Zapraszamy na spotkanie online "Wyrwizęby, cyrulicy, balwierze, czyli o dawnych uzdrowicielach i ich terapiach", które poprowadzi Radosław Kubus w dniu 9 października 2020 r. o godz. 17.30.


Kim był litotomista? Czym były i do czego służyły: bezoar, mandragora, róg jednorożca?
Co wspólnego z medycyną miał kat? Gdzie widziano znaki zbliżającej się choroby?
Na te i wiele innych pytać odpowiemy już na najbliższym wykładzie.
Wiedza medyczna do połowy XIX wieku była nadal uboga.
Nie potrafiono radzić sobie z szerzącymi się epidemiami dżumy, ospy, czy cholery.
Dostęp do wykwalifikowanej kadry medycznej był znacznie ograniczony. Wszystko to powodowało
że ludzie często uciekali się do korzystania z usług oferowanych przez nieoficjalny nurt medycyny.
Należeli do niego wszelkiej maści samozwańczy uzdrowiciele, którzy oferowali swoim klientom rzekomo cudowne
terapie lecznicze, które miały leczyć ich wszelkie dolegliwości. Ponadto poruszone zostaną kwestie warunków klimatyczno-sanitarnych okresu nowożytnego, najważniejszych teorii medycznych obowiązujących w tym czasie oraz wpływu kościoła na stosowane terapie. Podjęte zostaną również zagadnienia związane z przesądami i zabobonami ówczesnych ludzi, a co za tym idzie z ich wpływem na praktyki medyczne.

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.

Zapraszamy do zapisów pod adresem:

https://mhp.clickmeeting.com/wyrwizeby-cyrulicy-balwierze-czyli-o-dawnych-uzdrowicielach-i-ich-terapiach/register?_ga=2.148888183.1738521560.1601880020-1948041271.1581509957