekspozycji znalazły się zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki ze zbiorów Józefa Gutowskiego, Edwarda Sucheckiego, Benedykta Pszczółkowskiego, Macieja Kołakowskiego, Mariusza Bondarczuka i Muzeum Historycznego.

 


225. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja 2016 r. w Przasnyszu, odbyły się uroczystości z okazji obchodów Święta Konstytucji. Po Mszy Św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym pw. św. Wojciecha, mieszkańcy w towarzystwie władz samorządowych przeszli na Rynek. Tu okolicznościowe przemówienie wygłosił Pan Waldemar Trochimiuk Burmistrz Przasnysza. Następnie odśpiewano hymn i odczytano Apel Poległych. Uroczystość uświetniły występy Orkiestry Dętej OSP z Przasnysza i Miejskiego Chóru.Uczestnicy uroczystości chętnie zwiedzali wystawy w Muzeum Historycznym.

 

 Galeria zdjęć


Eucharystyczny Ruch Młodych odwiedził muzeum

W sobotę 23 kwietnia 2016 roku, mieliśmy przyjemność gościć w muzeum opiekunów, dzieci oraz młodzież z Eucharystycznego Ruchu Młodych, skupiającego ludzi z różnych miast Polski. Spotkanie odbywało się w ramach Ogólnopolskich Dni Wspólnoty ERM. 
Przed Ratuszem Miejskim w godzinach popołudniowych zebrali się członkowie Wspólnoty, których przywitał Pan Waldemar Trochimiuk Burmistrz Przasnysza. Wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. 
Jednym z punków programu była gra terenowa ulicami Przasnysza, której uczestnicy mieli za zadanie odwiedzić m. in. Kościół św. Wojciecha, Klasztor Pasjonistów, Klasztor Sióstr Kapucynek i Ratusz. Zwiedzanie muzeum i muzealnych ekspozycji zakończyło wizytę członków ERM na rynku miejskim.

 

Galeria zdjęć


Święci i ich symbole - nowa lekcja muzealna

Zapraszamy do udziału w nowej lekcji muzealnej Święci i ich symbole, która ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat świętych patronów, ich biografii oraz przedstawień ikonograficznych.

Lekcja adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Lekcja jest bezpłatna.

 "Świat Eugeniusza M." - fotoreportaż z wernisażu wystawy

W sobotę 16 kwietnia 2016 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy czasowej "Świat Eugeniusza M.". Wystawa malarstwa i rzeźby ceramicznej.
Otwarcie wystawy rozpoczęła dyrektor muzeum pani Agnieszka Brykner, która przywitała gości oraz opowiedziała o autorze prac. Na wernisaż przybyła rodzina artysty i przedstawiciela środowisk twórczych z różnych miast Polski m. in. z Olsztyna, Warszawy, Łomży, Ostrołęki. W dalszej części uroczystości odbył się koncert pana Pawła Roka, który zagrał na wiolonczeli. Uzupełnieniem części wstępnej była recytacja wierszy o artyście i jego twórczości w wykonaniu członków przasnyskiej grupy poetyckiej TARAS pani Bożenny Parzuchowskiej i pana Grzegorza Jasińskiego oraz uczennic Emilii Goździewskiej i Klaudii Safirowicz (LO im. KEN w Przasnyszu) i Natalii Gadomskiej (Publiczne Gimnazjum w Przasnyszu).
Mieliśmy ogromną przyjemność gościć podczas wernisażu Pana Eugeniusza Molskiego oraz jego syna Radosława, którzy przyjechali do nas z Nowego Wiśnicza. Pan Eugeniusz opowiedział o swojej twórczości.

Prezentowana wystawa została przywieziona z Norwegii, gdzie była eksponowana w Muzeum Reidera Berga w Stavanger i Galerii Sztuki w Sandes. Obejmuje prace powstałe od czasu ukończenia przez autora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Technika prac jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu możemy obejrzeć zarówno malarstwo olejne, akryl, malarstwo na metalu, jak również rzeźbę ceramiczną. Motywem dominującym są kompozycje figuralne, w tym tematy sakralne.

 

Galeria zdjęć


 Zapraszamy na spacer po Przasnyszu

 


 "Świat Eugeniusza M."- wernisaż wystawy

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Świat Eugeniusza M." malarstwo, rzeźba ceramiczna z cyklu "Molski w Muzeum", który odbędzie się 16 kwietnia 2016 r. (sobota) o godzinie 16.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1 (Ratusz).

Eugeniusz Molski urodził się w 1942 roku w Bagienicach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, gdzie pracował do roku 2006. Jest artystą wszechstronnym, który uprawia wiele rodzajów sztuk plastycznych: rzeźbę, ceramikę, malarstwo, w tym malarstwo ścienne. Brał udział w ponad 200 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, a jego prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów krajowych i zagranicznych.

 


X Mazowiecki Konkurs Literacki
pod hasłem:"Jakie społeczeństwo - taka literatura czyli współczesność w zwierciadle satyry"

 

 

 


Życzenia Wielkanocne

 


Zakończyliśmy wielkanocne warsztaty

We wtorek 22 marca 2016 zakończyliśmy tegoroczne warsztaty wielkanocne. Podczas zajęć, które trwały od 2 marca, uczestnicy wykonywali wielkanocne ozdoby oraz poznawali zwyczaje i obrzędy towarzyszące świętom Wielkiej Nocy. W warsztatach wzięli udział uczniowie z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum z terenu całego powiatu oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu.

Uczestnicy warsztatów przy pomocy przygotowanych przez nas materiałów, narzędzi oraz szablonów, wykonywali samodzielnie wielkanocnego królika, który jak zapewniali będzie ozdobą ich świątecznych koszyczków i stołów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i życzymy wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

 

Galeria zdjęć


Niedzielne warsztaty w muzeum

W niedzielę  13 marca 2016 r. w muzeum odbyły się warsztaty rękodzieła. W tym roku w spotkaniu wzięły udział Panie z Kurpiowskiego Koła Biblioteki, działającego przy MGBP w Chorzelach Filia w Zarębach, seniorzy oraz rodziny z dziećmi. Uczestnicy warsztatów mogli samodzielnie wykonać ozdoby na stół wielkanocny m. in. palmy z bibuły, pisanki, zajączki, wiosenne koszyczki i in. Dziękujemy wszystkim przybyłym za miłą, rodzinną atmosferę.

 

Galeria zdjęć


Warsztaty Wielkanocne w muzeum

Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Biblioteka Pedagogiczna w Przasnyszu, Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu oraz Rada Seniorów Miasta Przasnysz, zapraszają na Warsztaty rękodzieła, ozdoby na wielkanocny stół z udziałem Pań z Kurpiowskiego Koła Biblioteki, działającego przy MGBP w Chorzelach Filia w Zarębach. 
Warsztaty odbędą się w niedzielę, 13 marca 2016 r., w godzinach od 12.00 do 15.00 w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, przy ul. Rynek 1 (Ratusz).

 Pierwsze w tym roku Wielkanocne Warsztaty

We wtorek 2 marca 2016 r. Muzeum Historyczne w Przasnyszu gościło dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rostkowie. Dzieci wzięły udział w pierwszych w tym roku zajęciach warsztatowych, przygotowanych z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Po wysłuchaniu pogadanki o świątecznych tradycjach, z przygotowanych zestawów uczestnicy warsztatów wyczarowali wielkanocne króliczki. Wizyta w muzeum zakończyła się zwiedzaniem wystawy o Straży Granicznej. Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za mile spędzony czas.

 

 Galeria zdjęć


Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Muzeum

Od roku 2011 w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasze muzeum już po raz kolejny wzięło udział w obchodach, mających na celu upamiętnienie żołnierzy podziemia niepodległościowego działających na naszym terenie. 
W dniu 1 marca 2016 roku odbyło się w muzeum spotkanie z dr. Krzysztofem Kacprzakiem, który wygłosił wykład pt. "Kim byli partyzanci?". W wydarzeniu wzięli udział m. in. pani Hanna Długoszewska-Nadratowska dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, pan dr Antoni Krzysztof Sobczak zastępca dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, pan płk Wiesław Bartkowicz i żołnierze z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, pan dr Radosław Waleszczak dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu, pani Hanna Tomaszewska zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Przasnyszu, pan Krzysztof Gadomski dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, pani Ewa Żbikowska kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu, mieszkańcy Przasnysza i okolic oraz dzieci i młodzież z przasnyskich szkół wraz z wychowawcami.

 

 Galeria zdjęć

O wielkanocnych tradycjach w Muzeum

Już od 2 marca (środa) 2016 roku, rozpoczynają się warsztaty wielkanocne w muzeum. Uczestnicy warsztatów, podczas pierwszej części zajęć - teoretycznej - będą poznawali tradycje związane ze świętami wielkanocnymi. Druga część to zajęcia praktyczne, na których wykonywać będą króliczka do wielkanocnego koszyka. Serdecznie zapraszamy!

 


 II Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej

W niedzielę 28 lutego 2016 roku, odbył się II Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej. Uczestnicy rajdu przeszli trasę: Święte Miejsce - Grabowo - Góry Karwackie - Bartniki - Wandolin - Zawadki - Karwacz. Po symbolicznym postawieniu krzyża na cmentarzu karwackim mogli skosztować specjałów kuchni polowej i ogrzać się przy ognisku.Kolejnym punktem programu była konferencja historyczna, która rozpoczęła się około godziny 15.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Podczas konferencji trzech prelegentów wygłosiło wykłady na następujące tematy: Jakub Wojewoda: Polacy w armiach zaborczych - zapomniane ofiary Wielkiej Wojny; Radosław Waleszczak: Rosjanie (prawosławni) na Północnym Mazowszu w XX w.; Jacek Furmańczyk: Armia niemiecka pod Przasnyszem 1914/15 - rodzaje i typy wojsk, dowództwo, pochodzenie i skład narodowościowy.

Ponadto uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę przygotowaną z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

 Galeria zdjęć


Za nami pierwsze spotkanie z cyklu: Przasnyskie Spotkania Muzealne Historia i Pamięć

W piątek 26 lutego 2016 roku, odbyło się I Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć. Poświęcone zostało Stanisławowi Chełchowskiemu, który był jedną z najwybitniejszych postaci życia społecznego, gospodarczego i naukowego przełomu XIX i XX wieku, właścicielem majątków Chojnowo i Miłoszewiec Kmiecy. Podczas spotkania zebrani goście mogli wysłuchać prelekcji p. Piotra Kaszubowskiego pt. "Dwór w Chojnowie jako ośrodek myśli naukowo-badawczej", wzbogaconej recytacją wierszy przez p. Annę Jelińską i p. Grzegorza Jasińskiego oraz zwiedzić wystawę zorganizowaną z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Chełchowskiego. Na zakończenie spotkania wystąpił p. Wojciech Marek Brzeziński wójt Gminy Czernice Borowe, który opowiedział o planach dotyczących przyszłości, niedawno odrestaurowanego dworku w Chojnowie.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy, na której zaprezentowano fotografie rodziny Chełchowskich, dokumenty oraz materiały dotyczące m. in. działalności naukowej Stanisława Chełchowskiego i osób z nim związanych.

 

 Galeria zdjęć


Kim byli partyzanci? - wykład dr Krzysztofa Kacprzaka

Burmistrz Miasta Przasnysz oraz Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu zapraszają na wykład dr. Krzysztofa Kacprzaka pt. Kim byli partyzanci? Spotkanie odbędzie się w dniu 1 marca 2016 r. (wtorek) o godz. 12.00 w muzeum w Przasnyszu przy ul. Rynek 1.

 


II Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej - zaproszenie

Zapraszamy 28 lutego 2016 r. na II Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej. W programie m. in. Msza św. w Świętym Miejscu, przemarsz trasą Święte Miejsce - Karwacz, zakończony ogniskiem i poczęstunkiem.
O godzinie 15.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu rozpocznie się konferencja historyczna na tematy poświęcone I wojnie światowej.

 


I Przasnyskie Spotkanie Muzealne - zaproszenie

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na I Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć.Spotkanie odbędzie się w dniu 26 lutego 2016 r (piątek) o godz. 17.00 w muzeum przy ul. Rynek 1. Tematem spotkania będzie Dwór w Chojnowie jako ośrodek myśli naukowo-badawczej. W programie przewidziano m. in. prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną oraz zwiedzanie wystawy okolicznościowej z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Chełchowskiego.

 Ferie w Muzeum - podsumowanie

W dniu 11 lutego zakończyły się ferie zimowe w muzeum. W zajęciach przygotowanych przez pracowników muzeum wzięło udział 60 uczestników. Dzieci zwiedzały ekspozycje muzealne, a także brały udział w grach i zabawach edukacyjnych. Podczas zimowych spotkań poznały życie codzienne w średniowiecznym mieście, uczyły się pisać gęsim piórem, wzięły udział w wycieczce po mieście poznając gotyckie ślady przeszłości. Ostatni dzień zajęć wypełniła wspólna zabawa, polegająca na wykonywaniu zadań związanych z grą "Tajemnicze pogranicze", która przygotowana była w oparciu o wystawę czasową o Straży Granicznej. Podczas gry dzieci wykazywały się różnymi umiejętnościami sprawdzającymi ich pamięć, wiedzę, sprawność, odwagę, spostrzegawczość i wytrwałość. Po zaliczeniu zadań otrzymały Paszport Młodego Podróżnika oraz nagrody. Z propozycji naszych spotkań skorzystały miejscowe dzieci oraz te, które przyjechały na ten czas do swoich rodzin, uczestnicy ferii w Językowej Szkole Podstawowej Nr 5 w Przasnyszu i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu Fili Nr 1 i Nr 2. Dziękujemy wszystkim dzieciom i opiekunom za udział w zajęciach i wspólną zabawę.

 

 Galeria zdjęć


Ferie w Muzeum

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat na ferie zimowe do Muzeum. W programie gry, zabawy, projekcje filmów, wycieczki. 
Osoby zainteresowane naszą ofertą, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem zajęć oraz oświadczeniem dla rodziców, które znajdują się na stronie internetowej muzeum w zakładce Edukacja/Warsztaty.

