W dniu 28.01.2015 r. w przasnyskim muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. Śladami Husytów. Średniowieczne zamki na Węgrzech.

Na początku uroczystości  głos zabrali:  Agnieszka Brykner - dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Melinda Miskolczi - kurator wystawy z Herman Ottó Muzeum w Miskolcu oraz dr Wojciech Brzeziński - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Prelegenci przybliżyli historię husytów oraz zamków w Czechach i na Węgrzech.
Wystawa została przygotowana przez Herman Ottó Muzeum na Węgrzech. Ekspozycja poświęcona jest późnośredniowiecznym fortyfikacjom w północnych Węgrzech. Ich powstanie datowane jest  na XIII wiek, natomiast w drugiej połowie XV wieku niektóre z nich były użytkowane przez husytów, którzy jako najemnicy służyli w wojskach Królestwa Węgierskiego. Wystawa prezentuje liczne militaria związane z tym okresem, a także modele zamków i odtworzony fragment
drewnianego muru. Ekspozycja wzbogacona jest o ciekawy program dydaktyczny, który składa się z zajęć i gier na tematy historyczne.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy w terminie 28.01.2015 r. - 20.03.2015 r.