 


II OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI IM. ALFREDA BORKOWSKIEGO „OPOWIEŚCI Z RODZINNYCH STRON”

 

1.Cel konkursu:

- przypomnienie twórczości Alfreda Borkowskiego (15 VI 1930 – 12 II 2012), lekarza, pisarza i społecznika, związanego z ziemią przasnyską i ciechanowską.

Alfred Borkowski urodził się w Mchowie pod Przasnyszem, w Przasnyszu kończył szkołę podstawową i średnią, a w Ciechanowie przez wiele lat mieszkał, pracował i tworzył. Spoczywa na zabytkowym cmentarzu przy ul. Płońskiej. Był autorem ponad trzydziestu książek prozatorskich, gł. o tematyce regionalnej oraz jedenastu zbiorów poezji.

- ocalanie i utrwalanie wiedzy o przeszłości Mazowsza.

- integracja środowisk literackich i regionalnych.

- promocja regionu przez sztukę.

2. Konkurs adresowany jest do osób nie zrzeszonych lub będących członkami związków twórczych, piszących w języku polskim.

3. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie do 15 maja 2016 r., na adres organizatora jednego utworu o cechach formalnych znamiennych dla prozy Alfreda Borkowskiego (klechda, legenda, opowiadanie, historia miejscowości, biografia, historia rodziny, opis obyczaju), o objętości do 10 stron standardowego maszynopisu, inspirowanego dziejami Mazowsza, nigdzie wcześniej nie publikowanego i nie nagradzanego. Utwór należy przesłać w trzech egzemplarzach, w formie maszynopisu lub wydruku komputerowego, z dopiskiem na kopercie: Opowieści z rodzinnych stron. W przypadku przesłania wydruku komputerowego należy dołączyć płytę CD lub DVD z zapisanym tekstem.

5. Każdy utwór należy opatrzyć godłem, dołączyć zamkniętą kopertę, opatrzoną takim samym pseudonimem, zawierającą dane o autorze: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres i telefon kontaktowy.

6. Prace konkursowe ocenia powołane przez organizatorów Jury, w skład którego wchodzą pisarze, historycy i regionaliści. Prace nie spełniające wymogów regulaminu nie będą uwzględniane w konkursie.

7. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów i sponsorów. O wynikach zostaną poinformowane tylko osoby nagrodzone.

8. Organizatorzy nie wysyłają nagród. Nagrody mogą odebrać laureaci lub upoważnione przez nich osoby przez trzy miesiące po ogłoszeniu wyników. Po tym terminie nagrody przechodzą na rzecz organizatorów.

9. Ogłoszenie wyników, uhonorowanie laureatów oraz prezentacja nagrodzonych utworów nastąpi 15 czerwca 2016 r. w rocznicę urodzin Alfreda Borkowskiego w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

10. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac i kosztów przejazdu.

11. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do druku wybranych utworów w „Roczniku Przasnyskim”, „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” oraz do cytowania ich w mediach, bez dodatkowej zgody na nieodpłatną publikację.

11. Utwory należy nadesłać na adres:

Piotr Kaszubowski

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

ul. Joselewicza 10, 06-300 Przasnysz

tel. 798 041 801, e–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat:

Starosta Przasnyski

Organizatorzy:

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej

Związek Literatów na Mazowszu

Muzeum Historyczne w Przasnyszu


Wernisaż wystawy "Straż Graniczna na Mazowszu - historia 
i współczesność"

W piątek 22 stycznia 2016 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy poświęconej Straży Granicznej na Mazowszu. Wystawę uroczyście otworzyli: Waldemar Trochimiuk Burmistrz Miasta Przasnysz, w imieniu Dyrektora Muzeum Historycznego w Przasnyszu Anna Krzykowska - pracownik muzeum, płk SG Adam Pacuk Zastępca Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, dr Antoni Krzysztof Sobczak Zastępca Dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. 

Podczas inauguracji wystawy głos zabrał pan Waldemar Bocheński Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych.
W wernisażu wzięli udział m. in. pani Maria Rubas Wiceprezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, przedstawiciele władz miasta, pracownicy i funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komendy Głównej Straży Granicznej, pracownicy Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury i oświaty w Przasnyszu, mieszkańcy Przasnysza i okolic oraz uczniowie klas mundurowych z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu z wychowawcami.

Ekspozycja poświęcona jest historii formacji granicznych w latach 1928 - 1939, które chroniły granicę polsko-niemiecką na odcinku z Prusami Wschodnimi. Wystawę zamykają plansze ze zdjęciami, na których przedstawiona jest współczesna, codzienna praca funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na ekspozycję składają się plansze, fotografie, dokumenty oraz obiekty zabytkowe m. in. broń i odznaczenia.

Historię inspektoratów Straży Granicznej w okresie międzywojennym, oprowadzając po ekspozycji przedstawił pan dr Antoni Krzysztof Sobczak. Współczesną służbę i działania straży przybliżył pan płk SG Adam Pacuk oraz funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie we współpracy z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Wystawę można zwiedzać do końca marca 2016 r.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy

 


 Świąteczne życzenia

 


Warsztaty Bożonarodzeniowe "Jest taki dzień..."

W okresie od 1 do 22 grudnia 2015 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pod nazwą "Jest taki dzień...". W zajęciach wzięli udział uczniowie z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum. W tych dniach muzeum odwiedziło 264 osób zarówno z Przasnysza, jak i okolic. W czasie warsztatów uczniowie poznawali obrzędy i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, wykonywali ozdoby choinkowe z opłatka oraz wspólnie kolędowali.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach warsztatowych i życzymy Wesołych Świąt.

 

 Galeria zdjęć


X Gala wręczenia medali Stanisława Ostoja-Kotkowskiego - fotorelacja

 

 Galeria zdjęćSpotkanie wigilijne

Spotkanie wigilijne mieszkańców Przasnysza to już tradycja w naszym mieście. Po raz trzeci odbyło się przy świątecznej choince na Rynku Miejskim, w sobotnie popołudnie 19 grudnia.
Przed ratuszem zebrało się wielu mieszkańców, których powitał serdecznie Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk. Fragment pisma świętego o narodzeniu Jezusa odczytał Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha ks. prałat Andrzej Maciejewski i pobłogosławił opłatki.

Świąteczne życzenia złożył Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jeronim, Przewodnicząca Rady Seniorów Halina Fabrykiewicz oraz Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Maria Tubis. Chwilę później uczestnicy spotkania dzielili się opłatkiem składając sobie serdeczne i radosne życzenia świąteczne i noworoczne.

Po życzeniach na ręce Burmistrza Przasnysza harcerze przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju. Wszyscy chętni mogli zapalić swoje świece od światełka, które przemierzając długą drogę z Betlejem trafiło do Przasnysza.

Na wszystkich zebranych czekał stół z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami. Nie zabrakło też świąteczno-noworocznych upominków, mieszkańcy otrzymali od Burmistrza kalendarze planszowe na 2016 rok.

W czasie spotkania najpiękniejsze polskie kolędy śpiewali i grali: Ala i Joanna Michalak oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Atrakcją przygotowaną po raz trzeci na przasnyskim rynku była szopka Bożonarodzeniowa w podcieniach. Znalazły się w niej żłóbek z nowonarodzonym Jezusem otoczony przez Maryję, Józefa, trzech króli i pasterzy. W szopce zamieszkały także żywe zwierzęta, które wzbudzały ogromną ciekawość i entuzjazm najmłodszych mieszkańców Przasnysza.

Spotkaniu tradycyjnie towarzyszyła ciepła, serdeczna atmosfera.

Źródło: Urząd Miasta w Przasnyszu

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na X Galę wręczenia Medali im. Stanisława Ostoja-Kotkowskiego

 


Konferencja dla Seniorów w Muzeum

W poniedziałek 7 grudnia 2015 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się konferencja w ramach projektu "Seniorzy mają głos" realizowanego przez Fundację Przasnyską.
W spotkaniu udział wzięli seniorzy z Przasnysza, Makowa Mazowieckiego i Pułtuska, wraz z samorządowcami ze swoich miejscowości. Podczas konferencji podejmowano różne tematy związane m. in. z aktywnością osób starszych w społecznościach, współpracą z samorządem oraz potrzebach seniorów.
Wydarzenie było finansowane  ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020.

 

 Galeria zdjęć


Mikołajkowa Fabryka Ozdób i Motomikołaje

W niedzielę 6 grudnia 2015 roku na rynku miejskim i w muzeum przasnyskim obchodzono dzień św. Mikołaja. Zorganizowano w związku z tym wiele atrakcji dla dzieci. W muzeum otwarto Mikołajkową Fabrykę Ozdób, gdzie przygotowywano świąteczne ozdoby m. in. bałwanki, choinki oraz bombki z opłatka zwane światami. Znajdował się tam również punkt pisania listów do św. Mikołaja. 
Na rynku w oczekiwaniu na przyjazd Mikołaja można było obejrzeć animacje taneczne, posłuchać występów lokalnych wokalistów, odwiedzić świąteczny kiermasz oraz wykonać łańcuch na choinkę. 
Wspólna zabawa miała też szczytny cel, dochód z imprezy zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Oliwki z Przasnysza.
Organizatorzy:
Honorowy Patronat: Burmistrz Miasta Przasnysz
Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu
Biblioteka Pedagogiczna w Przasnyszu
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Auto Moto Klub Rzemieślnik w Przasnyszu

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na Mikołajki

 

 


Zaproszenie na Warsztaty Bożonarodzeniowe

 


Finał IX Mazowieckiego Konkursu Literackiego

W dniu 14 listopada 2015 roku w muzeum odbyło się spotkanie finałowe IX Mazowieckiego Konkursu Literackiego, który w tym roku ogłoszony był pod hasłem "... z przypowieści jedno proste słowo". Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były słowa zaczerpnięte z jednego z wierszy ks. Jana Twardowskiego, wybitnego poety, którego twórczość traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez: p. Agnieszkę Brykner - dyrektora muzeum oraz p. Bożennę Parzuchowską - przewodniczącą Koła Miłośników Sztuki TARAS, koordynator konkursu. 
W poczuciu solidarności z mieszkańcami Francji, zebrani uczcili minutą ciszy ofiary zamachu w Paryżu. 
W dalszej części uroczystości nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu, które odczytała p. Teresa Kupiszewska - członek jury, oraz rozdanie nagród.

Skład jury: dr Dorota Czyż, Janina Janakakos-Szymańska, Piotr Kaszubowski, Teresa Kupiszewska, Bożenna Parzuchowska - sekretarz jury

W kategorii POEZJA:

 I miejsce - Rafał Jaworski (Tychy)
II miejsca: Natalia Borowska (Wałcz), ks. Wacław Buryła (Krośnice)
III miejsca: Sylwia Jaskóła (Lubliniec), Zofia Litwinowicz (Bydgoszcz)

Wyróżnienia otrzymali: Grzegorz Berny (Gdynia), Tadeusz Dejnecki (Płock), Janusz Eksner (Warszawa), Grażyna Elżbieta Fotek (Wrocław), Agnieszka Kostuch (Trzebinia), Krzysztof Kowalski (Mława), Adam Ladziński (Pułtusk), Wiesław Janusz Mikulski (Ostrołęka), Krzysztof Olech (Mława), Wojciech Ostrowski (Przasnysz), Kinga Pac (Warszawa), Katarzyna Przybyła (Warszawa), Stanisław Radomski (Przasnysz), Maria Stefanik (Żarnowiec), Adam Wojciech Stępiński (Warszawa), Krystyna Zając (Strzegowo)

Nagrody specjalne:

Beata Gruszecka - Małek
Beata Wyczałek (USA)

Kwalifikacje do druku: Maria Krystyna Dłuska, Janusz Dylewski, Krystyna Gudel, Natalia Dziadosz, Anna Humięcka, Piotr Koprowski, Zygmunt Królak, Waldemar Maziński, Agnieszka Maj, Janina Żaneta Mikulska, Joanna Pisarska, Tadeusz Skwarczyński, Adam Bolesław Wierzbicki, Eugenia Zawidzka.

W kategorii PROZA:

 I miejsce - nie przyznano
II miejsca: Rafał Jaworski (Tychy), Krystyna Sztramska (Działdowo)
III miejsce - Marlena Makiel-Hędrzak (Buków)

Wyróżnienie:

Leonard Jaworski (Szczecinek)

 Nagrody specjalne:

Wieńczysław Polaczek (Tarnów)
Jan Chmielewski (Przasnysz)

Kwalifikacje do druku: Krystyna Gudel (Suchowola), Elżbieta Dobkowska (Ostrołęka).

Nagrody dla laureatów wręczyli: Agnieszka Brykner - dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Krzysztof Gadomski - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu oraz Piotr Kaszubowski - prezes TPZP.

Całość spotkania dopełniła część artystyczna w postaci montażu słowno - muzycznego w reżyserii Bożenny Parzuchowskiej w wykonaniu aktorów amatorskiego Teatru Trzech Pokoleń, którzy przedstawili wybrane utwory uczestników konkursu i kilku autorów lokalnych.

Wystąpili: Elżbieta Kaszubowska, Andrzej Czaplicki, Bartosz Jakóbiak, Wiesław Wróblewski, Krystyna Sawicka, Adam Sawicki, Grażyna Niedziałek, Anna Parzuchowska, Wiktoria Amenda, Grzegorz Jasiński, Barbara Wójcicka, Wojciech Ostrowski i Bożenna Parzuchowska.

Podczas spotkania miała też miejsce promocja książki pt. "... z przypowieści jedno proste słowo", zbioru pokonkursowego wydanego przez TPZP i Koło Miłośników Sztuki TARAS, na której zaprezentowano wybrane utwory uczestników konkursu oraz miejscowych poetów.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia ekspozycji muzealnych: wystawy czasowej "Malarstwo, grafika i rzeźba w zbiorach muzeum" i wystawy stałej "Złoty wiek Przasnysza".
Dla gości został również przygotowany słodki poczęstunek.
Zakończenie finałowego spotkania nastąpiło w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, gdzie następnie udali się laureaci konkursu, przedstawiciele organizatorów, sponsorów i aktorów Teatru Trzech Pokoleń.

Organizator konkursu:

Koło Miłośników Sztuki TARAS

Współorganizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu, Miejski Dom Kultury w Przasnyszu, Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Związek Literatów na Mazowszu, Oddział Ciechanowski Stowarzyszenia Autorów Polskich, Ostrołęcki Klub Literacki OsKaL.

Patronat nad konkursem sprawowali:

Starosta Powiatu Przasnyskiego - Zenon Szczepankowski
Burmistrz Miasta Przasnysz - Waldemar Trochimiuk

 

Galeria zdjęć


 Zaproszenie na Finał IX Mazowieckiego Konkursu Literackiego

 Złoty wiek Przasnysza - nowa wystawa w Muzeum

Od dnia 16 października 2015 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu otwarta jest wystawa stała "Złoty wiek Przasnysza". Zapraszamy wszystkich do zwiedzania ekspozycji oraz obejrzenia filmu promującego wystawę, który znajduje się na stronie muzeum w zakładce Projekty z RPO WM - Materiały Promocyjne lub na kanale youtube pod linkiem: 
https://youtu.be/fi-3eHtZWZw

 


Wernisaż wystawy "Tu zaszła zmiana. Przasnyski Plener Malarski im. Stanisława Ostoja - Kotkowskiego" oraz aukcja charytatywna

W sobotę 24 października 2015 r. w muzeum odbyło się otwarcie wystawy "Tu zaszła zmiana. Przasnyski Plener Malarski im. Stanisława Ostoja-Kotkowskiego". Na wystawie zaprezentowano obrazy, które powstały podczas pleneru malarskiego zrealizowanego w ramach grantu uzyskanego przez muzeum w II Edycji Konkursu Grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam" zorganizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK im. Stefana Bryły przy współpracy z Bankiem Zachodnim WBK.

Wernisaż rozpoczęła dyrektor muzeum, która przedstawiła autorów prac oraz podziękowała im za udział w plenerze. Kolejnym punktem programu była aukcja charytatywna, która odbyła się na piętrze muzeum. Licytację poprowadził pan Lech Smoliński, który niczym zawodowy aukcjoner zachęcał do zakupu obrazów. Podczas aukcji znakomitą oprawę muzyczną zapewnili państwo Swietłana i Juliusz Jakóbiak oraz Aleksandra Marcińczyk i Natalia Przybysławska należące do koła muzycznego przy Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, które prowadzi pan Marek Karolski. Uczestnicy spotkania mogli też posłuchać wierszy pani Barbary Sitek - Wyrębek w jej osobistej aranżacji. Licytacja obrazów przyniosła dochód w kwocie 1800 zł, który w całości zostanie przekazany na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu.
Dziękujemy wszystkim, którzy sobotni wieczór postanowili spędzić w muzeum, biorąc udział w wernisażu wystawy, koncercie i aukcji.

Autorzy obrazów:
Monika Goździewska
Jarosław Kościuk
Andrzej Lesiński
Edyta Lisiewska
Alicja Małkowska
Krzysztof Miecznikowski
Marianna Olkowska
Robert Olszak
Julita Smolińska
Patrycja Stryjewska

 

 Galeria zdjęć


Finisaż wystawy "Huculszczyzna. Obraz zatrzymany"

W piątek 23 października 2015 r. w muzeum miał miejsce finisaż wystawy Huculszcyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszcyzny w archiwaliach i fotografiach z XIX i XX wieku.
Podczas spotkania wysłuchaliśmy prelekcji pt. Huculszczyzna - bliska egzotyka pani etnograf Joanny Bartuszek, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, autorki scenariusza wystawy. Prelekcji towarzyszyła prezentacja zdjęć przedstawiających wizerunki Hucułów i Huculszczyzny. Dodatkową atrakcją finisażu była projekcja filmu pt. Ja, Hucuł - opowieść z Karpat Wschodnich z 2004 roku w reżyserii Jerzego Kołodziejczyka.
W finisażu udział wzięła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu oraz mieszkańcy Przasnysza i okolic.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy poplenerowej i aukcję charytatywną

 


Przed nami finisaż wystawy " Huculszczyzna. Obraz zatrzymany"

 


Wernisaż wystawy stałej "Złoty wiek Przasnysza" 

W piątek 16 października 2015 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy dla dzieci, która powstała w ramach projektu: "Poszerzenie oferty kulturalnej Muzeum Historycznego poprzez organizację stałej ekspozycji "Złoty wiek Przasnysza" współfinansowanego z RPO WM 2007-2013 Priorytet VI Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji, Działanie 6.1 Kultura.
Wystawa opowiada o czasach świetności Przasnysza w XV i XVI wieku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, multimedialnych technik ekspozycyjnych, najmłodsi odbiorcy będą mogli korzystać z ciekawej i angażującej formy edukacji historycznej. 
Wernisaż rozpoczął się od przedstawienia przez dyrektora placówki - Agnieszkę Brykner- prezentacji multimedialnej pokazującej dotychczasową ofertę Muzeum. Zaprezentowany został też spot promocyjny nowej wystawy. 
Podczas wernisażu głos zabrali: Waldemar Trochimiuk Burmistrz Miasta Przasnysz, Wiesława Helwak Zastępca Burmistrza Miasta Przasnysz oraz Daniel Sukniewicz koordynator projektu Szlak Książąt Mazowieckich. Nie zabrakło też podziękowań dla wszystkich, dzięki którym nowa wystawa mogła powstać. Szczególne podziękowania za merytoryczną i techniczną pomoc przy realizacji wystawy Dyrektor Muzeum złożyła Michałowi Helwakowi Prezesowi Fundacji Przasnyskiej, która wraz z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie była formalnym partnerem projektu. 
Po zwiedzaniu wystawy uczestnicy wernisażu zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego dzielono się wrażeniami i opiniami na jej temat.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy Złoty wiek Przasnysza

 


Plener malarski w Muzeum

W niedzielę 4 października w Muzeum Historycznym rozpoczęła się realizacja projektu pt. "Tu zaszła zmiana. Przasnyski Plener Malarski im. Stanisława Ostoja-Kotkowskiego". Przez trzy dni dziesięcioro uczestników - artystów tworzyło po dwie prace w technice olejnej. W plenerze wzięli udział zarówno doświadczeni twórcy, jak i amatorzy, co zaowocowało wzajemną współpracą i powstaniem interesujących prac. W tematyce obrazów przeważa krajobraz i architektura Przasnysza, ale nie brakuje też motywów zwierzęcych i martwej natury. W październiku zostanie zorganizowana  wystawa powstałych prac oraz aukcja charytatywna na rzecz osób niepełnosprawnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za zaangażowanie i przekazanie swoich obrazów do zbiorów muzeum i na organizowaną aukcję.

 

Galeria zdjęćMuzeum otrzymało grant na projekt 
pt."Tu zaszła zmiana. Przasnyski Plener Malarski im. Stanisława Ostoja-Kotkowskiego"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zostało laureatem drugiej edycji Konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam" zorganizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK im. Stefana Bryły przy współpracy z Bankiem Zachodnim WBK. Konkurs polegał na wyborze najciekawszych inicjatyw społecznych przygotowanych przez podmioty je realizujące i przyznaniu najlepszym z nich wsparcia finansowego w postaci grantu na realizację podjętych działań. Jury zdecydowało, że granty finansowe otrzyma 300 pomysłów spośród 2224 złożonych wniosków. Muzeum otrzymało grant na realizację projektu pt. "Tu zaszła zmiana. Przasnyski Plener Malarski im. Stanisława Ostoja-Kotkowskiego". W dniu 16 września w atrium budynku Senator w Warszawie odbyła się finałowa gala programu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam", podczas której zwycięzcom wręczone zostały granty.

 


Spotkanie autorskie z Piotrem Gursztynem

W dniu 17 września 2015 r. w muzeum odbyło się spotkanie autorskie Piotra Gursztyna , na którym przedstawił swoją publikację "Rzeź Woli". Piotr Gursztyn to wieloletni dziennikarz prasowy i telewizyjny, z wykształcenia historyk. Jego książka to pierwsza, syntetyczna próba opisu niemieckiej zbrodni ludobójstwa na mieszkańcach warszawskiej dzielnicy Wola w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. Podczas spotkania autor omówił problematykę eksterminacji, ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego, a następnie odpowiadał na pytania uczestników prelekcji. Na zakończenie można było nabyć omawianą publikację wraz z dedykacją autora.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na spotkanie z Piotrem Gursztynem

 


Gra Miejska w Muzeum

W sobotę 12 września w ramach Festiwalu Fabryka Światła została zorganizowana Gra Miejska "W poszukiwaniu skarbów grodu Przaśnika". Do gry zgłosiło się 8 zespołów, rywalizujących ze sobą w dwóch grupach wiekowych (7-12 lat, 13-19 lat). Muzeum Historyczne w Przasnyszu jako jeden ze współorganizatorów gry (obok MDK, MBP, BP i TPZP), przygotowało dla uczestników dwa zestawy pytań dotyczące zagadnień regionalnych. Po udzieleniu odpowiedzi gracze otrzymywali wskazówkę, która miała im pomóc odnaleźć jeden ze skarbów grodu Przaśnika, ukryty w muzeum. Poszukiwania dla wszystkich grup zakończyły się sukcesem.. Około godziny 14.00 nastąpiło odczytanie wyników i ogłoszono zwycięzców Gry Miejskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

 

 Galeria zdjęć


Fotoreportaż z Festiwalu Fabryka Światła w Przasnyszu

 

Galeria zdjęć


REGULAMIN GRY MIEJSKIEJ

W poszukiwaniu skarbów grodu Przaśnika”

w ramach II Festiwalu Fabryka światła

12 września 2015 r.

 

§ 1. Organizatorzy

1. Organizatorami gry miejskiej „W poszukiwaniu skarbów grodu Przaśnika” (zwanej dalej „Grą”), rozgrywanej 12 września 2015 r. w Przasnyszu są:

Miasto Przasnysz

Mazowiecki Instytut Kultury

Miejski Dom Kultury w Przasnyszu

Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu

Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce Filia w Przasnyszu

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

w dalszej części Regulaminu nazywani Organizatorami.

2. Fundatorem nagród jest Miasto Przasnysz.

3. W Grze mogą brać udział uczestnicy w dwóch kategoriach wiekowych:

- dzieci (7-12 lat)

- młodzież (13-19 lat).

Uczestnicy dobierają się w zespoły w swoich kategoriach wiekowych.

§ 2. Zasady Gry

1. Gra zostanie przeprowadzona w sobotę 12 września 2015 r. w godz. 11-14 na terenie miasta Przasnysz.

2. Celem uczestników Gry jest przejście całej trasy, rozwiązanie wszystkim zadań w jak najkrótszym czasie. Szczegóły realizacji tych celów zostaną podane uczestnikom Gry przed jej rozpoczęciem.

3. W Grze uczestniczy maksymalnie 6 Zespołów – po 3 dla każdej grupy wiekowej.

4. Warunkiem udziału w Grze jest rejestracja Zespołu liczącego 4 osoby. W grupie wiekowej 7-12 lat dodatkowo bierze udział osoba dorosła – opiekun grupy. Opiekun nie uczestniczy i nie pomaga w rozwiązywaniu zadań. Jego rola polega na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom grupy w przemieszczeniu się między punktami rozmieszczonymi na trasie. W grupach wiekowych 13-19 lat uczestnicy wyznaczają spośród siebie kapitana zespołu.

5. Każda z osób uczestniczących w Grze powinna być w dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym udział w Grze. Organizatorzy nie zapewniają dla osób uczestniczących w Grze opieki medycznej. Oprócz tego Uczestnicy powinni zadbać o odpowiedni ubiór sportowy (zwłaszcza buty) a także (w razie niepogody) o odpowiednie akcesoria chroniące przed deszczem.

6. Podczas Gry każdy Zespół musi posiadać sprawnie działający telefon komórkowy, za pośrednictwem którego będzie mógł (w razie konieczności) skontaktować się z Organizatorem.

7. Warunkiem udziału w grze jest zgłoszenie zespołu w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zgłoszenia do gry z dopiskiem „Gra miejska” przyjmowane będą do 07.09.2015 r. włącznie. O zakwalifikowaniu do udziału w grze decyduje kolejność zgłoszeń zespołów. W przypadku braku zgłoszeń do którejś z kategorii wiekowej, organizatorzy zastrzegają sobie prawo zwiększenie ilości zespołów w kategorii, do której zgłoszeń było więcej. Jednak ogólna ilość zespołów biorących udział w grze nie może przekroczyć liczby 6.

8. Gra rozpocznie się 12 września 2015 r. o godz. 11.00. Miejsce zbiórki zespołów: Rynek Miejski (przy wejściu do Muzeum Historycznego).

9. Podczas Gry każdy Zespół otrzyma Kartę Drużyny.

10. Gra kończy się 12 września 2015 r. o godz. 14.00. Po tym terminie Zespoły zobowiązane są niezwłocznie udać się na metę Gry – do Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

11. Podczas Gry Zespoły będą wykonywać zadania, za które będą przyznawane punkty.

12. Uczestnicy gry, w trakcie jej trwania mogą się poruszać wyłącznie pieszo. W każdym punkcie kontaktowym liczba uczestników w Zespole będzie weryfikowana z liczbą graczy oznaczoną na Karcie. W razie niezgodności Zespół może zostać zdyskwalifikowany.

13. W przypadku naruszenia przez uczestnika Gry lub Zespół niniejszego regulaminu, złamania zasad fair play, utrudniania gry innym graczom bądź niszczenia wskazówek, w dowolnym momencie Gry Organizatorzy mają prawo odebrania Zespołowi Karty i wykluczenia go z Gry. Decyzja Organizatorów w tej kwestii jest ostateczna.

14. Gra toczy się w normalnym ruchu miejskim i prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

15. Poprzez nadesłanie zgłoszenia do udziału w Grze uczestnik wyraża zgodę na: wzięcie udziału w Grze na warunkach określonych w niniejszym regulaminie oraz przetwarzanie przez Organizatorów danych osobowych uczestnika w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia Gry (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.09.1997 (Dz. U. nr 133 poz. 883).

§ 3. Wyłanianie zwycięzców

1. Wygrywa Zespół, który w najkrótszym czasie rozwiąże wszystkie zadania na wyznaczonej trasie i zbierze największą ilość punktów.

2. O kolejnych miejscach w klasyfikacji będą decydowały zdobyte przez Zespoły punkty i czas wykonanych zadań. W sprawach niejasnych decyzja o przyznaniu miejsca należy do Organizatora.

3. Ogłoszenie wyników Gry i wręczenie nagród nastąpi 12 września 2015 r. nie później niż o godz. 14.30 na mecie Gry.

§ 4. Nagrody

  1. Dla Zwycięzców przewidziano nagrodę główną w każdej z kategorii wiekowych, dla pozostałych Zespołów zestawy gadżetów ufundowane przez Miasto Przasnysz.

§ 5. Postanowienia końcowe

1. Regulamin znajduje się do wglądu w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu oraz na stronach internetowych Miejskiego Domu Kultury, Muzeum Historycznego, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

2. W kwestiach dotyczących przebiegu Gry, nieprzewidzianych niniejszym regulaminem, a także w zakresie interpretacji niniejszego regulaminu, głos rozstrzygający należy do Organizatorów.

3. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian z regulaminie z ważnych przyczyn.

1 Opracowano na podstawie: Kaczmarek H., Leśniak B.: Scenariusz gry miejskiej „Z Miłoszem krok po kroku… czyli bieganie po Kościanie”.

Źródło: http://www.wbp.poznan.pl/att/x-archiwum/6_228_pl_p_kaczmarek_lesniak_p2.pdf


Spotkanie "A mnie jest szkoda lata"

W sobotę 22 sierpnia na rynku przed Ratuszem Miejskim odbyło się spotkanie poetycko-muzyczne pt. "A mnie jest szkoda lata", którego współorganizatorem było Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Podczas spotkania wystąpili poeci z Klubu Literackiego "Przaśnik" oraz zaproszeni goście z Działdowa - "Działdowska Kuźnia Słowa" i Ciechanowa.

 

 Galeria zdjęć


Już wkrótce w Przasnyszu rusza Festiwal Fabryka Światła

 Rajdowe Kryterium Orlika 2015

W dniach 29-30 sierpnia 2015 w Przasnyszu odbyła się IV Runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Kierowców Amatorów PZM czyli Rajdowe Kryterium Orlika 2015.

 

Galeria zdjęć


Zapraszamy do głosowania na projekt

Zapraszamy do głosowania na nasz projekt pt. "Tu zaszła zmiana". Przasnyski Plener Malarski im. Stanisława Ostoja-Kotkowskiego pod linkiem http://www.bzwbk.pl/informacje-o-ban…/granty/glosowanie.html. Zaznaczenie na mapie województwa mazowieckiego ułatwi wyszukanie nas na liście. Prosimy o udostępnienie informacji jak najszerszemu gronu znajomych i serdecznie dziękujemy za każdy oddany głos.

 


 Festyn dla dzieci

W czwartek 27 sierpnia przed muzeum odbył się festyn na zakończenie wakacji. Zorganizowany był przede wszystkim z myślą o dzieciach, dla których przygotowano dużo gier i zabaw.

 

Galeria zdjęć


Podsumowanie warsztatów wakacyjnych w Muzeum

W dniu 20 sierpnia zakończyliśmy wakacyjne spotkania w muzeum. Zajęcia odbywały się w każdy czwartek począwszy od dnia 16 lipca. Wzięło w nich udział 88 uczestników. Dzieci zwiedzały ekspozycje muzealne, brały udział w przygotowanych blokach tematycznych dotyczących historii Przasnysza oraz poznawały region góralski - Huculszczyznę. Zajęciom tym towarzyszyły projekcje filmów: "Tworzymy własną legendę" i kroniki archiwalne przedstawiające Huculszczyznę w latach 30. XX wieku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, na których dzieci m. in. projektowały herb miasta Przasnysza i lepiły pieczęcie z gliny. W ramach wakacyjnych zajęć zorganizowaliśmy również dwa spotkania z panem Wojciechem Ciesielskim, który przybliżył dzieciom tematykę pieczęci i herbów, a także zapoznał z historią instrumentu - fletni Pana. Z propozycji naszych spotkań oprócz miejscowych dzieci, skorzystały dzieci przebywające w Przasnyszu na wakacjach oraz uczestnicy wakacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu Fili Nr 1 i Nr 2. Wykonane podczas warsztatów prace oraz materiały edukacyjne dzieci zabrały do domów. W nagrodę za czynny udział w zajęciach wszyscy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych wakacyjnych spotkań będą je dobrze wspominać i z chęcią będą brały udział w kolejnych wydarzeniach muzealnych.

 

Galeria zdjęć


Wizyta uczestników "Wakacji w Bibliotece" w Muzeum

W środę 22 lipca 2015 r. gościliśmy w muzeum grupę dzieci uczestników "Wakacji w bibliotece" wraz z opiekunami. Dzieci wzięły udział w wakacyjnych warsztatach muzealnych. Wizyta obejmowała zwiedzanie wystaw, zajęcia plastyczne, projekcję filmu oraz udział w grze, podczas której miały za zadanie rozwiązywanie zagadek prowadzących do odnalezienia zaginionej pieczęci. Za zaangażowanie i aktywność dzieci otrzymały nagrody niespodzianki.

 

Galeria zdjęć


Wakacyjny Czwartek w Muzeum

Pierwszy "Wakacyjny Czwartek w Muzeum" już za nami. W spotkaniu wzięły udział dzieci w wieku 6 - 11 lat. Dzieci zwiedziły aktualne wystawy  oraz uczestniczyły w warsztatach pt. "Dawno temu w Przasnyszu". Warsztaty obejmowały: czytanie legend, projektowanie herbu Miasta Przasnysza, rozwiązywanie krzyżówek, kolorowanki, wykreślanki związane m. in. z wyszukiwaniem nazw dawnych zawodów.
W przerwie warsztatowej dzieci obejrzały film pt. "Tworzymy własną legendę", a następnie przystąpiły do pracy twórczej, która polegała na wykonaniu własnej pieczęci z gliny. Na zakończenie, uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. 
Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas i wspólna zabawę. Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach w przyszły czwartek.

 

 Galeria zdjęć


Wakacyjna oferta muzealna dla dzieci

 


Zapraszamy do zwiedzania wystaw

 Otwarcie IV Przasnyskiej Nocy Świętojańskiej

We wtorek 23 czerwca 2015 roku przed Ratuszem Miejskim rozpoczęły się uroczystości otwierające IV Przasnyską Noc Świętojańską. Impreza została zorganizowana przez Rejonowy Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przasnyszu. Podczas otwarcia wystąpił zespół Młode Kurpie z Jednorożca.

 

Galeria zdjęć


Wernisaż pierwszej wystawy członków Mławskiego Klubu Fotograficznego

W piątek 19 czerwca 2015 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się otwarcie pierwszej wystawy członków Mławskiego Klubu Fotograficznego, działającego przy Galerii "13" w Mławie. Na wystawie przedstawiono ponad 140 zdjęć o różnorodnej tematyce, prezentujących dorobek 14 fotografików z Mławy, jak również z innych regionów Polski.

Wystawie towarzyszył koncert Patrycji Kowalskiej - uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie, która zaśpiewała utwory z muzyki poważnej i rozrywkowej. Można było też spędzić miłe chwilę z poezją, recytowaną przez miejscowych artystów i gości. Na zakończenie wieczoru goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na wernisaż i zapraszamy do odwiedzania wystawy. Wystawa będzie czynna w miesiącach: czerwiec - lipiec.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy członków Mławskiego Klubu Fotograficznego

 


III Przasnyski Jarmark Staropolski i Noc Muzeów

W sobotnie popołudnie 23 maja na rynku miejskim po raz trzeci odbył się Przasnyski Jarmark Staropolski.

Dzięki rekonstruktorom historycznym Przasnysz powrócił do swej chlubnej przeszłości, gdy uznawany był za trzecie po Warszawie i Płocku, miasto ma Mazowszu. Jego największy rozkwit nastąpił w XVI stuleciu. W tamtym czasie był ważnym ośrodkiem gospodarczym, z bardzo dobrze rozwiniętą i zróżnicowaną produkcją rzemieślniczą. Przebiegające przez miasto ważne szlaki komunikacyjne przyczyniły się do rozwoju handlu. Słynne były wielkie przasnyskie jarmarki i cotygodniowe targi, na których handlowano niemalże wszystkim.

Tegoroczny jarmark rozpoczął się barwnym korowodem, który wyruszył spod Szkoły Podstawowej nr 2, otoczył rynek i dotarł przed Ratusz. W pochodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą OSP z Przasnysza wzięli udział uczestnicy Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich oraz potomkowie Henryka Sienkiewicza. Przedstawiciele 38 szkół, którzy na zlot przybyli z różnych zakątków Polski, przebrali się w stroje historyczne nawiązujące do postaci z książek Henryka Sienkiewicza dzięki czemu korowód był niezwykle barwny i widowiskowy.

By przypomnieć klimat średniowiecznego miasta na rynku stanęły kramy rzemieślników. Swoje profesje prezentowali garncarz, złotnik, powroźnik, tkaczka, snycerz, łucznik oraz kat z dybami i narzędziami  tortur. Każdy z uczestników jarmarku mógł uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych samodzielnie wykonując drobne średniowieczne przedmioty codziennego użytku. Na dawnym jarmarku nie mogło zabraknąć potraw przyrządzanych według dawnych receptur i zielarki, która znalazła receptę na wszelkie dolegliwości. Można było też spróbować średniowiecznego iluminatorstwa, heraldyki, tworzenia biżuterii.

Prezentacji dawnych rzemiosł towarzyszyły pokazy żywej historii. Można było przyjrzeć się codziennym zajęciom wojów w ich obozowisku, podziwiać rycerskie pojedynki, wybijanie monet z czasów Władysława Łokietka, zobaczyć i przymierzyć dawne uzbrojenie.

Członkowie sekcji średniowiecznej Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” prezentowali życie husytów, stroje, uzbrojenie oraz wóz bojowy, który był całkowicie nowatorskim rozwiązaniem w średniowiecznych walkach. Ogromne wrażenie na uczestnikach robiły wystrzały z husyckiej armaty.

Historyczny program jarmarku uzupełniały dawne zabawy i gry pozwalające zdobyć i doskonalić rycerskie umiejętności. Dla najmłodszych mieszkańców przygotowano też szereg współczesnych atrakcji m.in. liczne gry planszowe i karaoke. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się budowle z drewnianych klocków MuBaBao oraz bajkostwory z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Miłośnicy zwierząt mogli zwiedzić stoisko sokolnika z ptakami drapieżnymi lub skorzystać z przejażdżki konnej po mieście.

Na dawnym jarmarku nie mogło zabraknąć stoisk handlowych. Podobnie jak kilka wieków temu rynek otoczyły stoiska z rękodziełem: rzeźbami, ceramiką, obrazami, haftami, wycinankami, biżuterią, zabawkami, wyrobami z wikliny, słomy i ratanu, potrawami regionalnymi: piwem jałowcowym, wędlinami staropolskimi, serami, miodami, pieczywem.

Swoje stoiska przygotowały także Miejska Biblioteka Publiczna, Środowiskowe Domy Samopomocy z Makowa Mazowieckiego, Myszyńca i Przasnysza, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, drużyna koszykarzy na wózkach Black Dragons.

Zwieńczeniem jarmarku był koncert zespołu 40 synów, 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach. Po koncercie rozpoczęła się Noc Muzeów. W tym roku w Muzeum Historycznym zaprezentowane zostały dawne komputery i gry. Ta technologiczna podróż w przeszłość pozwoliła zobaczyć i wypróbować komputery sprzed kilkudziesięciu lat. Na kilkunastu stanowiskach uruchomiono maszyny takie jak Amiga 500, Atari 2600, Elwro TVG-10, NES czy Nintendo Gamecube. Dzieci i młodzież chętnie próbowała sił w grach znanych ich rodzicom: Sensible Soccer, PONG, Super Mario, Donkey Konga czy Space Invaders. Chętni mogli też zmierzyć się w turniejach Mario Kart 64 czy też Dyna Blaster. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali też film i przedstawienie kukiełkowe prezentujące legendę o powstaniu miasta. Całości towarzyszyły gry i zabawy.

Organizatorem Trzeciego Przasnyskiego Jarmarku Staropolskiego było Miasto Przasnysz we współpracy ze: Szkołą Podstawową nr 2 im. Henryka Sienkiewicza, Szkołą Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Order Uśmiechu w Przasnyszu, Publicznym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich w Przasnyszu, Muzeum Historycznym, Miejską Biblioteką Publiczną, Auto Moto Klubem „Rzemieślnik”, Miejskim Domem Kultury. Partnerami byli: Fundacja Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry, Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”, Stowarzyszenie Starożytników, JANTAR Organizacja Pokazów Historycznych i Edukacyjnych, Szlak Książąt Mazowieckich, Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści zaś sponsorami: Fundacja SCALAM, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Urząd Gminy Przasnysz.

żródło: Urząd Miasta Przasnysz

 

 Galeria zdjęć


Wizyta Juliusza Sienkiewicza w Muzeum

W piątek 22 maja 2015 r. muzeum odwiedził niecodzienny gość - Juliusz Sienkiewicz, wnuk noblisty Henryka Sienkiewicza. 
Juliusz Sienkiewicz jest autorem wielu publikacji o pisarzu, etnografem oraz emerytowanym dyrektorem Muzeum Okręgowego w Koszalinie.
Jego przyjazd do Przasnysza związany jest z XXIII Ogólnopolskim Zlotem Szkół Sienkiewiczowskich organizowanym w tym roku przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Przasnyszu.

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na III Przasnyski Jarmark Staropolski i Noc Muzeów

 


V Profilaktyczna Gra Miejska

W dniu 21 maja 2015 r. odbyła się V Profilaktyczna Gra Miejska o Puchar Burmistrza Miasta Przasnysz. Muzeum Historyczne w Przasnyszu po raz kolejny wsparło tę rozgrywkę. Uczestnicy otrzymali zadania, w których wykazać się mieli znajomością historii miasta i regionu. 

 

Galeria zdjęć


Majowe Spotkanie Poetów

W dniu 16 maja 2015 r. przed Muzeum Historycznym odbyła się impreza literacko-muzyczna pn. "Majowe spotkanie poetów". Głównym organizatorem spotkania był Klub Literacki "Przaśnik", działający przy TPZP. Wśród zaproszonych gości byli poeci ze Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej: Jarosław Trześniewski-Kwiecień (prezes stowarzyszenia), Krzysztof Kowalski i Halina Chudek.
Do Przasnysza przyjechały przedstawicielki Ciechanowskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich: prezes Janina Janakakos-Szymańska, Ewa Stangrodzka-Kozłowska i Anna Humięcka. Działdowską Kuźnię Słowa reprezentowała Halina Dorota Wylot. W Przasnyszu pojawił się również gość specjalny - Gabriela Szubstarska z Gdańska-Oliwy, która poprzedniego dnia w Mławie promowała swój najnowszy tomik "Zamglenia".  Motywem przewodnim spotkania był wiosna i miłość. 
Klubowicze z Przasnysza pojawili się  w składzie czteroosobowym: Anna Jelińska - prezes, Barbara Ignatowska, Teresa Sielska i Piotr Kaszubowski. Swoje wiersze zaprezentowały również trzy mieszkanki Przasnysza i okolic: Wanda Gadomska, Magdalena Morawska oraz Lidia Tomaszewska, które być może już wkrótce zasilą grono "Przaśniczan". 
W roli wiosenek wystąpiły uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu: Magdalena Skowrońska, Julia Rutkowska, Aleksandra Biraga, Ilona Pszczółkowska, Izabela Kruszewska, Sylwia  Dymkowska i Angelika Litke. 
Współorganizatorami imprezy byli Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz Miejski Dom Kultury w Przasnyszu.

 

Galeria zdjęćZapraszamy na spotkanie poetów

 


Wernisaż wystawy o Ojcu Bernardzie

W sobotę 2 maja 2015 r. w muzeum odbyło się otwarcie wystawy Życie Pięknej Miłości. Ojciec Bernard Kryszkiewicz (1915-1945). Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą 100. rocznicą urodzin i 70. rocznicą śmierci o. Bernarda Kryszkiewicza, pasjonisty, kandydata na ołtarze. Na wystawie zaprezentowano m. in. obrazy, fotografie, dokumenty archiwalne, a także przedmioty osobiste związane z życiem o. Bernarda.

W wernisażu wzięli udział m. in. Waldemar Trochimiuk Burmistrz Miasta Przasnysz, Wiesława Helwak Zastępca Burmistrza Miasta Przasnysz, Piotr Jeronim Przewodniczący Rady Miejskiej w Przasnyszu, o. Waldemar Linke Prowincjał Polskiej Prowincji Pasjonistów, o. Wiesław Wiśniewski Przeor Zgromadzenia Ojców Pasjonistów w Przasnyszu, doc. dr Leszek Zygner Rektor PWSZ w Ciechanowie, ojcowie pasjoniści z Rawy Mazowieckiej, Łodzi, Olsztyna, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych, katecheci z przasnyskich szkół, rawski szczep Skautów Europy, którego patronem jest o. Bernard Kryszkiewicz, pielgrzymi z całej Polski oraz liczna grupa mieszkańców Przasnysza i okolic.

Uroczystość uświetnił spektakl poetycko-muzyczny pt. "Tobie Panie zaufałem..." wg scenariusza i reżyserii Bożeny Beaty Parzuchowskiej zrealizowany przez Teatr Trzech Pokoleń, w składzie: Bożenna Parzuchowska, Anna Krawczyk, Wiktoria Amenda, Adam Sawicki, Andrzej Czaplicki, Grzegorz Jasiński. Całości dopełniała prezentacja zdjęć przedstawiających Kościół i Klasztor Pasjonistów w Przasnyszu.

 

Galeria zdjęć


 Życie Pięknej Miłości - zaproszenie na wernisaż wystawy

 


Złoty Wiek Przasnyskiego Muzeum

Unijna dotacja zostanie przeznaczona na stworzenie stałej wystawy „Złoty wiek Przasnysza” w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Będzie to wystawa poświęcona historii Przasnysza – XV i XVI wieku. Ekspozycja w głównej mierze skierowana jest do najmłodszych odbiorców w wieku od 5 do 12 lat. Dofinansowanie unijne do tej inwestycji to prawie 357 tys. zł. Umowę na realizację tego projektu podpisali 17 kwietnia 2015 r. wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Agnieszka Brykner.

Wystawa będzie ciekawą formą lekcji historii poprzez wykorzystanie multimedialnych technik ekspozycyjnych, takich jak: projekcje, gry, aplikacje edukacyjne, ekrany dotykowe oraz emitery zapachu. Dodatkowo, aby przenieść się w dawne czasy, zostanie ona wyposażona w niesamowite efekty dźwiękowe. W tak atrakcyjnej formie, zarówno starsze dzieci, jak i przedszkolaki, będą zgłębiać wiedzę na temat swojego miasta.

 

Galeria zdjęć


Życzenia świąteczne

 


Warsztaty "O wielkanocnych tradycjach"

W okresie przedświątecznym w Muzeum Historycznym odbyły się warsztaty etnograficzne pod hasłem: „O wielkanocnych tradycjach”. W zajęciach wzięli udział uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych oraz seniorzy. Uczestnicy spotkań mieli okazję zapoznać się z obrzędami i zwyczajami wielkanocnymi oraz wykonać ozdoby świąteczne: pisanki lub palemki. Niektóre grupy szkolne zwiedzały wystawy: „Śladami Husytów. Średniowieczne zamki na Węgrzech” oraz „Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej”, bądź też uczestniczyły w lekcjach muzealnych.

Dyrektor oraz Pracownicy Muzeum serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach wielkanocnych i życzą Wesołych Świąt.

 

 Galeria zdjęć


Warsztaty rękodzieła już za nami

W dniu 28.03.2015 r. w budynku Ratusza Miejskiego odbyły się warsztaty wielkanocne. Organizatorami imprezy byli: Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna. Uczestnicy warsztatów przy użyciu różnych technik mogli samodzielnie wykonać m. in. pisanki, palmy, kartki świąteczne.

  Wielkanocne warsztaty dla Seniorów

W dniu 18.03.2015 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu zorganizowano warsztaty wielkanocne dla Seniorów. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu: "Czas seniora – edukacja i integracja osób starszych". Warsztaty poprowadziły twórczynie ludowe z Chorzel i Zarąb. Na spotkaniu samodzielnie wykonywano palmy wielkanocne z krepiny, bibuły i innych materiałów. W zajęciach wzięło udział 26 osób. Czas upływał w miłej atmosferze.

 

Galeria zdjęćJuż wkrótce w muzeum odbędą się warsztaty rękodzieła

 


Wizyta Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego w Muzeum

W dniu 09.03.2015 r. do Przasnysza przybył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Po spotkaniu z mieszkańcami miasta na Rynku odwiedził Muzeum Historyczne. Prezydent zwiedził wystawę stałą pt. "Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej" oraz wpisał się do księgi pamiątkowej. Dotychczas w Przasnyszu gościli dwaj prezydenci: w 1924 r. Stanisław Wojciechowski, natomiast w 1928 r. Ignacy Mościcki.

 

Galeria zdjęć


Wielkanocne Warsztaty

Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty wielkanocne, które odbędą się w dniach 11.03-01.04.2015 r.

 


Uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Dnia 02.03.2015 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu miała miejsce prelekcja historyczna pt. "Żołnierze Wyklęci w powiecie przasnyskim w obronie suwerenności 1945-1951", którą wygłosił p. Wojciech Łukaszewski. Wykładowi towarzyszyła obszerna prezentacja multimedialna. Na początku wystąpienia prelegent zapoznał zebranych ze strukturą i zadaniami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, które powstało w 1945 r. Celem organizacji było zwalczanie stalinizmu we wszystkich jego formach i dziedzinach życia. Prowadzący wiele uwagi poświęcił na omówienie zbrojnych wystąpień mieszkańców powiatu przasnyskiego przeciwko komunizmowi. Zaprezentował również sylwetki niezłomnych partyzantów, m. in. Zacheusza Nowowiejskiego o pseudonimie "Jeż", Kazimierza Artyfikiewicza "Trzynastka" czy Edwarda Dobrzyńskiego "Orzyc", a także prześledził tragiczne losy oddziałów przez nich dowodzonych. W dalszej części wykładu nie zabrakło informacji o podziemnej prasie wydawanej przez Ruch Oporu Armii Krajowej i Narodowe Zjednoczenie Wojskowe na Mazowszu. W spotkaniu wzięła udział m. in. młodzież z Publicznego Gimnazjum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu. Wystąpienie zakończyło się ciekawą dyskusją.

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na prelekcję poświęconą Żołnierzom Wyklętym

 


I Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej

Dnia 22.02.2015 r. odbył się "I Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej". Jednym z organizatorów przedsięwzięcia było Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Obchody rozpoczęły się od przejścia szlakiem linii frontu wschodniego: Karwacz, Wandolin, Zawadki, Bartniki, Karwacz. Następnie uczestnicy Rajdu mogli skosztować grochówki z kuchni polowej i ogrzać się przy ognisku, natomiast na rynku miejskim stacjonowały obozowiska, które dały możliwość zapoznania się z życiem na froncie zimowym podczas I wojny światowej. W Muzeum Historycznym w Przasnyszu przybyli goście mogli posłuchać interesujących prelekcji związanych z wydarzeniami Wielkiej Wojny. Trzech prelegentów wygłosiło wykłady na następujące tematy: 
Paweł Rozdżestwieński, "Sochaczew 1915 - Gazy bojowe"; Jacek Furmańczyk "Mazowieckie epizody I wojny światowej w 100 - lecie bitwy przasnyskiej" oraz Zbigniew Lorenc "Społeczeństwo Ziemi Przasnyskiej w okresie I wojny światowej". Prelekcje ilustrowane były fotografiami. Po zakończeniu wykładów wywiązała się ożywiona dyskusja.

 

Galeria zdjęć


Spotkanie karnawałowe w Muzeum

W dniu 15.02.2015 r. w staromiejskim ratuszu odbyło się spotkanie pt. „Karnawałowe rozmaitości”. Impreza została zorganizowana przez Klub Literacki „Przaśnik” przy TPZP oraz Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Głównym punktem niedzielnego popołudnia w Muzeum był program artystyczny przygotowany przez p. Annę Jelińską oraz członków Klubu. Wśród karnawałowych rozmaitości nie zabrakło wierszy, skeczy, scenek rodzajowych oraz piosenek. W dobry humor wprowadzały uczestników spotkania również taneczne rytmy. Czas upływał w miłej atmosferze.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na I Rajd Pieszy Szlakami Lutowej Bitwy Przasnyskiej i konferencję naukową w Muzeum

 Rozmaitości karnawałowe w muzeum już wkrótce

 


 Ferie w muzeum "Zimowe zabawy z historią"

Podczas ferii zimowych w przasnyskim muzeum odbyły się warsztaty pod hasłem: "Zimowe zabawy z historią". W zajęciach wzięły udział dzieci w wieku 5 - 13 lat. Spotkania miały charakter zarówno indywidualny, jak również grupowy. W dniu 29.01.2015 r. staromiejski ratusz odwiedzili uczestnicy "Ferii w bibliotece 2015" z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu. Dzieci aktywnie zwiedzały wystawy: "Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej" oraz ". Chętnie rozwiązywały zagadki historyczne oraz uczestniczyły w grach i zabawach edukacyjnych. Brały również udział w  zajęciach plastycznych, które  umilały piosenki o zimie. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz słodkie upominki.

 

Galeria zdjęć


Wernisaż wystawy "Śladami Husytów. Średniowieczne zamki na Węgrzech"

W dniu 28.01.2015 r. w przasnyskim muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. Śladami Husytów. Średniowieczne zamki na Węgrzech. Na początku uroczystości  głos zabrali:  Agnieszka Brykner - dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Melinda Miskolczi - kurator wystawy z Herman Ottó Muzeum w Miskolcu oraz dr Wojciech Brzeziński - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Prelegenci przybliżyli historię husytów oraz zamków w Czechach i na Węgrzech.
Wystawa została przygotowana przez Herman Ottó Muzeum na Węgrzech. Ekspozycja poświęcona jest późnośredniowiecznym fortyfikacjom w północnych Węgrzech. Ich powstanie datowane jest  na XIII wiek, natomiast w drugiej połowie XV wieku niektóre z nich były użytkowane przez husytów, którzy jako najemnicy służyli w wojskach Królestwa Węgierskiego. Wystawa prezentuje liczne militaria związane z tym okresem, a także modele zamków i odtworzony fragment
drewnianego muru. Ekspozycja wzbogacona jest o ciekawy program dydaktyczny, który składa się z zajęć i gier na tematy historyczne.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy w terminie 28.01.2015 r. - 20.03.2015 r.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy "Śladami Husytów. Średniowieczne zamki na Węgrzech"

 


Zimowe warsztaty muzealne

Zapraszamy dzieci w wieku 5 - 13 lat na warsztaty muzealne pt. "Zimowe zabawy z historią", które odbędą się w dniach 22 - 23.01.2015 r. oraz 29 - 30.01.2015 r.

 


 Życzenia świąteczne

 


Warsztaty etnograficzne – „W drodze do Betlejem”

W okresie od 01.12.2014 r. do 19.12.2014 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pod hasłem: „W drodze do Betlejem”. W zajęciach wzięli udział uczniowie z przedszkoli, szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, a także członkowie Komitetu Społecznego "Dla Alicji". W tych dniach staromiejski ratusz odwiedziło blisko 700 osób zarówno z Przasnysza, jak i okolic. W czasie warsztatów uczniowie poznawali obrzędy i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz wykonywali ozdoby choinkowe z opłatka. W świąteczny nastrój wprowadzało wszystkich wspólne kolędowanie. Po części praktycznej niektóre grupy szkolne chętnie zwiedzały wystawy lub uczestniczyły w lekcjach muzealnych.

Pani Dyrektor oraz Pracownicy Muzeum serdecznie dziękują uczestnikom za udział w zajęciach warsztatowych i życzą Wesołych Świąt.

 

Galeria zdjęć


Uroczystość wręczenia Medali Stanisława Ostoi - Kotkowskiego i promocja „Rocznika Przasnyskiego”

Dnia 14.12.2014 r. w Klubie Otwartego Umysłu MDK odbyła się uroczystość wręczenia Medali Stanisława Ostoi – Kotkowskiego oraz promocja książki pt. „Rocznik Przasnyski”. Organizatorami wydarzenia kulturalnego byli: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Miejski Dom Kultury oraz Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości przez: p. Krzysztofa Gadomskiego – dyrektora MDK oraz p. Piotra Kaszubowskiego – prezesa TPZP.

Następnie miała miejsce promocja pierwszego tomu książki pt. „Rocznik Przasnyski”. Wydawcami publikacji są: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Muzeum Historyczne.

Z kolei w drugiej części wieczoru wręczono Medale Stanisława Ostoi - Kotkowskiego zwycięzcom IX edycji konkursu.

Dnia 6 grudnia br. Komisja Konkursowa Kapituły wyłoniła laureatów w trzech następujących kategoriach:

Pierwsza – „Twórca Uznany” – Hubert Rutkowski;

Druga – „Debiut” – Olga Przybysz oraz Ewa Weronika Nizielska;

Trzecia – „Medal Honorowy” – Lucjan Jankowski.

Natomiast dyplomy uznania za zasługi dla kultury przasnyskiej i promowanie Przasnysza otrzymali: Anna Jelińska, Małgorzata Bandurska i Tomasz Jakubowski.

Niedzielną uroczystość uświetnił występ Ewy Weroniki Nizielskiej, która zagrała dwa utwory

na akordeonie oraz koncert państwa Anny i Adama Tkaczyk.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014”.

 

Galeria zdjęćZaproszenie

 


Mikołajkowa Fabryka Ozdób

W dniu 06.12.2014 r. w staromiejskim ratuszu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pod hasłem "Mikołajkowa Fabryka Ozdób". Organizatorami imprezy byli: Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna. Uczestnicy zajęć mieli okazję samodzielnie wykonać świąteczne ozdoby, m. in. bombki, choinki. W warsztatach wzięli udział zarówno dorośli, jak również dzieci. W świąteczny nastrój wprowadziły zebranych melodie kolęd oraz pastorałek.

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie

Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Pedagogiczna zapraszają na warsztaty bożonarodzeniowe, podczas których będą wykonywane ozdoby świąteczne.

Zapraszamy wszystkich chętnych 6 grudnia (sobota) od godziny 11.00 do Muzeum Historycznego w Przasnyszu (Ratusz -wejście od strony dziedzińca). Wstęp wolny.

 


 Spotkanie promocyjne "Katalogu Miejsc Pamięci Narodowej Ziemi Przasnyskiej"

W dniu 21.11.2014 r. w staromiejskim ratuszu odbyło się spotkanie promocyjne książki pt. „Katalog Miejsc Pamięci Narodowej Ziemi Przasnyskiej”. Organizatorami wydarzenia kulturalnego byli: Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Starostwo Powiatowe. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości przez p. Agnieszkę Brykner – dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Następnie głos zabrali autorzy publikacji: p. Piotr Kaszubowski, p. Mariusz Maciaszczyk i p. Mariusz Mocek. Prelegenci odnieśli się do treści wydawnictwa, uwzględniając m.in. ramy czasowe, wydarzenia historyczne oraz metody pracy. Wystąpienia ubogaciła prezentacja multimedialna, przedstawiająca materiał ikonograficzny zamieszczony w katalogu. Promocja książki zakończyła się ożywioną dyskusją. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014".

 

Galeria zdjęć


Zapraszamy na spotkanie promocyjne

Katalogu Miejsc Pamięci Narodowej Ziemi Przasnyskiej

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, w dniu 21 listopada 2014 r. (piątek) o godzinie 16.00.

 


Zapraszamy na Warsztaty Bożonarodzeniowe

 


Finał VIII Mazowieckiego Konkursu Literackiego

W dniu 08.11.2014 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się finał VIII. Mazowieckiego Konkursu Literackiego pt. „…lecz ludzi dobrej woli jest więcej”. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były ważne wydarzenia historyczne oraz słowa Jana Pawła II: „Osiągniemy Pokój – wychowując do Pokoju”. Uroczyste spotkanie finałowe rozpoczęło się od przywitania zaproszonych gości przez: p. Agnieszkę Brykner – dyrektor Muzeum Historycznego, p. Bożenę Parzuchowską – przewodniczącą Koła Miłośników Sztuki TARAS i p. Piotra Kaszubowskiego – prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Kolejny punkt programu wypełniła część artystyczna przygotowana przez Teatr Trzech Pokoleń. Prezentacja słowno – muzyczna, w reżyserii p. Bożeny Parzuchowskiej, nawiązywała tematycznie do prac konkursowych. Koncert ubogaciło wystąpienie Miejskiego Chóru Męskiego z Przasnysza, który wykonał pieśni patriotyczne.

Głównym punktem wieczoru było uhonorowanie zwycięzców i wyróżnionych słowami podziękowania oraz nagrodami rzeczowymi. Grand Prix konkursu otrzymał Tadeusz Krzysztof Knyziak z Warszawy. I miejsce zajęli: Dmitrij Borisow z Rosji w kategorii autorów zagranicznych, Piotr Zemanek z Bielska – Białej, Michał Jagiełło z Łodzi w kategorii autorów z Polski.

Nagrodę za II miejsce otrzymali: Joanna Pisarska z Białegostoku, Jan Stanisław Kamyk - Kamieński z Kraśnika (kategoria autorzy z Polski), Beata Wyczałek z USA, Justyna Kosmulska z Irlandii (kategoria autorzy zagraniczni). Na III pozycji uplasowali się: Adam Bolesław Wierzbicki z Dłużka, Iwona Magdalena Potacka z Starego Sopotu, Ela Galoch z Turka. Trzeciej nagrody w kategorii autorzy zagraniczni nie przyznano. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Magdalena Dryl z Katowic, Regina Kantarska - Koper z Białegostoku, Krzysztof Olech z Modły, Natalia Borowska z Wałcza, Tadeusz Charmuszko z Suwałk, Janusz Eksmer z Warszawy, Anna Dąbrowska z Ostrołęki, Bartłomiej Kucharski OCD z Krakowa, Kinga Jerzyło z Warszawy, Anna Smolenko z Gniezna. Natomiast nagrody specjalne przyznano: Wojciechowi Ostrowskiemu z Przasnysza, Grzegorzowi Berny z Gdyni, Krystynie Gudel z Suchowoli, Grażynie Dylewskiej z Mławy, Hannie Sobiech z Ostrołęki, Tatianie Tokarczuk z Wałbrzycha, Mariannie Olkowskiej z Ciechanowa, Józefowi Martowi z Józefowa.

Na uroczystości miała miejsce również promocja książki zawierającej wybrane wiersze uczestników konkursu oraz niektórych organizatorów. Na zakończenie spotkania przybyli goście zwiedzali wystawę pt. „Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica wybuchu I Wojny Światowej”, prezentowaną od 20.07.2014 r. w staromiejskim ratuszu.

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na Finał VIII Mazowieckiego Konkursu Literackiego

Uroczyste spotkanie finałowe odbędzie się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu dnia 8 listopada 2014 roku o godzinie 17.00.Obchody 70. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Szlą

Dnia 18 października 2014 r. w Świętym Miejscu i Szli miały miejsce uroczyste obchody 70. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Szlą. Organizatorami tego przedsięwzięcia kulturalnego byli: Wójt Gminy Przasnysz, Burmistrz Przasnysza, Muzeum Historyczne w Przasnyszu, GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, celebrowaną przez proboszcza ks. prałata Marka Makowskiego. Duchowny przybliżył sylwetkę dowódcy Henryka Kierzkowskiego pseudonim "Raban" oraz przypomniał o bohaterstwie i odwadze żołnierzy z oddziału partyzanckiego AK "Łowcy". Obchody wzbogacił program słowno - muzyczny prezentujący historię bitwy pod Szlą, który przedstawili uczniowie Zespołu Szkół z Nowej Krępy. Natomiast członkowie grupy rekonstrukcyjnej 14 PSS wcielili się w rolę partyzantów AK "Łowcy".

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie przy grobie poległych partyzantów we wsi Szla. Po prelekcji Jana Chmielewskiego z TPZP oraz homilii ks. Marka Makowskiego następujące delegacje złożyły wieńce: Wojewody Mazowieckiego, Gminy Przasnysz, Miasta Przasnysz, Starostwa Powiatowego, Służb Mundurowych, Harcerzy, Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Rodzin Partyzantów oraz Zespołu Szkół w Nowej Krępie. Na zakończenie obchodów głos zabrał burmistrz Przasnysza p. Waldemar Trochimiuk, który podziękował wszystkim uczestnikom za udział w uroczystościach upamiętniających to ważne wydarzenie historyczne.

Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza do zwiedzania wystawy planszowej pt. Oddział partyzancki AK "Łowcy". 70. rocznica bitwy partyzanckiej pod Szlą, która prezentowana jest od dnia 10.10.2014 r. w kościele w Świętym Miejscu.

 

Galeria zdjęć

fot. R. Jasińska

 

MUZEUM CZYNNE

 Poniedziałek 8.00 - 16.00

 Wtorek         9.00 - 17.00

  Środa           8.00 - 16.00

  Czwartek      8.00 - 16.00

  Piątek           8.00 - 16.00

W okresie od 1 maja do 15 października muzeum jest czynne w niedzielę w godzinach od 10.00-15.00

W pozostałe dni i godziny po wcześniejszym uzgodnieniu

telefonicznym (tel. 29 752 28 66)

 


Zapraszamy na obchody

70. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Szlą

 


Wernisaż wystawy: Ikona-Batik-Inspiracje

W dniu 4 października 2014 r. w przasnyskim muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. „Ikona – Batik – Inspiracje”. Organizatorami ekspozycji są: Pracownia Batiku „MAMUT” Miejskiego Domu Kultury, Stowarzyszenie „Razem” oraz Muzeum Historyczne w Przasnyszu. W staromiejskim ratuszu zaprezentowano 41 prac wykonanych podczas zajęć miejskiej pracowni, która działa w ramach MDK od 2006 r. Oryginalne ikony napisane przez przasnyskich artystów można podziwiać do 4 listopada 2014 r. Autorami dzieł są: Tomasz Jakubowski, Monika Załęska, Joanna Maćkowska, Anita Białobrzewska, Agnieszka Lompert, Weronika Lompert, Karolina Lompert, Renata Stempień, Michał Kowalski, Konrad Kamzelski, Teresa Goliaszewska i Wojciech Tyniecki. 
Za kolebkę malowania obrazów woskiem uważa się indonezyjską wyspę Jawa. W Polsce – batik - szczególnie popularny był w okresie międzywojennym. Wtedy to wykorzystywano go nawet do zdobienia mebli. Dziś znowu wraca do łask – warsztaty z jego tworzenia organizowane są w różnych ośrodkach kultury.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy

  Wernisaż wystawy Stanisław Ostoja-Kotkowski. Malarstwo

W dniu 10 września 2014 r. w Muzeum Historycznym odbył się wernisaż wystawy pt. „Stanisław Ostoja – Kotkowski. Malarstwo”. Otwarcie ekspozycji było jednym z elementów programu: „Festiwal. Fabryka Światła”, realizowanego w Przasnyszu w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza 2014. Uroczystości te zorganizowano w związku z obchodami 20. rocznicy śmierci artysty. W spotkaniu wzięli udział: dyrektor i pracownicy Mazowieckiego Instytutu Kultury, radni sejmiku wojewódzkiego, władze miasta Przasnysza i powiatu przasnyskiego, dyrektorzy szkół oraz placówek kulturalnych, uczniowie, a także miłośnicy sztuki. Honorowym gościem otwarcia wystawy była p. Liliana Adamczyk, siostrzenica twórcy, która od wielu lat współpracuje z przasnyskim muzeum. Na wystawie zaprezentowano obrazy powstałe w Australii w 1964 r., namalowane farbami polimerowymi, a także archiwalia dotyczące życia i twórczości artysty, odznaczenia oraz korespondencję. Przy tej okazji przybliżono sylwetkę Stanisława Ostoja – Kotkowskiego, akcentując jego związki z naszym miastem. Ekspozycję można zwiedzać w terminie 10.09. – 10.11.2014 r.

 

Galeria zdjęć


Zaproszenie na wernisaż wystawy Stanisław Ostoja-Kotkowski. Malarstwo

 


Festiwal Fabryka Światła 2014

 

Galeria zdjęćWakacyjne warsztaty w muzeum

W dniach 11.08.–14.08.2014 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Wakacyjne spory z historią”. W spotkaniach wzięły udział dzieci w wieku 5–13 lat. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić zarówno aktualne wystawy czasowe: „Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej”, „Drogi do Niepodległej” oraz „W kręgu secesji”, jak również podziemne pomieszczenia staromiejskiego ratusza. Głównym punktem programu w tych dniach były warsztaty historyczno–literackie. Zajęcia wzbogaciły liczne rebusy, krzyżówki, kolorowanki oraz wakacyjne piosenki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach, poszukując chociażby ukrytych literek na salach ekspozycyjnych. Poza tym chętnie rozwiązywały przydzielone im zadania konkursowe. Nietypowe lekcje miały pobudzić wyobraźnię, zachęcić do twórczego myślenia oraz bawić i uczyć. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały symboliczne nagrody oraz dyplomy uczestnictwa.

 

 Galeria zdjęć


 

Muzeum zaprasza na wakacyjne warsztaty

 „Wakacyjne spory z historią”

Muzeum Historyczne w Przasnyszu

zaprasza

dzieci w wieku 5 - 13 lat

na zajęcia edukacyjne, które odbędą się w dniach 11.08 - 14.08.2014 r.

W programie:

warsztaty: Pociąg do wiedzy, Wehikuł czasu, Wokół Przaśnika, Zabytki Przasnysza,

quiz historyczny

gry i zabawy

zajęcia plastyczne

zwiedzanie wystaw

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.

 


Nowa wystawa w Muzeum

Na temat nowej, planowanej wystawy stałej w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, ukazał się artykuł na portalu internetowym onet.pl. Poniżej załączamy link do tego artykułu:

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/muzeum-w-przasnyszu-planuje-multimedialna-ekspozycje/0vzf2


Obchody 100. Rocznicy Wybuchu I Wojny Światowej w Przasnyszu

W dniu 20.07.2014 r. (niedziela) w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. "Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej". Ekspozycja została przygotowana przy współpracy następujących podmiotów: Urzędu Miasta, Muzeum Historycznego, Fundacji Przasnyskiej i Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.

Scenariusz wystawy przygotowali:  Michał Helwak, Jarosław Chorzępa, Radosław Waleszczak i Łukasz Kalfas. 

Wydarzenia w Przasnyszu przedstawiono na tle globalnego konfliktu. Przeanalizowano genezę, przebieg i skutki Wielkiej Wojny, poczynając od rozbiorów, poprzez heroiczną walkę Polaków o wolność, a na odzyskaniu niepodległości kończąc. Ponadto na wystawie zaprezentowano sylwetki zasłużonych postaci zarówno dla regionu, jak i Ojczyzny.

Na kilku planszach wyeksponowano  fotografie przedstawiające ruiny miasta powstałe w wyniku działań wojennych (przede wszystkim w lutym 1915 r.). Projekt łączy tradycyjne formy przekazu z nowoczesnymi. Aby uatrakcyjnić odbiór, wykorzystano multimedia. Można więc obejrzeć filmy, fotografie oraz posłuchać komentarzy do wybranych wydarzeń historycznych. Uzupełnieniem rozwiązań audiowizualnych jest ekspozycja zabytków, m.in. broni czy elementów umundurowania i wyposażenia żołnierzy, pochodzących zarówno ze zbiorów muzeum, jak również użyczonych przez kolekcjonerów.

Ważnym punktem tej uroczystości były interesujące prelekcje dwóch prelegentów. Jako pierwszy wystąpił kolekcjoner p. Jacek Furmańczyk, który na podstawie własnych zbiorów opowiedział o działaniach wojennych na Ziemi Przasnyskiej. Następnie dr hab. n. wet. prof. UWM Sławomir Gonkowski wygłosił wykład pt. "Od konia bojowego do świetlika świętojańskiego. Zwierzęta w czasie wojny 1914 - 1918".

Wystąpienia wzbogacono prezentacją oryginalnych fotografii.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na Przasnyskie Obchody 100. Rocznicy Wybuchu I Wojny Światowej

 


Wizyta studyjna "dla rozwoju Mazowsza" w Przasnyszu

W dniu 2 lipca w Przasnyszu odbyła się wizyta studyjna „dla rozwoju Mazowsza” zorganizowana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

 

Galeria zdjęć


Podsumowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Alfreda Borkowskiego

 Zapraszamy na uroczyste podsumowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Alfreda Borkowskiego pod hasłem "Opowieści z rodzinnych stron".

 

Dnia 15 czerwca 2014r. (niedziela) w staromiejskim ratuszu odbyło się uroczyste podsumowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Alfreda Borkowskiego pod hasłem "Opowieści z rodzinnych stron". Jednym z organizatorów tego przedsięwzięcia kulturalnego było Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych. Głównym jego celem było przypomnienie twórczości literata oraz krzewienie kultury i historii regionu.

Jury konkursowe wyłoniło następujących zwycięzców:

I nagrodę przyznano – Stanisławie Halinie Załęskiej z Milewa Gawarów;

II zdobyła – Bożena Beata Parzuchowska z Przasnysza;

Z kolei nagrodę za III miejsce otrzymali - Tadeusz Łada z Przasnysza, Zuzanna Pragacz z Chorzel i Daniel Ratz z Płocka.

Natomiast wśród wyróżnionych znaleźli się: Jan Chmielewski z Przasnysza, Joanna Chmielewska – Gnojewska z Przasnysza, Janusz Dylewski z Mławy oraz Barbara Sitek – Wyrembek z Ciechanowa. Na zakończenie spotkania odczytano fragmenty prac konkursowych.

 

Galeria zdjęć

fot. E. Łukasiak


IV Profilaktyczna Gra Miejska

W dniu 12 czerwca 2014 r. odbyła się IV Profilaktyczna Gra Miejska o Puchar Burmistrza Miasta Przasnysz. Muzeum Historyczne było jednym z partnerów tego projektu. W staromiejskim ratuszu uczniowie, głównie z Przasnysza, wzięli udział w konkursie wiedzy pt. „Moje miasto wczoraj i dziś”. W turnieju rywalizowało ze sobą 11 grup: dzieci z klas I – III oraz młodzież z gimnazjum i liceum.

 

Galeria zdjęćDzień Dziecka w Muzeum

W dniu 5 czerwca 2014 r. Muzeum Historyczne w Przasnyszu zorganizowało  Dzień Dziecka dla podopiecznych Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Przasnyszu. Tego dnia ratusz  odwiedziły dzieci, ich rodzice, pracownicy Ośrodka, a także pan Waldemar Trochimiuk Burmistrz Miasta Przasnysz i pani Joanna Cieślik Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu. 
Czas upływał nam przyjemnie na wspólnym malowaniu, czytaniu legend, zwiedzaniu wystaw, jak również oglądaniu filmu. Dopełnieniem zabawy były tańce i śpiewy, w których każdy chętnie uczestniczył. Po zabawie dzieci wraz z pracownikami ośrodka i rodzicami udały się do kawiarni na lody.

 

 Galeria zdjęć


II Przasnyski Jarmark Staropolski

 

Galeria zdjęć


 Noc Muzeów 2014

W dniu 17 maja w przasnyskim Muzeum Historycznym odbyła się Noc Muzeów 2014. Staromiejski ratusz odwiedziło ponad 200 osób. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z następującymi wystawami czasowymi: "Znaki Państwa Polskiego. Herb-Barwy-Hymn","Święty Jan Paweł II", "Sochocińskie guziki - ślad dawnej tradycji", "W kręgu ".Głównym punktem wieczoru był koncert - słynne arie i duety, który stał się duchową ucztą dla miłośników muzyki poważnej. Wystąpili: Magdalena Witczak - sopran, Wojciech Winnicki - tenor, Jadwiga Zieniewicz - fortepian, Łukasz Motyka - klarnet, prowadzenie.

Ponadto odbyła się projekcja filmów: "Muzeum utracone przywraca pamięć" oraz "Sochocińskie guziki - ślad dawnej tradycji".

Spotkanie zakończyło się wyświetleniem prezentacji multimedialnej pt. "Z kart starego albumu- fotografie ze zbiorów Muzeum Historycznego w Przasnyszu". Podczas Nocy Muzeów nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach historycznych pod hasłem "Znaki państwa, miasta i rodziny".  Noc Muzeów odbyła się w ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014”, którego organizatorami są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Przasnyski.

 

 Galeria zdjęć


 Zaproszenie na Noc Muzeów

 


X Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Academia Europaea Sarbieviana zapraszają z okazji X Międzynarodowych Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego na spotkanie z łódzkim poetą Markiem Czuku w dniu 9 maja 2014 r. (piątek) o godz. 11.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014”, którego organizatorami są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Przasnyski.

 

Galeria zdjęć


Sochocińskie guziki - ślad dawnej tradycji

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu w dniu 8 maja 2014 roku odbył się wernisaż wystawy pt.: "Sochocińskie guziki - ślad dawnej tradycji". Na wystawie można zobaczyć maszyny  wykorzystywane przy produkcji guzików, takie jak borownia, tokarnia, dziurkarnia, bęben do polerowania guzików, liczydła do liczenia grosów, łódź i sieci wykorzystywane do połowu małż, plansze z historią sochocińskiego guzikarstwa i oczywiście sochocińskie guziki. Okazuje się, że guzikarstwo miało ogromny związek z Ziemią Przasnyską. Tu, na Ziemi Przasnyskiej, wszystko się zaczęło. Otóż w 1866 r. w Krasnem powstała pierwsza na Płn. Mazowszu fabryka guzików z masy perłowej, założona przez ziemianina Ludwika Krasińskiego. Guziki wykonywano z muszli małży morskiej pochodzącej z basenu Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. Prekursorem guzikarstwa w Sochocinie był majster pracujący u Krasińskiego, który osiadł z rodziną w okolicach Sochocina. W XIX w. w Sochocinie i najbliższych wioskach działało ok. 400 warsztatów związanych z produkcją guzików. Zwiedzającym zaprezentowany został film dokumentalny w reżyserii Jana Gawryłkiewicza pt.:"Sochocińskie guziki - ślad dawnej tradycji" ukazujący proces produkcji guzików z muszli.

Wystawę można zwiedzać do końca czerwca , w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od 8.00 -16.00, wtorki od 9.00-17.00 soboty od 9.00-14.00. 

 

 Galeria zdjęć


223. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W dniu 3 maja 2014 r. główne uroczystości obchodów Święta Konstytucji w Przasnyszu odbyły się na Rynku Miejskim. Podczas świętowania nie zabrakło okolicznościowych przemówień oraz występów różnych grup muzycznych. Spektakularnym wyrazem patriotyzmu Przasnyszan było wspólne zdjęcie obecnych na rynku mieszkańców, trzymających w ręku białe i czerwone kartki.

Po plenerowym spotkaniu chętnie zwiedzano wystawy czasowe w Muzeum Historycznym.

W tym czasie można było obejrzeć następujące ekspozycje: "Znaki Państwa Polskiego. Herb, Barwy, Hymn", "Sochocińskie guziki - ślad dawnej tradycji", "W kręgu secesji" oraz"Święty Jan Paweł II". Tego dnia staromiejski ratusz odwiedziło około 150 osób.

 

 Galeria zdjęć


Wystawa "Znaki Państwa Polskiego -Herb - Barwy - Hymn"

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzimy 2 maja i Święta Konstytucji 3 Maja zapraszamy do Muzeum na wystawę czasową "Znaki Państwa Polskiego-Herb-Barwy-Hymn" przygotowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawa pokazuje historię kształtowania się polskich symboli narodowych: godła, hymnu i barw narodowych od średniowiecza po czasy współczesne.
Wystawę można zwiedzać od 29 kwietnia do 29 maja.

 

 Galeria zdjęćPrzasnyskie muzeum wspomina wizytę Karola Wojtyły

Od 25 kwietnia przez kilka najbliższych tygodni w Muzeum Historycznym w Przasnyszu będzie można oglądać wystawę zdjęć, dokumentów i publikacji dotyczących uroczystości w Przasnyszu i Rostkowie, które z racji 400. rocznicy śmierci Stanisława Kostki odbyły się w dniach 19 i 20 sierpnia 1967 r. Wzięli w nim udział dwaj polscy kardynałowie: prymas Stefan Wyszyński i metropolita krakowski Karol Wojtyła.Dla przyszłego papieża, dziś świętego Kościoła powszechnego, był to jeden z pierwszych wyjazdów poza granicę arcybiskupstwa krakowskiego od momentu nominacji kardynalskiej (28 czerwca 1967 r.)

 

 Galeria zdjęć


 Warsztaty wielkanocne w muzeum

W okresie od 17 marca do 11 kwietnia 2014 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty etnograficzne pod hasłem „Święta tuż, tuż…”. W spotkaniach wzięli udział uczniowie z przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich zarówno z Przasnysza jak i okolic. Główną atrakcją warsztatów było przygotowanie kolorowych palemek. Dzieci miały również okazję poznać zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Niektóre grupy szkolne zwiedzały dodatkowo ekspozycje muzealne. Dyrektor i pracownicy muzeum serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i życzą Wesołych Świąt.

 

 Galeria zdjęć


Stroik wielkanocny - warsztaty rękodzieła

Dnia 4 kwietnia 2014 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się warsztaty pt. "Stroik Wielkanocny". Spotkanie poprowadziła pani Zofia Bugaj, twórczyni ludowa z gminy Chorzele.

 

 Galeria zdjęć


Zaproszenie na warsztaty pt. "STROIK WIELKANOCNY"

Muzeum Historyczne w Przasnyszu serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty pt. "Stroik Wielkanocny", które odbędą się 04.04.2014 r. (piątek) o godz. 14.00. w siedzibie muzeum, ul. Rynek 1. Spotkanie poprowadzi pani Zofia Bugaj, twórczyni ludowa z gminy Chorzele.


Już wkrótce rozpoczną się warsztaty wielkanocne

 


Benefis Tadeusza Myślińskiego

W dniu 18 marca 2014 r. w Muzeum Historycznym odbył  się benefis  Tadeusza  Myślińskiego z okazji 40-lecia pracy twórczej.  W  uroczystości  wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, nauczyciele, młodzież szkolna, znajomi i przyjaciele artysty. Spotkanie uświetniła  prezentacja multimedialna przedstawiająca historię rodziny Myślińskich, którą przygotował p. Mariusz Bondarczuk. Przy tej okazji nie zabrakło również podziękowań, listów gratulacyjnych i życzeń.W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja dotycząca warsztatu pracy artysty fotografika. Benefis zakończył się prezentacją  ostatnio  wydanego albumu  T. Myślińskiego pt. „Mój świat”. Uroczystość  ta była podsumowaniem dotychczasowej działalności artystycznej i dydaktycznej  przasnyskiego fotografika.

 

Galeria zdjęć


Wernisaż wystawy W kręgu secesji

Dnia 12 marca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy "W kręgu secesji". Prezentowane eksponaty (133) pochodzą ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które może się poszczycić największą kolekcją sztuki secesyjnej w kraju. W przygotowaniu wystawy i jej otwarciu wziął udział historyk sztuki, kustosz płockiego muzeum pan Mariusz Kacprzak. Ekspozycję można zwiedzać do końca maja 2014 r.

 

Galeria zdjęć


Uczciliśmy Pamięć "Żołnierzy Wyklętych"

W dniu 1 marca 2014 roku po raz czwarty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Aby popularyzować ideę tego święta w podcieniach Ratusza na rynku miejskim w dniach od 28 lutego do 2 marca można było oglądać okolicznościową wystawę przygotowaną przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu i Urząd Miasta Przasnysz.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony ustawą w dniu 3 lutego 2011 roku w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

 

 Galeria zdjęćWernisaż wystawy Mieczysław Welter. Rzeźba

Dnia 24 lutego 2014 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy pt. Mieczysław Welter. Rzeźba. Mieczysław Welter jest światowej sławy rzeźbiarzem, twórcą portretów, pomników, a także  medali. Do  pomników jego autorstwa należą: Pomnik  Męczeństwa w Sobiborze, Marii Konopnickiej we Wrześni, Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Fryderyka Chopina w Słupsku i Palma de Mallorca, Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz pomnik Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze. W twórczości   Mieczysława Weltera dominuje rzeźba portretowa. Na  wystawie oglądać można ponad 30 tego typu prac. Przedstawiają one zarówno znane postaci, jak również  znajomych artysty i członków rodziny. Rzeźby  wykonane są z  terakoty, brązu,  gipsu bądź sztucznego kamienia. Nawiązują do tradycji antycznej i wczesnochrześcijańskiej. W 2009 r. Mieczysław Welter odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W wernisażu wystawy uczestniczył artysta z córką Katarzyną i wnuczką Natalią. Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia  2014 r.

 

Galeria zdjęć


Operacja Łódzka Prawda i Mity

Dnia 16 lutego po zakończeniu rekonstrukcji Przasnyskiej Bitwy Lutowej z 1915 roku w muzeum odbył się wykład prof. dr hab. Jolanty Daszyńskiej z Uniwersytetu Łódzkiego na temat: "Operacja łódzka - prawda i mity".

 

 Galeria zdjęć


Bożonarodzeniowe warsztaty etnograficzne

W okresie od 5.12 - 20.12. 2013 r odbyły się w muzeum warsztaty etnograficzne "Idą święta". W warsztatach wzięli udział uczniowie przasnyskich szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, jak również grupy przedszkolne.

 

 Galeria zdjęć

 


 Codziennie nowe odkrycie - zdjęcia z wykopalisk węgierskich

Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zapraszają na otwarcie wystawy Codziennie nowe odkrycie - zdjęcia z wykopalisk węgierskich, w dniu 17 grudnia 2013 r. o godz. 14.00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu.
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia  z wykopalisk węgierskich ukazujących badania i życie archeologów pracujących na terenie województwa Pest. Dzięki prowadzonym wielkim inwestycjom związanym z budową dróg, linii kolejowych i centrów handlowych można było przeprowadzić badania archeologiczne na wielkich przestrzeniach Węgier. W ich trakcie odkryto wiele śladów osad i cmentarzysk datowanych od neolitu aż po średniowiecze. Wystawa będzie czynna do końca lutego 2014 r.

 

Galeria zdjęć


25. Rocznica śmierci Włodzimierza Rykowskiego

14 grudnia 2013 r. minęła 25. rocznica śmierci Włodzimierza Rykowskiego - założyciela i wieloletniego prezesa (1965-1986) Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. W dniu 15 grudnia pracownicy muzeum i przedstawiciele TPZP zapalili znicze na grobie W. Rykowskiego na przasnyskim cmentarzu parafialnym.

W Tygodniku Przasnyskim nr 51/52, s. 14 ukazał się artykuł wspomnieniowy o Włodzimierzu Rykowskim.

 


Referat i wystawy o Powstaniu Styczniowym

W dniu 17 listopada 2013 r. w muzeum zorganizowane zostały obchody 150. Rocznicy Powstania Styczniowego. Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać referatu pana Huberta Domańskiego pt. "Czy Powstanie Styczniowe spełniło się jako kolejna insurekcja narodowa”, a także obejrzeć wystawę koła historycznego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej „14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza” oraz wystawę „Mazowiecki Szlak Powstania Styczniowego".

 

Galeria zdjęć


Wernisaż wystawy Dziewięć Dekad KEN-u

W dniu 11 października 2013 r. odbył się wernisaż wystawy "Dziewięć Dekad KEN-u" w Muzeum Historycznym w Przasnyszu oraz wystawy "Dziewięć Dekad KEN-u - wychowankowie" w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Przasnyszu.

 

Galeria zdjęć


Św. Stanisław Kostka w ikonografii

W sobotę 21.09.2013 r. w  Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy „Święty Stanisław Kostka w ikonografii”. Organizatorem wystawy jest  Burmistrz Miasta Przasnysz i Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Wystawa powstała ze zbiorów: Kurii Diecezjalnej w Płocku, Muzeum Diecezjalnego w Płocku, Parafii Św. Wojciecha w Przasnyszu, Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Muzeum Regionalnego w Pułtusku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Starostwa Powiatowego w Pułtusku, ks. dr. Janusza Cegłowskiego i dr. Waldemara Krzyżewskiego.
Wystawę można zwiedzać w pon., śr., czw., pt. w godz. 8.00 – 16.00, wt. w godz. 9.00 – 17.00. 

 

Galeria zdjęć

 Konferencja naukowa o oświacie

Dnia 20 września 2013 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się konferencja naukowa pt. "Oświata na Północnym Mazowszu". Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać m. in. wykładu p. Mariusza Bondarczuka "Działanie komunistycznych służb specjalnych wobec środowiska LO w Przasnyszu w latach 1945-1989" oraz referatów uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu.Patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski i Burmistrz Miasta Przasnysza Waldemar Trochimiuk.

 

 Galeria zdjęć


Wernisaż wystawy Twórczość Daniela Ratza

W dniu 14 września w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy Twórczość Daniela Ratza,

Daniel Ratz - dobrze znany w mazowieckim środowisku artystycznym płocki plastyk, poeta i prozaik. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich, w tym organizowanego w Przasnyszu Mazowieckiego Konkursu Literackiego.

 

Galeria zdjęć


Koncert w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej 

W niedzielne popołudnie 1 września w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się koncert zorganizowany w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed licznie zgromadzoną publicznością (ok. 70 osób) wystąpili: Paweł Rok – wiolonczela, Agnieszka Grabowska – śpiew solowy, Rafał Witkowski – fortepian. Pracownicy Muzeum Historycznego przygotowali prezentację, która przedstawiała część zbiorów muzealnych dotyczących II wojny światowej. Należały do nich głównie archiwalia, a więc fotografie, kenkarty, listy z oflagów i stalagów, nieśmiertelniki, grypsy. Publiczność z ogromnym entuzjazmem wysłuchała pierwszego koncertu zorganizowanego w zrewitalizowanym ratuszu.

 

 Galeria zdjęć


I Ogólnopolski Konkurs Literacki Im. Alfreda Borkowskiego
POD HASŁEM „OPOWIEŚCI Z RODZINNYCH STRON”

1.Cel konkursu:
- przypomnienie twórczości Alfreda Borkowskiego (15 VI 1930 – 12 II 2012), lekarza, pisarza i społecznika, związanego z ziemią przasnyską i ciechanowską. 
Alfred Borkowski urodził się w Mchowie pod Przasnyszem, w Przasnyszu kończył szkołę podstawową i średnią, a w Ciechanowie przez wiele lat mieszkał, pracował i tworzył. Spoczywa na zabytkowym cmentarzu przy ul. Płońskiej. Był autorem ponad trzydziestu książek prozatorskich, gł. o tematyce regionalnej oraz jedenastu zbiorów poezji.
- ocalanie i utrwalanie wiedzy o przeszłości północnego Mazowsza. 
- integracja środowisk literackich i regionalnych. 
- promocja Muzeum Historycznego w Przasnyszu.
2. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych:
- I (dla młodzieży w wieku 14-16 lat)
- II (dla młodzieży w wieku 17-19 lat)
- III (dla autorów dorosłych powyżej 19 lat)
3. Konkurs adresowany jest do osób nie zrzeszonych lub będących członkami związków twórczych, piszących w języku polskim.
4. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie do 31 stycznia 2014 r., na adres organizatora jednego utworu o cechach formalnych znamiennych dla prozy Alfreda Borkowskiego (klechda, legenda, opowiadanie, historia miejscowości, biografia, historia rodziny, opis obyczaju), o objętości do 10 stron standardowego maszynopisu, inspirowanego dziejami północnego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem powiatów przasnyskiego i ciechanowskiego, nigdzie wcześniej nie publikowanego i nie nagradzanego. Utwór należy przesłać w trzech egzemplarzach, w formie maszynopisu lub wydruku komputerowego, z dopiskiem na kopercie: Opowieści z rodzinnych stron.
5. Każdy utwór należy opatrzyć godłem, dołączyć zamkniętą kopertę, opatrzoną takim samym pseudonimem, zawierającą dane o autorze: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres i telefon kontaktowy.
6. Prace konkursowe w trzech kategoriach: I, II i III ocenia powołane przez organizatorów Jury, w skład którego wchodzą pisarze, historycy i regionaliści. Prace nie spełniające wymogów regulaminu nie będą uwzględniane w konkursie.
7. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i wyróżnienia rzeczowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów. O wynikach zostaną poinformowane tylko osoby nagrodzone.
8. Organizatorzy nie wysyłają nagród. Nagrody mogą odebrać laureaci lub upoważnione przez nich osoby przez trzy miesiące po ogłoszeniu wyników. Po tym terminie nagrody przechodzą na rzecz organizatorów.
9. Ogłoszenie wyników, uhonorowanie laureatów oraz prezentacja nagrodzonych utworów nastąpi 15 czerwca 2014 r. w rocznicę urodzin Alfreda Borkowskiego w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. 
10. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac i kosztów przejazdu.
11. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do druku wybranych utworów w „Roczniku Przasnyskim”, „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” oraz do cytowania ich w mediach, bez dodatkowej zgody na nieodpłatną publikację.
11. Utwory należy nadesłać na adres:
Muzeum Historyczne w Przasnyszu, ul. Rynek 1, 06-300 Przasnysz
tel./fax 0 29 752 28 66 (MHP)
798 041 801 (koordynator: Piotr Kaszubowski, e–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Organizatorzy: 
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej
Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej
Związek Literatów na Mazowszu.


 Wystawa Legendy czeskich zamków i pałacy

Dnia 24 maja 2013 r. nastąpiło otwarcie wystawy - "Legendy czeskich zamków i pałaców". Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu i Czeskie Centrum w Warszawie

 

 Galeria zdjęć


IX Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

W ramach IX Międzynarodowych Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego 10 maja 2013 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie z panią Ireną Duchowską.

Irena Duchowska – poetka i działaczka polska na Litwie. Fizyk z wykształcenia, pisarka z zamiłowania. Założycielka i nauczycielka Szkółki Języka Polskiego w rejonie kiejdańskim oraz prezes Związku Polaków Litwy na Laudzie i Stowarzyszenia Polaków Kiejdan. Zajmuje się także redagowaniem gazetki pn. “Głos z Laudy”i organizowaniem Festynów Kultury Polskiej na Laudzie. Wydała tomiki wierszy: “Znad Issy” (2004), “Głos z Laudy” (2005), “Mój testament” (2006) i “Miraże” (2007).

 

fot. R. Osowski


Wystawa Megality - kamienne giganty

 Burmistrz Przasnysza
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
Down Country Museum (Downpatrick, Irlandia Płn.)

zapraszają na otwarcie wystawy
MEGALITY - KAMIENNE GIGANTY

w dniu 18 kwietnia 2013 roku o godz. 15.30

w Ratuszu w Przasnyszu, ul. Rynek 1

 

Galeria zdjęć
 

Konferencja: Twórca sztuki laserowej - Stanisław Ostoja-Kotkowski w 90. rocznicę urodzin

 

Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w Przasnyszu

Urząd Miasta w Przasnyszu

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

Muzeum Ziemi Mińskiej

Muzeum Historyczne w Przasnyszu Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Stowarzyszenie "Civium Omnium Civitas”

 

zapraszają na konferencję

 

Twórca sztuki laserowej - Stanisław Ostoja-Kotkowski w 90. rocznicę urodzin

 

realizowaną w ramach obchodów 

ROKU STANISŁAWA OSTOI-KOTKOWSKIEGO NA MAZOWSZU

uchwalonego przez Sejmik Województwa Mazowieckiego

 

Konferencja odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, ul. 3 Maja 16

w dniu 14 grudnia 2012 r.

Początek godz. 9.30 - Sala Widowiskowa MDK

 

PROGRAM KONFERENCJI:

9.30-10.00 - rejestracja uczestników - MDK Przasnysz

9.30 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie rodziców Stanisława Ostoi-Kotkowskiego - cmentarz parafialny w Przasnyszu

10.00-10.10 - otwarcie konferencji - powitanie uczestników - Burmistrz Miasta Przasnysz i Dyrektor MDK w Przasnyszu

10.10-10.40 - wystąpienia zaproszonych gości

10.40-11.10 - wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Olszewskiego - Wydział Sztuki Mediów ASP w Warszawie

11.10-11.40 - wykład prof. dr. hab. Piotra Jaworowskiego - Wydział Grafiki ASP w Warszawie

11.40-12.10 - wykład prof. dr. hab. Zbigniewa Tomaszczuka - Wydział Fotografii ASP w Warszawie

12.10-12.40 - wykład dr. hab. Krzysztofa Wróblewskiego - Wydział Sztuki Mediów Politechniki Gdańskiej

12.40-13.00 - przerwa na kawę

13.00-14.00 - panel dyskusyjny

14.00-15.00 - wręczenie Medali Stanisława Ostoi-Kotkowskiego

15.00-15.15 - zwiedzanie wystawy fotografii Stanisława Ostoi-Kotkowskiego - zakończenie konferencji.

 

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 10 grudnia 2012 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 29 752 32 20